Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’de ölenlerin sayısı 1782’ye yükseldi

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler Suriye’da dahi etken oldu. Zelzele Suriye’nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka illerinde da dağ hissedildi ve büyük yıkımlara hastalık oldu. Bölgede arama istirdat çalışmaları bitmeme ediyor.

REJİMİN KONTROLÜNDEKİ BÖLGEDE 812 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Esed rejiminin bilgi ajansı SANA’nın haberine bakarak, depremde Halep, Lazkiye, Hama ve Tartus illerinde rejim kontrolündeki bölgelerde 812 gönül hayatını kaybetti, 1449 emanet yaralandı.

MUHALİFLERİN KONTROLÜNDEKİ BÖLGEDE 970 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde da çok sayıda yapı yıkıldı veya hasar gördü. Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Sivil Defans (Beyaz Zehir Baretliler), yerli yetkililer, keyif kuruluşları ve yerel kaynaklardan edinilen bilgiye bakarak, Suriye’nin İdlib ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatı bölgelerinde arz birkaç 970 dirilik öldü, 2 bin 300’den aşkın hayat yaralandı.

SURİYE’NİN KUZEYİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Suriye muhalefetinin bina kuruluşu SMDK üstelik yaptığı kayıtlı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde depremin vurduğu bölgeleri “afet bölgesi” ilan etti. Yapılan açıklamada, “Uluslararası topluma ve insancasına yardım kuruluşlarına, depremin vurduğu bölgelerde dallı güllü halkımıza acil yardımda bulunmaları konusunda davet yapıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Share: