Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nda hamsi avcılığı durduruldu

Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve balıkçılarımıza gelecek zaman dahafazla ekonomik katkı sağlanması üzere, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında hamsi avcılığı durduruldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nda ticari maksatlı temas tip hamsi avcılığının bugün saat 15.00 itibariyle durdurulduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan bağlanmış açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umumi Müdürlüğünün yürüttüğü gözlem ve denetimlerin birlikte, araştırma kuruluşlarının takip çalışmalarında; Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında avlanan hamsilerde, yasanın izin verdiği kamet uzunluğu kriterlerini taşımayan bireylerin oranında çoğalma, vücut verimliliklerinde bile bayağılık tayin edilmiştir. Çalışmalarda, bu durumun, hele bu yıl yaşanan mekân ve iklimsel faktörler sonucu geliştiği, balığın lüzumlu avlanabilir yasal kamet uzunluğuna, gerekse dirim bilimsel yapısına akla yatkın sıfır avcılığın giderek artış gösterdiği değerlendirilmiştir. Bunlara sadık yerine, avlanan balıkların, değerlendirilmeyen ve pazara sunulamayan miktarlarındaki artışın bitmeme ettiği gözlenmiştir” denildi.

“21 Şubat 2023 saat 15.00’ten itibaren ticari isteyerek rastgele kalem hamsi avcılığı durdurulacaktır “

Hamsi avcılığının durdurulduğu tamlanan açıklamada, “Bu gelişmelerin, ati yılların hamsi stoklarına ve anaçlarına aksi bastırık edeceği dikkate alınarak balıkçılık yönetimi açısından ivedi önlemlerin devreye sokulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Balıkçılıkla ilişik sivil sosyete kuruluşlarının talepleri ve Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Balıkçılık ve Su Ürünleri Bilimsel ve Maharet Kaynak Kurulu üyesi akademisyenlerin önerileri istikametinde, zaruri kararlar alınmıştır. Bu çerçevede, gelecek yıllardaki hamsi stoklarımızın huysuz etkilenmemesi, Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve ati sezonda balıkçılara daha aşkın kazançlı ulama sağlanması için, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında 21 Gücük Ay 2023 saat 15.00’ten itibaren ticari kasıtlı rastgele çeşit hamsi avcılığı durdurulacaktır. 15 April 2023 tarihine kadar bitmeme edecek uygulamayla, halkımızın hamsi ihtiyacı, avcılığın erkin olduğu alanlardan yakalanan ve sevimsiz albeni depolarında müdafaa edilen ürünlerle karşılanmaya devam edecektir. İstavrit, lüfer ve mezgit kabilinden sair türlerin avcılığında ise rastgele kısıtlamaya gidilmemiştir” belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Alınan kararın sahada uygulanmasını teminen Nezaret denetimleri, geçmişte olduğu kadar umum imkanlar seferber edilerek bitmeme edecektir. Buna yönelik temas kalem maharet ve enfrastrüktür önlemleri alınmıştır. amma velakin, özge denizlerimizde hamsi avcılığı özne balıkçılarımızın çocuk ve ehliyetli deri verimliliğine topluluk olmayan hamsileri avlamamaları nazik önem genişlik etmektedir. Halkımızın üstelik mukteza duyarlılığı göstererek 9 santimetreden basit hamsileri almamaları, böyle bire bir durumla karşılaştıklarında ise Ekincilik Orman İl/İlçe Müdürlüklerine veya Alo 174 hattına bildirimde bulunmaları, ülkemizdeki su ürünleri stoklarının korunması ve sürdürülebilirliği bakımından hayati önemi haizdir” ifadeleri kullanıldı. – İSTANBUL

Share: