KAHRAMANMARAŞ’A 40 BİN KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLECEĞİ YENİ OSB YAPILACAK

KAHRAMANMARAŞ Tecim ve Uran Odası (KMTSO) Başkanı Delicesine Balcıoğlu, Pazarcık ilçesinde Kızkapanlı Kombinasyon Endüstri Bölgesi (OSB) üzere çalışmaların startını ve verdiklerini ve dolay talepleri almaya başladıklarını anlatım ederek, 6 bin dönüm üzerinde yapılacak OSB tamamlandığında 40 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

77 milyar liralık tecim hacmine ehil olan, 2021’da 141 ülkeye gerçekleştirdiği 1.4 bilyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’dahi 16’ıncı tam kayran kayran Kahramanmaraş’ta 10’uncu OSB üzere çalışmalar başladı. Yen, OSB, Pazarcık ilçesinin Kızkapanlı Mahallesi’nde 6 bin dönüm üstüne kurulacak ve bunun 4 bin dönümü uran alanı olacak. Geriye mütezayit 2 bin dönümünü ise ekol, sayrılarevi, cami, ticaret alanı, bölük alanı, TIR parkı, spor ve toplumsal tesisler ile yeşil alanlar oluşturacak.

KMTSO Umumi Heyet Başkanı Atmaca Balcıoğlu, Kahramanmaraş’ın ülke ekonomisinde heybetli aynı yere topluluk olduğunu, Kızkapanlı OSB ile birlikte öneminin daha bile artacağını söyledi. Türkiye’deki pamuk ipliğinin yüzdelik 36’sını, denimin yüzde 37’sini, metal mutfak eşyalarının birlikte yüzdelik 60’ını biricik başına üreten Kahramanmaraş’ta yapılacak yıpranmamış OSB ile bu rakamların daha de artacağını anlatım eden Balcıoğlu, şöyle devam etti

Kızkapanlı Organize Endüstri Bölgesi amacıyla müracaatımızı yaptık, inşallah güzel tıpkı serencam bekliyoruz. Tabi milletvekillerimizin bile buna bindi vereceğini düşünüyoruz, onların da güçleriyle, destekleriyle bunu çıkaracağız. Bura tamamlandığında 6 bin dönüm tıpkı toprak da yerleşebileceğiz. Az Çok Nazik ayrımsız yer. Muhtelit KOBİ OSB kendisine düşünüyoruz. Her türlü siftinlik, orta ve nazik işletmelerimiz burada düzlük alabilecekler ve yöre istek toplamaya de başladık. Burası dolduğunda OSB’nin ortamında 40 bin kişinin üzerinde bire bir istihdam sağlanacak. Haricen servis, yemek, taşıma, onarım, hizmet kabil hizmetlerde dahi birçok kişiyi istihdam edecek. Bizim amacıyla önemliydi, sırası gelmişti.

ATIŞ ALANINDA YENİ BİR ŞEHİR KURULACAK

Mecnunca Balcıoğlu, Kızkapanlı OSB’den sonradan Atışalanı OSB’yi hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. 20 bin dönüm kadar iri bir alana ehil olan Atışalanı’nı haddinden fazla henüz şümullü yapmayı planladıklarını kaydeden Balcıoğlu, şöyle konuştu

Kızkapanlı OSB’nin müracaatını yaptık, bunun böylelikle de tıpkısı OSB’mizin henüz planını hazırlıyoruz. Atışalanı dediğimiz yerin formalitesi tamamlanıp işlemleri bittiğinde üstelik büyükşehir belediyemiz, odalarımız, sivil sosyete kuruluşlarımız ve meslek odalarımızla gelişigüzel akıntı edeceğiz. Bizim bire bir taslak çalışmamız var. Orada tıpkısı şehir kurmayı planlıyoruz ve bu şehri herkesle gelişigüzel planlayacağız. Çarşısı olacak, pazarı, camisi, TOKİ’si olacak ve her işletmenin, herhangi bir sektörün ayrımsız yeri olacak. Tekstilin üstelik yeri olacak, çeliğin bile, kerestenin dahi yeri olacak, ayakkabıcılarımızın da, ayrıksı işletmelerimizin de yeri olacak, ihtimal kuyumcularımızın da yeri olacak. Bunların hepsini camisiyle, okuluyla, çarşısıyla, pastanesiyle bu arada, hepsini beraber yaşayacağımız,yaşatacağımız eskimemiş, düzenlenen, modern düzgün bir kent oluşturmayı planlıyoruz. İnşallah imza atıldıktan bilahare üstelik ona başlayacağız.

Share: