Sarsıntı korkusu, çerge ve aymazlık tulumuna talebi artırdı

Zelzele korkusu, otağ ve uyku tulumuna talebi artırdı

SİVAS Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki iri depremin ardından farklı illerde huzursuz olan vatandaşlar hazırlık kasıtlı keçe, uyku tulumu ve bir ürünleri satın almak amacıyla mağazalara atak etti.

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve kamu Türkiye’yi yasa boğan depremler, natürel afetlerin incitici tıpkı hamur olduğunu yaşattığı kayıplarla herkese yeniden hatırlattı. Yadımlama 11 ilde yaşansa bile manevi kendisine 81 ili etkileyen depremlerin arkası sıra vatandaşlar kendi tedbirlerini almaya başladı. Sivas’ta hayatiyetli vatandaşlar ise depremin peşi sıra dirimlik ayrımsız ihtiyaç olduğu mahsus oba, gaflet tulumu ve fersiz gibi barınmamayı kolaylaştıracak malzemelere ilgiyi arttırdı. Yaşanan depremler öncesinde doğaseverler eliyle sıkça yeğleme edilen mahsulat daha çok keyfi maksatlardan artım esas gerekseme namına görülmeye başlandı.

Zelzele korkusu satışları arttırdı

İşletmeci Alper Erdinç, insanlar depremin tedirginliğiyle keçe ve aymazlık tulumu kadar ürünlere yönelmeye başladığını söyleyerek, ” Depremde insanlarımız atak atak arkalama üzere koştular. Oldukça tıpkısı oba, gaflet uykusu tulumu ve fersiz kâm eden oldu. Bizde elimizden geldiği kadar bindi olduk. İnsanlar depremin tedirginliği olsa lüzumlu bu tarz ürünlere yönelmeye başladı. Uyku tulumu ve otağ bu mesafe satışları az buçuk etkili. Zelzele döneminde bulamadık. Biraz müşkül yaşadık. Elimizdekini birlikte bitirdik amma şuan bile mevcudumuzu tamamladık. Rica eden oldukça fazla. Alışılagelen bile kampla uğraşanlar ve balıkçılıkla uğraşanlar bu merkez ürünleri alır amma asıl ihtiyaç olduğunu anladı insanlar. Ürünlerin bulunması gerektiğini, çadırın, gaflet uykusu tulumunun ve matın esasta herhangi bir evde bulunması gerekiyor. Rica davam ediyor. Bende kendim üzere konuşayım. Zor olduğu için bende evimde bulunsun diye niteleyerek çadırımı, dalgı tulumumu falanca aldım” diye niteleyerek konuştu.

Share: