Moskof askerlerine TikTok kullanmamaları yönünde uyartı

Smartwater (Akil Akarsu) adına adlandırılan adli spreyler deride altı hafta, giysilerde elan uzun müddet kalıyor. Bu sprey, zanlının konusunda püskürtülüyor, sonunda zanlının taramadan geçirildikten sonradan suçu işleyip işlemediği tayin ediliyor.

İngiltere genelinde 200’den fazla kadının evinde, ortamında püskürteç kutusu, kapı kolları ile girişlerde makbul jeller, eve biri yaklaştığında tabiatıyla yerine likit püskürten cihazın olduğu bu caydırma paketlerinden bulunuyor.

Bu fikri ortaya atan West Yorkshire Polis Departmanı’ndan Dedektif Lee Berry, BBC’ye “Tutkun kapılar ardında işlenen taksirat olduğu için aile içi şiddeti yararlanmak az çok baskı. İki kişinin anlattıkları birbirinden ayrımlı olabiliyor” diyor.

“Şayet adli satır arası yaparsak, o antlaşma kişileri izlem edebiliriz ve kimin kabahatli kimin mağdur olduğunu bilebiliriz” sözlerini ekliyor.

Berry antrparantez adli işaretlemenin failler amacıyla caydırıcı olduğunu üstelik belirtiyor.

West Yorkshire, South Yorkshire ve Staffordshire polis güçleri kuvvetleri, karı içi seri mücadele etmek için güç başı maaş 150 sterlin markajcı bu kitleri kullanıyor.

İngiltere ile Galler’bile tıpkı familya içi yol ve istismar vakasını nüfuz etmek averaj 640 sterline mal oluyor.Zımnında adli kitlerin kullanılması polis güçleri teşkilatının yaptığı aşkın harcamanın birlikte önüne geçmiş olacak.

Ayrıca polisin uyguladığı bu kullanılmamış yöntemi kullanan mağdurların çoğu kendini henüz güvende hissettiğini söylüyor ve bu üç teşkilatın anketine katılanların yüzdelik 94’ü başkasına dahi başvuru ediyor.

İngiltere’bile karı ve kız çocuklarına cebin şiddeti obstrüksiyon stratejisinin ayrımsız parçası kendisine 43 polis güçleri teşkilatından sunma birkaç 20’si uyguladıkları yöntemleri birbirleriyle paylaşıyor.

Polis Hafiyesi Berry, bu teknolojiyi sair bölgelerdeki polislerin bile kullanacağı yönünde ümitli olduğunu belirtti.

“Umarım değişik polis güçleri kuvvetleri da West Yorkshire’bile yaptığımız bu uygulamayı görürler. Ne büyüklüğünde çok mağduru koruyabilir ve kişi evlerinde güvende hissettirirsek o büyüklüğünde dolgunca. Bu töz tıpkısı muvaffakiyet hikayesi.”

 Yalnızca UV ile görünür olan bu hazır para yıllardır altın kayıt ve mülkleri müzaheret etmek, hırsızları caydırmak üzere kullanılıyor.

Bu uygulayım bilimi yardımıyla çalınan mahsulat yakalanırsa laboratuvar testlerinin arkası sıra ana sahibi bulunabiliyor.

Ancak ev içi şiddete alın kullanılması eskimemiş başladı.

West Yorkshire’birlikte yakalanan kabahatli, bozuk partnerini tasalı ediyor ve uzaklaştırma emrine alın geliyordu. Eve kaldırmak istediğinde avrat penceresinden nakit püskürttü. Polis memurlarının yakaladığı koca iki yıl delik ve uzaklaştırma cezası aldı.

SmartWater duyu birimi yöneticisi Rachael Oakley, güvenlik kameraları kabilinden farklı caydırıcıların aksine, adli sıvıların kullanılmasının geride tek tereddüt unsuru bırakmadığını belirtiyor.

Çünkü bu sıvılar özel, bir iki bulunan elementlerden üretiliyor ve her bir kutuda ayrımlı miktarlarda parçacıklar var. Dolayısıyla seçme kutu nazirsiz. Böylelikle o hazır para bire bir yüzeyde bulunduğunda ne kutuya ilişik olduğu biliniyor.
(Shiona Mccallum-BBC Türkçe)

Sağlıkçılara şiddete alın önlemler geliyor

Başvekil eşine şiddetten görevden makbuz

3 bakandan çapkın mücadele vurgusu

 

Share: