İnönü Üniversitesine “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” verildi

Malatya İnönü Üniversitesi, Yükseköğretim Nitelik Kurulunca (YÖKAK) muteber “Kurumsal Denklik Programı” kapsamında akreditasyon belgesi almaya hak kazandı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Turgut Özal Kurultay ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen doküman arz töreninde, Türkiye ve Avrupa üniversitelerindeki denklik sürecini anlattı.

Kar, YÖKAK’ın üç koca görevi bulunduğunu aktararak “Bunlardan benzeri tanesi yüksek talim kurumlarının dış değerlendirmesini fora etmek. İkincisi denklik kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve tanınması süreçlerini atmak. Üçüncüsü ise faziletkâr talim kurumlarında nitelik güvencesi kültürünün içselleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını bulmak. Biz rastgele devir şurası tabir ediyoruz, üniversitenin kalitesinden üniversitenin kendisi sorumludur.” ifadesini kullandı.

Vali Hulusi Atmaca ise üniversitelerin denklik belgesi almasının eğitim açısından makro bulduğunu bildirdi.

Anadolu’ya serpilen üniversitelerin bahis konusu katkı sağladığını aktaran Mecnunca şöyle devam etti:

“Yeni üniversiteler birlikte açılıyor ve bu şehirler elan dahi gelişiyor. Gelişmeden kastım katiyen oradaki esnafın ateşçi değil. Asıl önemli olan şehrin kültürüne, ilmine, irfanına, medeni vasfına katkısıdır. Üniversitelerin bu katkılarının haddinden fazla altın olduğunu düşünüyorum.”

Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan bile belgenin üniversiteye okşayıcı olmasını kâm etti.

Anadolu Üniversiteler Birliği Periyot Başkanı ve Sivas Malumat ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Köle ise Bağlanak olarak yaptıkları faaliyetleri anlattı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise akreditasyon ve kalitenin eğitimde ve farklı süreçlerde çokça yüce bire bir vakıa olduğunu aktardı.

Konuşmaların peşi sıra “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” Kar yoluyla Kızılay’a verildi.

Share: