Depremzede imtina etmek kırcı dakikaları anlattı: “Dua seslerini tek unutamıyorum”

Depremzede ocumak meşbu dakikaları anlattı: “Dua seslerini tek unutamıyorum”

SİNOP Zelzele felaketinden ailesiyle alay malay esen kurtulan ve Sinop’taki halasının yanına taşınan depremzede, utanmak meşgul geceyi anlattı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki iri hareket felaketinin arkası sıra Sinop’a gelen Ikbal Pay(25), o şeb sokağa çıktıklarında duyduğu kırıcı ve dua seslerini unutamadığını söyledi. Tün 04.17’dahi sarsıntı sarsıntısıyla nazik tıpkı şokla uyandıklarını belirten Gönül Kayar, “Kardeşlerimle birbirimize baktık o sarsıntıyı hissettiğimiz dakika, alay malay kapıya koştuğumuzu hatırlıyorum. Değişik kıtipiyoz kardeşimi almak için yanına koştum, annem vardı yanında ‘Yusuf kalk’ diyordu. Kardeşim ne olduğunu soruyordu, annem üstelik ‘Yer Sarsıntısı oluyor’ deyip onu aldı. Gelgel yağmurluydu, ego bire bir uzaklık çorap ahzetmek için karın koştum o şokla” dedi.

Sokağa çıktıklarında duyduğu seslerin hafızasından silinmediğini vurgulayan Kayar, “Kırıcı sesleri, ana-cet bağırışları, yakarış seslerini tek unutamıyorum. Sokağa çıktık, komşularımızla alay malay içtima sarsıldığını hissediyoruz. Ayrımsız şekilde arabaları çıkartmaya çalıştık, ara bulucu olmayanlar ara bulucu olanların yanına bindi, aynı arabada birçok yaşama olduğunu hatırlamıyorum” şeklinde konuştu. Yaşadıkları balaban sarsıntıda yıllar geçmiş familya büyüklerinin yapmış olduğu aile apartmanının önceki depremde ayakta kaldığını söyledi. Bunun sebebiyle hareket takkadak sokağa çıkabildiklerini tamlayan Kayar, bakir yapılan binaların yerle aynı olduğunu kaydetti.

Sinop’ta canlı akrabasının yanına geldiklerini ve ayrımsız binada karı kiraladıklarını belirten Kayar, “1+1 dairede 6 sevimli kalıyoruz. Geldiğimizden beri libas ve kemirmek yardımlarını araştırıyoruz. Şehir Konseyi çokça koruyucu oldu bize. Ceketimiz yoktu, ayakkabımız yoktu, yemeğimiz eşyalarımız yoktu, anca geldik tığ Sinop’a” dedi.

“Bütün hatırlasınlar ve tedbir alsınlar”

Türkiye’birlikte yaşanan bu keder meşgul günlerin unutulmayıp herkesin tedbir alması çağrısında mevcut Kayar, “İnsanlar vakit kaybetmeden televizyonu açıp o insanların acılarıyla ateş çekiyorlar biliyorum, ama unutmasınlar. Bu depremler henüz önceki bile oldu, yine olacak. Tığ zelzele ülkesiyiz, bu bir gerçeklik. İnsanlar bunu bire bir köşeye itmesinler, bütün hatırlasınlar ve ilaç alsınlar. Eşyalarını sabitlesinler, evlerini taharri ettirsinler. Bu acıları bizim yaşadığımız kabilinden onlar bile yaşamasın umuyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: