Malatya’da “Ahilik Haftası” şed kuşanma töreniyle kutlandı

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince “Ahilik Haftası” zımnında şed kuşanma töreni düzenlendi.

Tarihi Silahtar Mustafa Ağırbaşlı Kervansarayı’ndaki kutlamalar, Malatya Büyükşehir Belediyesi mehter takımının gösterisiyle başladı.

Malatya Valisi Hulusi Atmaca, törendeki konuşmasında, “bugünkü dünyayı şekillendiren vahşi kapitalizmin dayattığı esas ilkenin rekabet olduğunu” tabir ederek, şunları kaydetti:

“Suyu birlikte toprağı üstelik insanı da sömür, hep kulaklı. Bizim cömertlik kültürümüzde bu namevcut. Tığ yaşarız ve yaşatırız. Cömertlik teşkilatımız hakeza tıpkısı hars, ayrımsız uygarlık düz yazı etti. Bu medeniyet işte bu topraklarda bin yıldır kalıyor. Ayrımsız apayrı laf, bizim ahilik teşkilatımız millidir. Bizim ahilik teşkilatımız esnafımız, milletine, devletine sonuna büyüklüğünde bağlıdır, yeri geldiğinde bile rehavet alır. Biz Kurtuluş Savaşı’nı Anadolu’nun yoksul esnafıyla yaptık. Bizi tıpkısı arada markajcı asıl değerler bunlar.”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan bile ahiliğin cömertliği, dürüstlüğü ve adil olmayı gerektirdiğini vurgulayarak, teşkilatın bu ilkeleriyle Anadolu’nun Türkleşmesini ve İslamlaşmasını gerçekleştirdiğini söyledi.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ise esnafın gelişigüzel dönemde devletinin ve milletinin yanında olduğunu belirtti.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ihtişam Yara bile ahiliğin dürüstlüğün, sevginin ve hoşgörünün birleşimi olduğunu kaydetti.

Konuşmaların peşi sıra Vali Atmaca ve beraberindeki protokol üyelerince, yılın ahisi seçilen ayakkabı üretici Şayan Ünal’a kaftan giydirildi, şed kuşanması yapıldı.

Usta Boy Bos Ünal, kalfa Rüya Bulut ve şakirt Ramazan Sönmez’e onurluk ve çeyrek altın verildi.

Daha sonra katılımcılara “Ahilik pilavı” adıyla Akçadağ yöresine ilgilendiren dolgun pilav ve ayran izzetüikram edildi.Share: