Kökeni Ilımlı Asya’ya raci “Saya Geleneği” bati rabıta gördü

Kökeni Ölçülü Asya’ya müstenit “Saya Geleneği” tehlikeli bağlam gördü

KARAMAN – Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Ocakçı beldesinde geleneksel yerine düzenlenen Körkuyu Firez ve Sıla Festivalinde kökeni Ilımlı Asya’ya raci “Saya Geleneği” okkalı rabıta gördü.

Günümüzde Tataristan’ın başkenti olan Kazan şehri ve çevresinden asırlar önceki göçüp gelen Kazan aşireti, Taşeli bölgesinde Göksu nehrinin güneyine yerleşerek Kazanlı anlamı haiz Ateşçi beldesinin sakinleri oldu. Yer bile anadan görme namına düzenlenen Körkuyu Firez ve Sıla Festivalinde ise saya oyunu nazik rabıta gördü.

Saya oyununun Mutedil Asya’dan gelme bire bir gelenek baziçe olduğunu belirten Kazancı Belediye Başkanı Muhittin Tuncel, “Saya geleneğimiz Ölçülü Asya’dan gelen tıpkı kültürel etkinliğimiz ve geleneğimizdir. Malumunuz gelenekte görüldüğü üzere develerle kervanla Ilımlı Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Dünya’nın herhangi bir tarafına Türklerin dağılışını yayılışını motive eden bir geleneğimiz. Bu saya etkinliğinde görev alanlarda üstelik Türklerin İslamiyet’i kabulünden esbak Şamanlık dininin etkilerini görebiliyoruz. İyi ruh, elem can kuşu… Siyah kıyafetlerle gördüğümüz biberli ruhları yani şeytanı kumar değer. Yeniden gelin ve güveyi figürleri ise iyiliği güzelliği kaşkariko bedel. Bu geleneğimiz binlerce yıllık tıpkısı anane ve inşallah Ateşçi Belediyesi adına bu geleneğimizi, bu kültürel etkinliğimizi bitmeme ettireceğiz. Biliyoruz kim kültürel etkinlikler bir milleti birbirine bağlayan insanları kaynaştıran bir araya getiren budun olmamızı sağlayan önemli etkinliklerdir. Bundan belde tığ uray namına bunlara ehemmiyet verdiğimizden, tarihimize, gelmişimize, geçmişimize ehemmiyet verdiğimizden ortalık bu geleneği devam ettireceğiz” dedi.

14 kişiden oluşan saya ekibinden Nurettin Baysal ise, “Devenin üstünde alabalık sergi, alabalık heybe var, Türk bayrağımız var. 14 kişiden oluşan ayrımsız kol. Devenin içre 2 birey var, aynı de ben çekimli adına 3 kişiyiz. Kocaoğlan ekibinde 3 birey, şeytan ekibinde 4 sevimli olmak için, heybeci var. Şeytan ekibi bizleri korumak üzere, ayı ekibi gelin damadı koruyor. Aynı birlikte gelin ve damadımız var. Eskiden beri sürdürdüğümüz tıpkı gelenek” diye konuştu.

Share: