Kadınlar, şiddete alın kick boks ve muaythai öğreniyor

– Kadınlar, şiddete alın kick yumruk oyunu ve muaythai öğreniyor

SİVAS – Sivas’ta kadınlar olası çabukluk girişimlerine alın kendilerini müdafaa etmek amacıyla kick yumruk oyunu ve muaythai sporlarını öğreniyor.

Dövüş sanatları sporlarına serencam yıllarda kadınlar dokunaklı rabıt gösteriyor. Sivas’ta düzenlenen kick yumruk oyunu ve muaythai kurslarına katılan kadınlar, kadına gayret olaylarının arttığını bu dönemlerde hem kendilerini müdafaa etmek üzere hem dahi spor için bu kurslara katılıyor. Sivas’ta tıpkısı spor salonunda planlı kurslara katılanların birçoğu kadınlardan oluşuyor. Kadınlar kick yumruk oyunu ve muaythai sporlarıyla hem spor yapıyorlar hem da kendilerini savunmayı öğreniyorlar.

Ayten Entelektüel: “Kadınların kendini savunmayı öğrenmesi eşya”

Kick Boks ve Muaythai Antrenörü Ayten Işıklı, antrenmanlara kadınların kırıcı ortaklık sağladığını belirterek, “9 yıldır bu sporla uğraşıyorum. Başlamamın nedeni ise aynı eş kendisine kendimize defans sanatını belletmek ve kendimize ayrımsız şeyler katmaktı. Bunu dahi başantrenör Ekrem Arıs’ın 35 yıllık tecrübesinden yararlanarak yaptık. Gailesiz kızlarımız kendilerine bire bir şeyler eklemek, savunma sanatını bellemek ve ilerleyici hayatlarına tıpkısı şeyler katabilmek için bu sporu tercih ediyorlar. Haberlerde ve yaşanan olaylarda gördüğümüz için kadınların kendini savunmayı öğrenmesi eşya. Imdi bu mecburi hale geldi” dedi.

Beyza Yalman: “Kadınlara şiddete yarayışlı”

Sporculardan Beyza Yalçın, kadına şiddete faydalı diyerek, “9 aydır bu sporu yapıyorum. Kendimi kavzamak ve özgüven katmak amacıyla gayet gür bir spor. Alıştıkça adam yoruluyor amma özgüvenli olmamız için, elan dimdik yaşam üzere bu sporu tercih etmeliyiz. Zaman Acun 8 Mart Kadınlar Günü, kadınlara şiddete yararlı diyoruz, bu yüzden kendimizi korumak amacıyla bu sporu tercih edebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“Bu spor özgüvenli hissettiriyor”

Kendisini sakınmak üzere bu sporu tercih ettiğini belirten sporculardan Nazar Sarıyıldız, “Kadına şiddetin arttığı bu toplumda kadınların bu sporu yapmasını yeğleme ediyorum. Kick yumruk oyunu kendini savunmadır. Yapanlar kendisini elan özgüvenli hissediyor. Bende öyleyim. Genelde haddinden fazla stresli bir hayatım var. Antrenmanlara gelince zaten hiçbir özdek düşünmüyorum. Seçkin şeyi boks torbasına vurarak halledebiliyorum. Haftada 4-5 devir egzersiz yapıyorum. Türkiye’yi bu sporda tıpkı eş namına yer iyi şekilde göstermek istiyorum” şeklinde konuştu.

Ekrem Arıs: “Kadınlar sokaklarda kendilerini elan abat savunabilmek için bu spora bağ gösteriyor”

Muaythai ve Kick Boks Antrenörü Ekrem Arıs ise, “Biz 1994 yılından beri kick boks ve muay thai çalışıyoruz. Sivas Olimpiyat Spor Kulübü olarak bir nice sporcumuzu milli yaptık. Çalışmalarımıza eş ağırlıklı minik, baht ve gailesiz olarak bitmeme ediyoruz. Kadınlar sokaklarda kendilerini henüz rahat savunabilmek üzere bu spora bent gösteriyor. Kendilerine yürek ve ağız tadı geliyor. Sunma azından pres ve tekme ile kendilerini savunacak şekilde burada bunu öğreniyorlar. Bu sıralarda kadınlar yoğunlukla çalışıyor. Önümüzde müsabakalar var, onlara katılacağız. Biz karma çalışıyoruz, hem kick yumruk oyunu hem da muaythai. Elhak ikisi dahi birbirine andıran sporlar. Takkadak muay thaide diz ve dirsek farkı var. Sporcularımız ağırlıklı kendisine muaythaiyi tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

Share: