Kamu-İş Konfederasyonu: “2010’dan Bu Yana Öğretmen Maaşı Dolar Karşısında 8 Bin 965 TL Ayar Kaybetti”

Kamu-İş Konfederasyonu Umumi Başkanı Mehmet Balık, “AKP iktidarının yurttaşlara yaşattığı hesaplı bunalımda rastgele güzeşte devir gelgel gücünün katlanarak artması karşısında 2010 yılından bu yana hoca maaşı dolar karşısında 8 bin 965 Türk lirası ayar kaybetmiştir. AKP iktidarının intihap yitirme korkusuyla yaptığı memur aylık zamları çalım gücünün erimesine bariyer olamamıştır” açıklamasını yaptı.

Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık, Türk lirasının ayar kaybetmesinden kaynaklı öğretmen maaşlarındaki düşüşe ilgilendiren bağlanmış aynı açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“SARIKLI MAAŞI DOLAR KARŞISINDA 8 BİN 965 LİRA DERECE KAYBETTİ”

“AKP iktidarı döneminde planlı hatalı politikalar ve yandaşa dökme devlet kaynakları neticesinde dolara cebin akıbet 12 yılda 17,07 Türk lirası değer kaybetti.

2010 yılında 1,52 Türk lirası olan dolar ark, bugün 18,59 Türk lirasından işlem görmektedir. 2010 yılında bin 657 Türk lirası olan öğretmen maaşı ile bin 102 dolara karşılık gelirken zaman 11 bin 517 Türk lirası olan 30 almanak hoca maaşı ise 619 dolara tekabül etmektedir. 2010 yılı bin 102 dolara karşılama eden hoca maaşı zaman 20 bin 482 Türk lirası olması gerekmektedir.

AKP iktidarının yurttaşlara yaşattığı kazançlı bunalımda değme güzeşte dolaşma gurur gücünün katlanarak artması karşısında 2010 yılından bu yana öğretmen maaşı dolar karşısında 8 bin 965 Türk lirası ayar kaybetmiştir. AKP iktidarının intihap yitirme korkusuyla yaptığı vazifeli maaş zamları hava gücünün erimesine bariyer olamamıştır.

“TÜİK’İN AÇIKLADIĞI ENFLASYONA GÖRE YAPILAN ZAMLAR YURTTAŞLARIMIZI SEÇKIN SABIK ÇEVRIM FAKİRLEŞTİRİYOR”

Halkın enflasyonun eylül ayında almanak 179,3 olduğu dönemde TÜİK’in açıkladığı tamamen sarayın sahne ürünü olan pahalılık oranlarıyla yapılan maaş zamları yurttaşlarımızı değme geçen zaman fakirleştirmeye ve yaşam şartlarını seçkin geçen çevrim daha zorlaştırmaya devam edecektir. Öğretmen üzerinden örneklendirmek gerekirse İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya kadar nazik şehirlere atanan öğretmenler aldıkları 11 bin 517 Türk lirası maaşın yarısından fazlasını kira ödemesine yarmak zorundadır. Maaşın mankafa kalan kısmı ile âdem onuruna reva tıpkısı şekilde varagelmek bir yana besin, misil, istinas gibi giderleri eğlemek da imkansızdır.

Diğer yandan yegâne maaşla aile beslemek zorunda olan yurttaşlara ise imdi sevimli şansı tanınmamaktadır. Pahalılık oranları maaşlarımıza maaş kendisine yansıtılması talebini defalarca dile getirdik. Eğer şişkinlik oranları maaşlara aylık olarak yansıtılsaydı, bugün 9 bin 105 teklik olan arz bağan fehamet memuru maaşı, TÜİK enflasyon oranına göre orak ayı ayına kadar geçen yedi mahiye dönemde sunu düşük maaş düzlük kamu emekçisinin cebine 10 bin 276 liralık, Kamu-Ar verilerine bakarak ise 23 bin 487 teklik fazladan dünyalık girmiş olacaktı.

“SARAYIN DEĞİL, HALKIN ENFLASYON ORANLARINA BAKARAK TARTIŞILMALI”

Ayrıca Amme-Ar verilerine bakarak açıklayan halkın enflasyonunda genişlik düşük amme emekçisinin maaşı temmuz zammı döneminde 9 bin 105 teklik değil, 11 bin 910 liraya yükselmesi gerekmekteydi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu namına; milyonlarca amme emekçisinin maaşlarını dolgun itilaf masalarında dayanak sevdasıyla tartışmadan, hakkaniyete ve zaman koşullarına makul tıpkısı şekilde sarayın değil, halkın pahalılık oranlarına göre tartışılması gerektiğini tıpkı sefer elan hatırlatıyoruz.”

Share: