Lütfü Savaş’ın Basılmış Üretimine İlişkin Paylaşımı, Sosyal Medyada Gündem Oldu

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projesi kapsamında hayata geçirdiği organomineral matbua üretimi, tezek fiyatlarını düşürerek çiftçinin yüzünü güldürdü. Toplumsal medyada mizahi ve ironik paylaşımlar yapan Zaytung’un Komutan Lütfü Cenk’ın konuya ilişkin paylaşımını alıntılayarak, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yaptığı nükteli atıf ise gelişmemiş sürede ruzname oldu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Çekişme, kırsal kalkınma projesi kapsamında hayata geçirilen organomineral basma üretimi ile ilgilendiren zatî içtimai medya hesabından şu paylaşımı yapmıştı:

“Şişman Alemdar Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, İzmir İktisat Kongresi’nde tarım politikasının ana ilkesini ‘Milli ekonominin temeli ziraattir’ şeklinde belirlemişlerdir. Zaman ise geldiğimiz noktada bu ilkenin tamlık tersi uygulamaların yara sonuçlarını görüyoruz.

Maalesef serencam 11 yılda tarımda etkin koca sayısı 36 binlerden 9 binlere düştü, yüzdelik 74 daralma var. Girdi masrafları artınca yetiştirici tarımdan kaçıyor ve şehre göç ediyor.

Biz bu durumu değişmek namına Hatay’dahi 4 yıldır rustik kalkınma projesi ile kontratlı ekincilik yapıyoruz. Türkiye’deki sunma haşat ve nitelikli gübreyi üretiyor, çok bağan bire bir maliyetle çiftçilerimize satıyoruz. Çiftçimize dara binmesin diye birlikte gübreyi istedikleri yerlere gönderiyoruz.

Ne mutlu bize ki Hatay’dahi başlattığımız faaliyet umum Türkiye’bile çiftçilerimize fayda sağladı. Belediyemizin kırsal kalkınma hamlesinden sonradan matbua piyasasında kestirmece titrem başına 1000-1500 TL altına büyüklüğünde indirime gidildi.

Unutulmamalıdır kim; maraba kalkınırsa, mevki kalkınır!”

ZAYTUNG’TAN İRONİK PAYLAŞIM

Sosyal medyada gülmeceli ve ironik paylaşımlar işleyen Zaytung, Çekişme’ın bu tweet dizisini, “Hatay Belediyesi’nin basılmış üreterek piyasadaki fiyatları düşürdüğünü öğrenen Tarım Bakanlığı’nda sersemlik: ‘Demek tıpkı şeyi üretince fiyatı ucuzluyormuş? Enteresan…'” notuyla takipçileriyle paylaştı.

Zaytung’un paylaşımı Twitter’birlikte güdük sürede haddinden fazla sayıda kişiye ulaştı. Paylaşım, binlerce zevk aldı, yüzlerce defa retweet yapıldı.

Başbuğ Uğraş birlikte Zaytung paylaşımını alıntılayarak gülümseme emojisi ile takipçileri ile paylaştı.

Share: