Konya Büyükşehir Belediyesi, meralarda otlayan zooloji amacıyla içmece suyu çalışması yürütüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, meralarda otlayan gerçekten ve büyükbaşlarla çandır hayatındaki canlıların suya basit ulaşmalarını bulmak için hayvan içmece suyu tesisi (sıvat) yapıyor.

Konya Büyükşehir Belediye Reisi Tasavvur İbrahim Altay, yaptığı bağlanmış açıklamada, kentin tarım ve hayvancılığın en mefret merkezlerinden olduğunu vurguladı.

Altay, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara yönelik desteklerde bulunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Alelhusus küçükbaş hayvanlarımızın merada otlamasıyla ilgili icraat yürütüyoruz. Çiftçimizi destekliyoruz, otlak ıslahıyla ait ameliyat yürütüyoruz. İlk etapta Cihanbeyli, Kulu, Sarayönü, Ahırlı ve Akören ilçelerimizde sıvatların imalatlarını yaptırdık, efsanevi üreticilerimizin kullanımı üzere hazır arkaç getirdik. Gelen tilmiz bakarak kent genelinde bunu yaygınlaştıracağız. Böylece merada otlayan hayvanlarımızın çokça ayrıntılı vuzuh ikmal ederek sulamayla ilişkin enerji kaybı ve üretim sorunu yaşamasına bariyer olacağız. Ayrıca doğal hayatın korunmasıyla ait çokça kocaman tıpkı farkındalık projesi oluşturuyoruz. İnşallah çiftçimiz ve efsanevi üreticilerimiz üretmeye devam ettiği sürece biz uray namına onlara destek vermeye bitmeme edeceğiz.”

Açıklamada, kentin 31 ilçesinde kocabaş ve küçükbaş efsanevi sayısı, güruh sayısı, meraların topografik yapısı, otlama süresiyle su kaynağının kesilip kesilmediği durumlarının tespit edilerek ihtiyacı olan mahallelere beton hayvan içmece suyu tesisi atıfet edildiği aktarıldı.

Share: