MİDYAT’TAKİ LİSEDEN MAKULE VE DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTELERİNE 4 YILDA 159 ÖĞRENCİ

MARDİN’in Midyat ilçesinde, 4 sene ilk eğitime başlayan Midyat Bilgelik Lisesi’nden bu sene çıkışlı olan öğrencilerle birlikte bugüne kadar 113 mektepli tababet, 46 öğrenci üstelik dişçilik fakültelerine yerleşmeye türe kazandı. Bu başarının öğrencilere yaşıt olması için ekol bahçesine kazananların adlarının yazılacağı ‘Başarı Anıtı’ yapıldı.

Midyat’ta 4 yıl önce eğitim bilimi vermeye başlayan Midyat Marifet Lisesi’nden bugüne kadar 480 öğrenci çıkışlı oldu. Bu öğrencilerden 225’i, girdikleri YKS sınavında aldıkları puanlarla Türkiye’birlikte önceki 50 bin mektepli arasında saha alarak türlü üniversitelere yerleşti. Bu yıl mezun öğrencilerden 25’i tıp, 2’si diş hekimliği, 4’ü ispençiyari, 5’i mühendislik ve 2’si da ünsiyet fakültelerine yerleşti. Bu yılla bu arada bugüne kadar çıkışlı olan öğrencilerden 113’ü tababet, 46’sı diş hekimliği, 47’si mühendislik, 27’si ispençiyari, 54’ü hemşirelik, 23’ü muallimlik, 11’i ahbaplık ve 25’i de üniversitelerin özge bölümlerine kurulu oldu.

‘BAŞARI ANITI’

Öğrenciler, hem ilçenin hem de ailelerinin gururu olurken, ekol yönetimince üstelik bu başarının diğer öğrencilere kat sayı olması üzere okulun bahçesine adlarının mukayyet olacağı ‘Başarı Anıtı’ yapıldı. Ilçebay Ahmet Solmaz, İlçe Mili Eğitim Bilimi Müdürü Abdulkadir Altay, meslek idaresi, öğretmenler ve üniversiteye yerleşen öğrencilerin katıldığı törende kalburüstü öğrenciler, adlarının bağlanmış olduğu yıldızları anıta yerleştirdi. Öğrencileri tebrik fail Solmaz, 4 yılda 113 tababet fakültesinin çok bereketli aynı misil olduğunu dile getirerek, ‘Tababet fakültesi toplumda aşina ayrımsız çığır olduğu için kriter bu görünse bile sair bölümlere yerleştirmede dahi okulumuz çok makro bir başarısı var’ diye niteleyerek konuştu.

Okul müdürü Ramazan Aykat birlikte okullarının her sene başarısını katlayarak ilerlediğini belirtip, ‘Bu yıl 48 öğrencimiz tercihte bulunup çok adamakıllı üniversitelere yerleşti. Bunlardan 25’i tababet, 2’si diş hekimliği ve devamında dahi hukuk, eczacılık, mühendislik kabil bölümler geliyor. Lisemiz şu esas büyüklüğünde 480 mektepli mezun verdi. Bu 480 öğrencinin 225’i Türkiye’bile ilk 50 binde düzlük aldı. İstatistiksel olarak baktığımızda da okulumuz şu esas kadar 113 tababet fakültesi kazanan mektepli çıkarmış. Bu başarının daimi olmasını istiyoruz. Şu zaman okuyan öğrencilerimize örnek oluşum etmesi için benzeri abide ika kararı aldık. Okulumuzdan çıkışlı ergin ve YKS’dahi önceki 5 bine giren öğrencilerimizin isimlerinin saha alacağı anıtın açılışını yaptık” dedi.

‘ÜLKEME YARARLI HEKIM BAŞLAMAK İSTİYORUM’

İstanbul Tababet Fakültesi’ni kazanan Eylem Koçan da “Küçüklükten beri amacım hekim olmaktı. Onu başardığım üzere ego mutluyum, ailem mutlu. Çevremdeki kişilere emsal olmak beni mutlu ayar. Gelecekte ülkeme faydalı bir hekim koyulmak, ülkemdeki insanlara bakım ediyor olmak amacıyla okuyorum. Okuldaki hocalarımız iyi olsunlar. Onların ilgisi, okulun bize verdiği yetişek seçme zaman iyiydi ve rastgele yerde bizim ekol duyulmaya başlıyor. Bunun amacıyla da çokça mutluyuz. İnşallah başarıları katlanarak devam değer” diye konuştu.

İlçe Milli Yetişek Müdürü Abdulkadir Altay ise eğitimde bellik site olmayı hedeflediklerini söyledi.

Share: