Mardinli darülfünun öğrencilerinin gerekseme sahibi ailelerine nakdi bindi

Mardinli üniversite öğrencilerinin ihtiyaç sahibi ailelerine Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla nakdi destek verilecek.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Uray Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, Içtimai Hizmetler Kat Başkanlığında düzenlediği toplantıda, gençlerin terbiye hayatına yardım arz etmek amacıyla düzenlenen çalışmaların kesintisiz sürdüğünü söyledi.

Uray olarak güzeşte sene yaptıkları kabilinden bu sene da üniversitede terbiye gören, üniversite nail öğrencilerin ailelerine nakdi destek vereceklerini nâkil Demirtaş, güzeşte sene kestirmece 10 bin üstünde müracaat olduğunu, kaymakamlıklar ve evkaf üzerinden inceleme yaptıklarını, 7 bin 652 öğrenciye da güzeşte sene biner bin lira ayrımsız defaya galiba tutmak için müzaheret yaptıklarını anımsattı.

Bu sene bile başlayan başvuruların 5 Ekim’e büyüklüğünde süreceğini bildiren Demirtaş incelemenin ardından 2 taksit halinde yardımı yapacaklarını kaydetti.

Demirtaş, “Amacımız belediyenin kaynaklarını milletimizle benimsemek. Milletimizin kaynaklarını esasen milletimizin çocuklarıyla kabullenmek istiyoruz. Onların eğitimlerine tıpkı nebze olsun katkıda bulunsak kendimizi çokça mutlu hissedeceğiz.” dedi.

İnternet üzerinden başvuramayanların kayıtlarını Içtimai Hizmetler Ofis Başkanlığına birlikte yapabileceklerini aktaran Demirtaş, yardım miktarını müracaat sayısına bakarak belirleyeceklerini, başvurular amacıyla hiçbir sınırlama olmadığını, bütün başvuruların değerlendirileceğini bildirdi.

“Yurtla ilgili tıpkısı sıkıntımız namevcut”

Üniversite öğrencilerinin yurtlarla alakadar sabık sene bire bir mağdurluk yaşamadığını anımsatan Demirtaş şöyle konuştu:

“Kül misafirhanelerimizi ve yurtlarımızı darülfünun öğrencilerimize açmıştık. Bu yıl misafirhanelerimizle ilişik aynı dilek ve sıkıntımız olmadı. Zira geçen yıl 4 yurdumuzu hizmete açmıştık. O yurtlar şu an yeterli geldi. Bire Bir zamanda Milli Yetişek Müdürlüğünden benzeri dar daha aldık. Şu dakika onun bakım ve onarımını yapıyoruz. Tanrı devran ederse 5 Ekim’üstelik o yurtla ilişkin cümle amal bitecek. Şehir merkezinde olmayanlar yahut yurtlara müracaat etmemiş çocuklarımız benzer. Mihman öğrencilerimiz olabilir. Fatalite olursa hepsini yurda alacağız. Yurtla ilişik aynı sıkıntımız namevcut.”

Demirtaş, antrparantez Gençlik ve Spor Bakanlığınca 1000 nefis tıpkı öğrenci yurdunun ihalesine çıktıklarını, yurdun yerleşke içerisinde, üniversitenin hemen yanı başında 30 dekar üstünde nesir edileceğini sözlerine ekledi.Share: