Kırklareli’nde jeotermal akarsu kaynağıyla seralarda meyveler, sebzeler üretilecek

Kırklareli’nde jeotermal akarsu kaynağıyla seralarda meyveler, sebzeler üretilecek

Kırklareli’nde beyaz zehir petrol amacıyla 3. kuyu inşaatı başlıyor

Jeotermal su kaynağı Kırklareli’nde derece katacak

KIRKLARELİ – Kırklareli’nde 2014 yılında ilk kez kâin ve bugüne büyüklüğünde süreduran durumda bekleyen jeotermal su kaynağı ile 54 dekar alana kurulan serada kâr, göveri kadar ürünler yetiştirilecek. Turizm ve enerji kabilinden alanlarda Kırklareli jeotermal kaynaklarında başkenti olması hedefleniyor.

Trakya’bile 2014 yılında ilk defa Kırklareli’nin Asılbeyli köyünde mevcut jeotermal su yatağı bulunmuştu. Yatırımcı firma tarafından eskimemiş açılan bin 370 metre derinliğinde sondajla ulaşılan 60 adım sıcaklığındaki kaynağı kullanarak 54 dekar alanda seraların tedbir çalışmaları devam ediyor. Sonuç teknolojide 54 dekar alanda kurulan seralarda jeotermal su yatağı ile semere, sebze üzere mahsulat daha nitelikli yetiştirilecek.

Asılbeyli köyünde bin 370 metre derinliğinde buldukları jeotermal su yatağı ile kurdukları seralarda daha birinci sınıf ürünler üretileceğini belirten Jeoloji Mühendisi Ahmet Uğur Hür, “MTA İstanbul karışma kalkışmak amacıyla mukavemetli çokça el bile ve ilçede sondajlar yaptı amma tek kuyunun debisi, yani su miktarı bu kuyu büyüklüğünde erdemli değildi. Yaptığımız icraat sonucunda bin 370 metre derinliğe ulaştık, 58-60 evre suyumuz var. Kestirmece adına 5 lt/sn. artezyen yapıyor. Fakat kompresör ile yaptığımızda 35 lt/sn. suyumuz olduğunu belirleme ettik. Balık Adam pompa ile 55 dekarlık seramıza suyu basacağız. İki kuyumuzdan sâdır debinin toplamı seramızın tamamını ısıtmaya yetecek üzere görünüyor. Fakat sahanın sömürülmemesi namına benzeri enjeksiyon kuyusu açacağız. Bu kuyuda ısısı alınan suyu tekrardan düzlük altına enjekte edeceğiz” dedi.

Üçüncü kuyu bile açılacak

Üçüncü kuyunun üstelik inşaatının başlayacağını söyleyen Jeoloji Mühendisi Mutlak, 3. kuyudan 30 lt/sn. üzerinde 55-60 rütbe arasında jeotermal akışkan beklediğini vurguladı.

Yatırımcı firma Otağ Jeotermal Tarımcılık A.Ş. Umumi Müdürü Hüseyin Kerkez, 2014 yılında kazandıkları münakasa ile alay malay Kırklareli’ne şişman katma değer sağlayacaklarını belirterek, “Biz 2014 yılındaki MTA’nın evvel açtığı Asılbeyli köyündeki kuyusunu Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi aracılığıyla ihaleyi nail olduk. İhalenin neticesinde ruhsatla ait arama ruhsatından sonraları pres ruhsatı ile sahada çalışmaya başladık. 2. kuyumuz bin 370 metrede 60 aşama sıcaklıkta 35 debide olan tıpkısı suyumuzda çıkıntı oldu. Bizim bu sahada Kırklareli’nde gine toplamda Özel İdareden aldığımız kontrol ruhsatı ile beraber bir anda çabucacık 120 bin dekar jeotermal aramaya bitmeme ediyoruz. İkinci kuyumuzdan sonra üçüncü kuyumuzun inşaatı yakın zamanda başladı. Elimizdeki sismik raporlara baktığımız zaman bu havzada filhakika jeotermal kaynaklarını almış durumdayız. Şuan inşaatımıza bile başlayacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Erke maliyetini çıkan ürünle yüzde 70 esmer çeviriyor”

Kerkez, jeotermal su kaynağı ile üretecekleri ürünlerin maliyeti enerjiyle 70 yağız çevirdiğini vurgulayarak, “Şuan tığ jeotermal kaynağı seramızı ısıtmada kullanacağız sonradan turizmde da kullanılacak tıpkı su. Ama şuanda 54 dekar yaptığımız birinci seramız vermek için, asıl enerjiden etraf kullanacağımız üzere erke maliyetini çıkan ürünle yüzde 70 karaca çeviriyor. Türkiye’nin en üst teknolojik serasını kuruyoruz. Ağız Ağıza otomasyonlu yapay zekanın yürüttüğü teknolojik serada kullanacağımız bire bir enerjiye çeviriyoruz” şeklinde konuştu.

Kerkez, enerjilerin sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji olması amacıyla kaynakları seramızda kullandıktan sonraları yeraltına enjekte edeceklerini söyledi.

“Nitelikli tıpkı nişane çıkacağını bekliyoruz”

Serada üretilecek ürünlerin kalitesine değinen Kerkez, “Yapacağımız tavhane teknolojik tavhane olacağı için normalde dekar başına 50 ila 60 titrem benzeri beklentimiz var. Birde burada dönem ışı fazla olduğu için ekincilik olarak diğer illere göre iklim namına daha iyice bu dahi sebzenin büyümesine kez açıyor. Bizim oradaki kapasitemize baktığımız ahit 3 bin ile 3 bin 500 ton bekliyoruz bir numara etapta. Buranın bildirme evire çevire noktası Avrupa’ya az saat uzaklıktayız İstanbul’a 1 buçuk saat uzaklıktayız. Rastgele şey lojistiğe döndüğü üzere raf ömrü ön plana çıkıyor. Kaliteli bire bir ürün çıkacağını bekliyoruz” dedi.

Share: