Suriyeli gazeteci: ‘Hastane, oğlum içindeyken çöküyordu’

Lina Shaikhouni/ BBC Acun Servisi

İsmail Alrij saha acul sarsılmaya başladığında, şeş yaşındaki oğlu Mustafa’yı daha kullanılmamış hastanede bırakmıştı. Bina yıkılmaya önceden, İsmail yeryüzü kötüsünün başına gelmiş olmasından korkuyordu.

İsmail bir dizi ünlü WhatsApp mesajında bana olanı anlatırken “Daha sonra deprem elan da şiddetlendi. Elektrikler kesildi ve hastanenin camdan işlenmiş girişi çatlamaya başladı” diyor.

“kıyamet günü gibiydi. Oğlumu enkazın altından zahir çıkartabileceğini düşünmeye başladım”

Benzeri zaman bilahare Mustafa, bağırıp, feryat figan ona doğru koşmaya başladı. Bağlanan serumu söküp çıkarttığı için, kolundan koku akıyordu.

İsmail henüz sonradan hemen kendi oğluna değil, karanlıkta binadan panikle çıkan diğerlerine destek olmak üzere koştu.Hemşireleri ve tevellüt beğenmek amacıyla olan tıpkı kadını 20 an süresince arabasında bekletti ve daha bilahare kendi ailesine hangi olduğunu kullanmak üzere hemencek eve gitti.

İsmail’mağara eşi ve sair çocuğu güvendeydi ve evleri hala ayakta duruyordu.

Suriye’nin kuzeybatısındaki Umum Dana’dahi kapsam kaotik ve umutsuz. İsmail iki apartmanın yıkıldığını gördü, ancak ruh ve genel ağ çökelek olduğu amacıyla ivedi yardım isteyemedi.

Birilerinin bu binalarda sağlıklı olanlar bulunup bulunmadığına bakmaya gelmesi aynı saati buldu.

Kuzeybatı Suriye’deki doktorlar, depremden sonra ihtiyaçlarının haddinden fazla şişman olduğunu söylüyor.

Umum Dana, İdlib’birlikte muhalefetin elindeki Türkiye sınırı esaslı benzeri meydan. değme kamu hizmetinin olmadığı yerde sivil defans birlikleri biricik evgin durum görevlileri. Ancak yıkımın büyüklüğü, herkese ulaşmalarını imkansız kılıyor.

7,8 büyüklüğündeki depremden biraz saat sonraları gazetecilik fail İsmail etrafı görmeye gitti.

“Katabolizma inanılmaz, yer biberli etkilenen yerler daha önceki Suriye hükümeti evet de Moskof güçlerinin bombaladığı bölgeler” diyor.

İsmail, Suriye hükümetinin kontrolündeki Halep’mağara kuzeyindeki Atareb’da onlarca apartmanın yıkıldığını gördü.

“Ekipman olmaması nedeniyle kurtarma ekiplerinin ulaşamadığı çokça sayıda bina ve mahalleler var. Arsıulusal kuruluşların yardımına epey ihtiyacımız var” diyor.

Suriye’da zaten ruh gösteren bu tür gruplardan biri Suriye Amerikalı Tıp Topluluğu (Sams), muhalefetin elindeki ülkenin kuzeybatısında hastanelere destek veriyor.

Atareb’deki Sams hastanesine çağırılan Dr. Usame Salloum, depremin önceki beş altı saniyesinde “neler olduğunu anlayamadığını” anlatıyor.

“Ölümün yakınlaştığını hissettim. Binaların yıkıldığını ve kayaların düştüğünü duyuyordum” diyor.

Hastaneden ayrıldığında 53 ölmüş olduğunu belirten Salloum, sayının 120’ye çıktığını ve yaralıları sayamadığını anlatıyor.

Zelzele, ülkenin kuzeyinde hükümetin kontrolündeki bölgeleri birlikte vurdu. Aya, zelzele olduğunda kıyıdaki Lazkiye kentinde mevcut ailesini musahabe ediyordu.

26 yaşındaki Ayak Tabanı, elektrikler kesildiğinde, annesi ve üç kardeşiyle uyuyordu.

“Yataktan çıktım amma beni neyin uyandırdığından tehlikesiz değildim. Neler olduğunu, ailemin ayrıksı üyelerinin birlikte uyandığını görünce anladım” diyor.

“Depremin şiddeti zımnında hareket edemedik. Oluğumuz yerde çakıldık” diye anlatıyor.

“Şoke olmuştum ve debi edemedim. Duvarların pekâlâ sallanıp, ileri ansız gidip geldiklerini gördüm. Durumun şüphesiz lüks olduğunu size tanım edemem”

Share: