Musa Anter Cinayetine İlişkin Davanın Duruşması Devir Aşımına 5 Bölüm Kaldığında Yapıldı.

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Gazeteci-yazar Musa Anter cinayetine ait davanın duruşması, devir aşımına 5 devir kala yapıldı. Duruşma, Anter’in öldürülmesinin insanlığa karşı işlenen suç olup olmadığına ve davanın devir aşımına uğrayıp uğramayacağına ayrımsız ahir celsede karar yüklemek üzere davayı 21 Eylül’e erteledi. Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, “Faili gayrimuayyen cinayetlerin antlaşma aşımına uğraması, insanlık suçudur” dedi.

Musa Anter’in 20 Eylül 1992 tarihinde Diyarbakır’birlikte öldürülmesine ilgilendiren davanın duruşması, Ankara 6. Kısık Ukubet Mahkemesi’nde zaman yapıldı. Duruşmayı, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kayaç, HDP Dert Milletvekilleri Abdullah Çalıştırıcı, HDP Sazak Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz da izledi.

Duruşmada, Dicle Anter’in avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adam Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, bu davanın insanlığa karşı yanlışlık kapsamında olması ve zaman aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplerini yineledi.

Murafaa heyeti, davanın konusunun insanlığa alın yanlışlık kapsamında olduğu ve bu nedenle zaman aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplere ilgili değerlendirmenin bir ahir duruşmada yapılmasına değişmeyen vererek davayı 21 Eylül’e ertelendi.

“FAİLİ MÜŞEVVEŞ CİNAYETLERİN ANTLAŞMA AŞIMINA UĞRAMASI, İNSANLIK SUÇUDUR”

Duruşma öncesinde ANKA Bilgi Ajansı’na konuşan Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, devir aşımına ilgilendiren şunları söyledi:

“Bugün 15 Eylül 2022, ihtimal bile babamın sonuç duruşması. Amma 20 Ilkgüz 2022’da, 30 almanak az buçuk aşımı bahis konusu. Bu mahkemedeki beklentilerimiz… Seçme husus arasında esasta, yani hep deliller, şahitler konuştu. 97’den bugüne büyüklüğünde olan geçmişe baktığımızda, davanın seyrinin lacerem olduğu gayet bariz ve net. Failler belli esasen. Bu, ayrımsız faili uçuk cinayeti. Faili meçhul cinayetlerin devir aşımına uğraması, âdemiyet suçudur. Biz bunu akseptans etmiyoruz amma hakeza aynı durumla alın karşıyayız. Yani bilcümle bilgiler, bütün deliller büyüklük arşivinde var esasında. Bu oran arşivine dokunulmuyor maatteessüf. Alelhusus aynı birlikte bu Kürt edip Musa Anter olunca bu daha dahi net biçimde ortaya çıkacak oluyor.”Share: