Oyuntu taşları birlikte zam furyasına katıldı! 80 bin liraya da var 7 bin liraya bile

Akıbet dönemde art arda gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları da nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 100 artma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bir çukur takım fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada ayrım gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde ara sıra müşterilerden enteresan talepler üstelik geliyor. Mermer ustalarına bakarak, bazen müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını gereksiz bıraktırıyor. Ölümünden sonradan gün eklenip ati dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN MEZAR FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artış üzerine açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Mazbut, “Çukur yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık yıl çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demin ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzde 100 zam oldu ve taşların maliyeti çok arttı. Mezar takımını güzeşte sene bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye doğrulama fiyatı en düşük 7 bin TL. En yüksek pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en üst bindirim yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar yoluyla enteresan tekliflerin geldiğini belirten Beğenilir, “Elan önce yakını cansız şahıslar, mezarı açabilir misiniz kullanmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Bir dahi kâh vatandaşlar ölmeden evvel çukur taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda mevlit tarihi kabilinden yazılması gerekenleri yazıyoruz, irtihal yerinde ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN ÇOK ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’üstelik değişik renk ve desenlerde mermer, kireç taşı, traverten oluşumlu kalker, yığışım, breş ve magmasal asıllı kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında tabiat kazanabilecek nitelikte doğal taş çeşidine sahip olan Türkiye’dahi, rezervler Anadolu ve Trakya süresince açık bire bir bölgeye yaygın durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Veli Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Küçük Asya yüzdelik 11, Şarki Küçük Asya, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kestirmece bin 500 skor doğal taş ocağı, üretimlik ölçeğinde hayatiyet gösteren 2 bin kasılma, orta ve gerçekten ölçekli 9 bin atölye faaliyet gösteriyor. Üretimin sunma çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla adına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, tam üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Ekonomik mermer yataklarının bulunduğu ayrıksı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: