Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antep ve Mardin’deki kazalarla ilgilendiren konuştu: İhmali olanlar üzerine müstelzim yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç haftalık aradan sonradan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı tahminî 2 saat 45 zaman sürdü. Toplantının peşi sıra kameralar karşısına geçen Reisicumhur Erdoğan, Gaziantep ve Mardin’bile bütün 35 kişinin fert verdiği elim kazalara ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sözlerime Gaziantep ve Mardin’bile meydan gelen kazalarda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek elde etmek istiyorum. Kazalar bütün boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Soruşturmalar neticesinde, failler hakkındaki işlemler yapılacaktır. Benzer kazaların yaşanmaması üzere her alanda mukteza tedbirleri belirleyerek hayata geçireceğiz. Bu meselenin üstesinden gelmeye kararlıyız.

“SONUÇ KABİNEDEN BU YANA DOKUZ CANLI ÇOK ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Son kabine toplantımızdan bu yana ülkemizi ve milletimizi yakından ait takatli haddinden fazla faaliyet gerçekleştirdik. YAŞ toplantımızda kişmiri, deniz ve çekicilik kuvvetlerimizde terfileri görüşüp karara bağladık. Şanla, şerefle yürüttükleri görevlerini başarıyla tamamlayarak emekliye ayrılan parçalanmamış komutanlarımıza ülkemize olan hizmetleri nedeniyle şahsım ve milletim yerine teşekkür ediyoruz.

Yeni basamak ve görevleriyle ülkemize şanlı hizmetlerde bulunacaklarına inandığımız subaylarımıza başarılar diliyorum. Salgın döneminde site ziyaretlerimizi seyrekleştirdiğimiz üzere mukavim çokça ilimize gitme imkanı bulamamıştık.

CEMEVİ ZİYARETİ

Bu çerçevede 6 Ağustos’ta Kocaeli’ni ülfet ettik. Önce bu şehrimize derece katan aksiyon dünyamızla aynı araya geldik. Şişko açım töreninde vatandaşlarımızla buluşup özlenti giderdik. Yatırım tutarı 8,5 milyar lirayı güzeşte yüzlerce eserin toplu açım törenini gerçekleştirdik.

Dünyanın yeryüzü hoşgörülü 6. diplomatik misyonuna topluluk devlet kendisine şümullü istişareler yapıyoruz. 2023 ve ötesinde düşüncesiz ve sevecen Türk diplomasisi münasebetiyle büyükelçilerimizle bir mezhep turu yaptık. İnşallah ‘acun beşten büyüktür’ diyerek rapor ettiğimiz global hile değişikliğiyle ülkemizi adalet ettiği yere ihata etmek amacıyla uğraşacağız. Tıpkı akşam Hüseyin Gazi Dergahı’na Alevi vatandaşlarımızla Muharrem orucunu açtık. Türkiye’nin ve Türk milletinin ayrılmaz parçası olarak gördüğümüz canlarımızla sebepsiz ve eş icraat sürdüreceğiz.

“DOĞALGAZ SEVİNCİMİZİ YENİ MÜJDELERLE TAÇLANDIRACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Abdülhamid Han gemimizi 9 Ağustos’ta Antalya Gazipaşa açıklarındaki fariza namına uyguladık. Karadeniz’birlikte 540 milyar metreküplük doğalgaz sevincimizi yıpranmamış müjdelerle taçlandıracağımız bu araştırı gemimiz irademizin sembolüdür. Akkuyu’daki çekirdeksel santralimize anbean incelemelerde bulunduk. Tıpkı dönüş akşam saatlerinde Konya’de planlı 56 değişik ülkeden sporcuların iştirak ettiği 5. İslami El Birliği Oyunları’nın açılışını yaptık.

Balkanlar’daki bacanak ve kardeşlerimizle mail ilişkilerimizi sürdürmeye hususi ehemmiyet veriyoruz. Bu kapsamda 10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı ile bire bir araya geldik. İnşallah Eylül’ün ilk haftasında 3 ülkeyi kapsayan Balkan turuna çıkacağız. Ayrımsız dönem Slovenya Cumhurbaşkanını külliyemizde mihman ettik. Türkiye’nin vabeste akarsu kaynaklarını sunma aktif eli nimetli şekilde görmek amacıyla baraj inşasına özel ehemmiyet veriyoruz. 605 yeni hidroelektrik santraliyle bu doğrultuda makro mesafeler ikmal ettik.

“ÜLKEMİZİ HİDROELEKTRİK DOKUNAKLI BAKIMINDAN DÜNYADA 9.SIRAYA YÜKSELTTİK”

Bu sayının 930’u bulduğunu açıklamak isterim. Ülkemizi hidroelektrik gösterişli bakımından dünyada 9. sıraya yükselttik. Hem kuraklığa hem birlikte baskın baskınlarına karşı şanlı enfrastrüktür kurduk. DSİ’nin düzenlediği törende 11 Ağustos’ta 34 hidroelektrik barajını hizmete alarak bu alandaki gücümüzü henüz de arttırdık.

İstanbul Uygarlık Üniversitemizin 1 milyon pusula kapasiteli kütüphanesinin açılışını 12 Ağustos’ta yaptık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Ulus Kütüphanesi’nin ülkemiz sınırlarını üstelik aşan prestiji bize makul istikamette gittiğine işaret ediyor. Çorum’da nişane ve hizmetlerin resmi açılışını yaptık hem da Sungurlu Organize Sanayi bölgesinde inşasına başlanan haddinden fazla kebir defans uran tesisinin temelini attık. 6 bilyon lira bu yatırım, yılda 2 bilyon lira munzam ayar üreterek akan açığımızın azalmasına 4 milyar teklik katkıda bulunacaktır. Bu yapı her şeyiyle yüzdelik 100 domestik ve milli bir iz olacaktır.

Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli yâd programında hünkarın ayrımsız olalım, bilgili olalım, aktif olalım tevhidini toplama olduğumuz canlarla paylaştık. Malezya Kralı sayın Melik Abdullah’ın 16 Ağustos’ta ülkemize yaptığı resmi ziyareti iki mutluluk ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından tarihi dönüm noktası olarak değerlendiriyorum. Cemaziyelevvel akşam ezanı birlikte ailecek gelişigüzel İstanbul’bile bir arada olduk. Hem iki devlet arasında atacağımız adımların müzakeresini gelişigüzel yaptık.

“AMACIMIZ, PUTİN VE ZELENSKİ’Yİ BİR ARAYA GETİREREK KRİZİ KÖKLÜ FORA ETMEK”

Rusya Ukrayna savaşı ülkemizle birlikte tamlık insanlığı etkileyen sonuçlar doğuruyor. Türkiye adına savaşın önüne boşamak, ardından barışla sonuçlanması üzere seçme türlü gayreti gösterdiğimize cümle şahitti. Dünya hububat üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği ayn önüne alındığında Ukrayna tahılının ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmesi adamlık için kritik gelişmedir. Ülkemizin sergilediği dengeli, barışçı, çözüm odaklı anlayışın müspet neticelere arbitraj edilmesi amacıyla gayretlerimizi sürdürüyoruz.

Soçi’de sayın Putin’le bu konunun yanı sıra iki devlet ilişkileri, Ukrayna savaşını eksiksizce ülfet imkanı buldum. Geçtiğimiz Perşembe günü Ukrayna’ya anbean BM Genel Sekreteri’nin katılımı ile sayın Zelenski ile yaptık. Amacımız Putin ve Zelenski’yi Türkiye’bile tıpkısı araya getirerek krizi kirkyillik çözmektir.

Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel inkılap projesi konutları, yetişek, perestiş kurumları, yeşil alanları, her makule sosyal, kültürel ihtiyaçları karşılayacak alanları ile kıytırık İstanbul’a yakışacak eserdir. Bu eserlerimizle inanıyorum kim oraya gelecek vatandaşlarımız bizlere çok çokça dualarda bulunacaktır. İnşallah TOKİ ve Esenler Belediyemizin işbirliği ile düzenlenen yılsonuna büyüklüğünde 5 bine ulaşacak bu projeyi hamle adım tamamlayacağız

Cumartesi günü Manisa’daydık. Burada tıpkısı üzüm bağında üreticilerimizle hasbıhal ettik. Hasbıhal ederken beklentilerini bile sorduk. Beklentilerin ardından da yalınlık fiyatı açıkladık. Şehrimize kazandırdığımız 4 milyar 665 milyon teklik nişane ve hizmetlerin resmi açılışını yaparken cılız üzüm hava fiyatını kilogramda 27 teklik adına açıklayarak üreticilerimize müjdemizi verdik.

“CUMA NAMAZINI MALAZGİRT’TE KILACAĞIZ”

Gerçekleştirdiğimiz çok sayıda düet görüşme, güruh ve programla ülkemize bakım edecek, beklentileri karşılayacak çalışmalar yaptık. Zaman Güllabi ve Deniz Boyu Güvenlik Akademimizin ikmal törenine ortaklık edeceğiz. Erte Filistin Büyüklük Başkanı sayın Abbas’ı konuşma edeceğiz. Perşembe günü Çakal Armudu, Cuma Namazi haset Malazgirt’te olacağız. Sayın Bahçeli ile birlikte bu iki heybetli programımızı inşallah gerçekleştireceğiz. Cuma Namazi namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Diyanet İşleri Başkanımızın imametiyle inşallah cuma namazımızı ödeme edeceğiz. Kütahya ve Afyonkarahisar’birlikte vatandaşlarımızla birlikte olacağız.

Milli iradenin üstünlüğünü kuruluş yazar, vesayeti etkisizleştirmek, yıldırı örgütlerinin başını hükmetmek, darbecilere ülkeyi daraç söylemek yoluyla mücadelemizin önemli kısmını başardık. Sonuç dönemde nema, kur, enflasyon denklemiyle sınandığımız ekonomi alanı olduğu gerçektir. Ekonomimizi gömmek tehdidi ile 2018’den itibaren kullanılmamış programı hayata geçirmeye başladık. Envestisman, istihdam, istihsal, ihracat ve akan çok tarafından ülkemizi izam esasına dair programın teorik üst planı ve uygulamanın anlaşılması az buçuk fasıla aldı.

“ENFLASYON İÇİN TEDBİRLER ALIYORUZ”

İşimize baktık, ekonomide esaslı dönüşümü yavaş yavaş hayata geçirdik. Yıllar önce yaptığımız önceliği istihdama ve üretimi ödeme tercihine zaman gelişmiş ülkeler da ilkin atılmak amacıyla tamlık dünyanın başladığını görüyoruz. Mandacı iktisatçılar bibi görmezden gelmeye, üstünü örtmeye, yatmaya devam ediyor. Hatır ve vicdan sahibi iktisatçıları programı az buçuk utangaç ifadeyle olsa üstelik ölçüm ediyor. İktisat teorileri ve uygulamaları hikmet ve hesap gibi gelişigüzel yerde muteber kuralları, formülleri, denklemleri olan konular değildir.

Her ülkenin, toplumun şartlarına, kültürüne, birikimine, kabiliyetine, gücüne göre farklılık gösterir. Tıpkı ülkede kudretli olan modelin diğerinde birlikte tıpkı sonucu vereceğin garantisi yoktur. Ülkemizde ısrarla muayyen iktisat modellerin kullanılması isteyenlerin fanatizmi eksantrik çıkar ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.

“BILCÜMLE ACUN YÜKSEK PAHALILIK GERÇEĞİ İLE BOĞUŞUYOR”

Zaman itibariyle bilcümle dünya faziletli pahalılık gerçeği ve aylaklık tehdidiyle boğuşuyor. Türkiye ise soylu erki modeli sebebiyle tarihinin yer faziletkâr üretim, ihracat, istihdam seviyesine ulaşmıştır. Enflasyon rakamlarımızın yazılı namına çokça faziletli seyretmesi bittabi çeki vericidir. Tığ şişkinlik rakamlarının insanlarımızın hayatındaki menfi etkilerini, herhangi bir kesimin dirimlik seviyesini yükselterek kaldırılmış etmeye çalışırken ayrımsız zamanda enflasyonu düşürecek tedbirleri alıyoruz.

Uzunca süredir enflasyonsuz konuşu iklimde yaşamaya alışmış ülkelerde bizimkiyle kıyas edildiğinde daha pespaye gözükün oranların etkileri çok daha derin ve tahripkâr hissediliyor. Zaman yaşadığımız para şişkinliği bütçe ve aylakçılık kaynaklı değil küresel gelişmelerin tetiklediği istikrarsız kıymet hareketlerinin sonucudur. Yani maliyet odaklı enflasyondur. Mali dalgalanmalar ve sağlık hareketleri üzerinden soymayı alışmışlık haline getirenler bizi ayrımsız yola oyulgalamak için canhıraş bire bir hız içindeler. Ülkemiz ekonomide özlük yolunu çizmiştir, kararlılıkla yürümektedir. Türkiye’nin ihtiyacı faizi yükseltmek değil, yatırım, istihdam, istihsal, ihracat, cari fazlayı arttırmaktır.

“O ESKİ TÜRKİYE ARTIK GERİDE KALDI”

Gelişmiş ülkelerdeki bizden daha derin farklar içeren siyaset faizi ile şişkinlik ilişkisine bakmayanların Türkiye’deki durumu acı tellallığı edasıyla anlatanların halleri farklıdır. Bugün Türkiye her alanda bire bir bambaşka ligin, tıpkısı ayrıksı dünyanın oyuncusudur. Kendi krizlerinin yükünü tenkis etmek amacıyla politikamıza analog ayrıca elan encam adımlar atan kaslı ülkeler görüyoruz.

Hiç kimse kusura bakmasın. O sakat Türkiye bundan sonra geride kaldı. Tığ tıpkı güvenlik politikalarımız, erke, uran, toplumsal politikalarımız kabilinden, tutum politikamızı de zat gerekseme ve çıkarlarımıza göre belirlemeyi sürdüreceğiz. 20 yılda yaptığımız yetişek, keyif, ulaştırma, erke, tarım, uygulayım bilimi yatırımı velhasılıkelam inşa ettiğimiz seçkin altyapı işte bugünler içindi. Bu yatırımları global finans kurumlarına artık asıl aktarma etmek üzere değil kişi vatandaşlarımızın maltalık seviyesini yükseltmek, geleceğini güçlendirmek içindir. 184 bilyon dolara andıran yatırımla ulaşım altyapımızı, kendisi ve bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirdik.

Ülkemiz yollarında dolaşan taşıtları yeniledik, çoğalttık. 100 bilyon doların üstünde yatırımla müesses enerji gücünü hedeflerine akla yatkın seviyeye çıkarttık. Sanayicilerimiz makina ve takım altyapılarını yenilediler, güçlendirdiler. Toplamda 3,5 trilyon dolarlık yatırımla değme alanda ülkemizi bugünlere hazırladık. Bu mücahede ve çabaların, fedakarlıkların neticesini ahiz vaktidir. Demincek tekmil unsurlarıyla şişman, zinde, müreffeh, hür Türkiye’yi hemencecik mensur ika vaktidir. Bizden ahir nesle bırakacağımız 2053 vizyonumuzu şekillendirme vaktidir. Mekân, ulaştırma, enerji, uran, tarımdan konuta kadar pekçok alanda bu vizyonun sütunlarını yükseltmeye bile başladık.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Tek kimsenin siyaset mühendisliği, sinsi aldangıç, naftalin ıtırlı sosyal projeleriyle bizi bu hedeften alıkoymalarına müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’nin yeniden kusurlu asrı aşkın süredir oynanan oyunlarla, hamam dünyalık sömürgesi haline dönüştürülmesine rağbet göstermeyeceğiz. Ekonomi modelimizle envestisman yapan, müteharrik, ticaret yapan kazanacak. Bunların hasılasıyla de cesamet, bütçe kazanacaktır.

Hükümete geldiğimiz günden beri titizce durduğumuz bütçe disiplininden ivaz vermeyeceğiz. Büyümeden, isdihdam ve ihracata, bütçe gerçekleşmelerinden, toptan ticaretten aldığımız behre mecmu rakamlar iktisat programının öngörülerine uygundur.

Vatandaşlardan bir tane ricam zat paralarına güvenmeleridir. Yerel parayı koruyacak seçkin soy mekanizmayı oluşturduk. Daha Çok on paralık kimsenin dövize ve altına yönelmesi için sebep kalmamıştır. Tasarruflarını halen döviz ve altında markajcı vatandaşlarımızı Türk Lirası mevduatlarına dönmeye nida ediyorum.

“PİYASADA DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDIK”

Hepimiz tıpkısı Türkiye gemisinin içindeyiz. Bu sefine asayiş kabilinden tutum üzerinden açılan akarsu alarak batarsa hepimizin boğulacağız. İş dünyamızı ve vatandaşlarımızı yetiştirmek için düşük saygınlık Türk Lirasını götürüp dövize veya altına kaplamak Türkiye gemisinde dam açmaktır.

Evine, arsasına, arabasına, stoktaki malına, verdiği hizmete, sattığı ürüne para şişkinliği ve girdi maliyetlerine izahı olmayan fiyatlar girmek Türkiye gemisinde mapus fora etmek demektir. Paradan para sarmak hesabına yapacağı yatırımı yapmamak, işçiyi çalıştırmamak, ürünü üretmemek, satabileceği malı satmamak Türkiye gemisinde mapus fayrap etmek demektir.

Tüm bu gelişmeleri harfiyyen takip ediyoruz. Belirleme ettiğimiz sorunların çoğunun türel değil ahlaki bütün bütün olduğunu gördüğümüz için kamunun mütenavip imkanlarını kullanarak hal arıyoruz. Piyasada denetimleri sıklaştırdık. Gıdadaki denyo bedel artışlarına alın kooperatif marketlerini devreye soktuk.

“MISIR TITREM FİYATI 5 BİN 700 TL”

Bu vesile ile darı üreticilerimize bir müjde isnat etmek istiyorum. Toprak Mahsulleri Ofisimiz hasat dönemi benzeyen mısır çalım fiyatını destek hariç ton başına 5 bin 700 teklik olarak uygulayacaktır.

İşçi, görevli, emekliye büyüklüğünde gelişigüzel kesimin ücret artışlarını faziletli tuttuk. Bağan gelirli kesimin konut ihtiyacını durdurmak üzere Eylül’da açıklayacağımız kullanılmamış atılımı birlikte atıyoruz. İstihdamı esas işgücü eğitiminden uzmanlığa kadar temas seviyede destekliyoruz. Amme ç alışanlarını munzam tezahür, keyif çalışanlarının şahıs haklarını çözdük.

Öğrencilerimizin stajlarını Millî Staj Programlarıyla objektif kriterlerle gerçekleştirmelerini sağladık. 100 bini aşkın öğrencimizin yararlandığı staj programımızı elan üstelik geliştiriyoruz.

“DANIŞMA BİLGİ SİSTEMİ’Nİ DEVREYE ALDIK”

Müzakere Bilgelik Sistemi’ni devreye aldık. Üniversiteden mezun olan gençlerimizin amme ve hususi sektörde hareket bulabilmelerini bulmak amacıyla kariyer merkezlerinin kapasitelerini güçlendiriyoruz.

Hangi alana mercek tutarsak tutalım, rastgele konuda bulunan kazanımlarına sahip çıkarak ülkemizi elan ileriye taşıyacak, halihazırda yaşadığımız sıkıntıları çözecek çalışmalar içindeyiz. Hazine ve Maliye Bakanımız ve ekibi başta girmek için ekonomiyle ilgili tam kurumlarımız canlı koordinasyonla görevlerini yerine getirmektedir.

Vatandaşlarımızdan takkadak çıdam ve destek istiyoruz. Hükûmet gündemimizdeki ara sıra hususlarla ait bilgileri tesahup etmek istiyorum. 3 hafta sonraları 12 Eylül Pazartesi başlayacak olan 2022-2023 yetişek-tedris yılına hazırlıklarımız dokunaklı şekilde devam ediyor. Ücretsiz ibret kitaplarımızın basımı ve dağıtımı tamamlandı.

“CINS KİTAPLAR DE ÜCRETSİZ OLACAK”

Paramızla pusula alamıyorduk. Pusula bulamıyorduk. Dal sınıflardaki abilerimizden tezyit notlarını da satın alamıyorduk. Amma şimdi kuşe kağıtta matbu kitapları ücretsiz kendisine temas yetişek öğretim yılının başında sıralarının üzerinde yavrularımızın önüne koyuyoruz.

Bu sene ibret kitaplarının yanısıra havari kaynakları üstelik ücretsiz yerine okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında amade edeceğiz. Dağıttığımız koruyucu nesep tutarı 130 milyonu buluyor. Milli Terbiye Bakanlığımız parçalanmamış okullarımızın saflık, kırtasiye, oldukça tamirat, atölye kabil bütçeleri bu yıl aracısız okullara gönderdi. Temizlik işlerinde çalışacak 60 bin gönül okulların açılmasıyla görevlerine başlayacaklar.

10 bin ekol projesi kapsamında 3 milyarlık proje kullanarak çokça gür icraat gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar esas okulu sayısı 3 bine tamamlanacak. 1 Ilkgüz’bile atamalarını yapacağımız 20 bin öğretmenin 7 binden fazlasını meslek öncesi öğretmenliğine tahsis ettik.

YAZ OKULLARI

Yazın açtığımız veri, sanat, hesap ve ecnebi şalter yaz okullarından 1 milyon çocuğumuz yararlandı. Bu yaz kullanılmamış projeyle mecbur köy okullarını ümran ederek karye dirim merkezleri haline getirdik. Okulların açıldığı tarihe büyüklüğünde 1500 köy hayat merkezini faaliyete geçirmiş olacğız. Herif durumu ve tıpkısı taleplerle bozukluk tayinine başvurma eden öğretmenlerimizin başvurularının ayrıcasız tamamının karşılandığı müjdesini çevirmek istiyorum.

Uzman ve başöğretmenlik kadrolarına 614 bin 446 referans oldu. Balaban bölümü vacip eğitimleri tamamladılar. Faziletkâr lisans, doktora yapmış olan 80 bin öğretmenimiz doğrusu muaftır. Boykot çağrılarını milli iradenin tecelligahı olan Meclisimize hürmetsizlik namına görüyoruz.

“SAĞLIKÇILARIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRİYORUZ”

Sağlıkçılarımıza 14 Mart Tababet Bayramı’nda verdiğimiz sözlerin hepsini birer birer adına getiriyoruz. Hekimlerin mağduriyetine misil açan malpraktis sorunu çözüldü. Hekimlerin emekliliklerinde adalet kaybına sefer açan düzenlemeyi tamamladık. Keyif kuruluşlarındaki ehlihibre hekimlerimizin hastalara elan fazla çatlak ayırabilmeleri için 85 bin koruyucu personel kadrosunu açtık.

Aile hekimlerimizin ana ücretlerini birlikte tutkun yüküne mütenasip şekilde baştan düzenledik. Türkiye’nin yeryüzü köklü esenlik reformlarını hayata geçirmiş dalavere olarak serencam dönemde şikayetlerin tamamını çözüme kavuşturmuş oluyoruz. Kırsal Kalkınma programının 11. çağrısı üzere projeler alınmaya devam ediyor. Destek amacıyla müstelzim benek seviyesini 65’den 30’a düşürüyoruz. Böylece 4 binin altında küsurat desteklenecek proje sayısını 7 bin 714’üstelik yatırım tutarını de 10 bilyon liraya yükselttik.”Share: