Akif öğretmeni Ebrar Sitesi enkazından 7 metrelik dehliz açarak çıkarmışlar

ANDA Kardeşe Vefa Derneği Sivas Şubesi gönüllüleri, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Ebrar Sitesi enkazından 7 metre uzunluğunda dehliz açarak kurtardıkları Akif öğretmeni unutamıyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin arkası sıra Sivas’tan bölgeye tefehhüm fail ANDA Kardeşe Vefa Derneği gönüllüleri, Kahramanmaraş’ta Ebrar Sitesi enkazından 14 kişiyi yanık yerine kurtardı.

ANDA gönüllülerinden Amaç Cidal, AFAD’ın yönlendirmesiyle Ebrar Sitesi’ne gittiklerinde çok balaban bir yıkımla karşılaştıklarını belirterek yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Çekişme, şehir enkazında boyut değerlendirmesi yapıp bildirme çokça aktif çıkarabilecekleri noktadan çalışmalara başladıklarını vurguladı, arkası sıra elan edisyon olan yerlere girmeye başladıklarını kaydetti.

Özellikle, Dulkadiroğlu Ahali Yetişek Merkezi emare öğretmenlerinden Akif Kalaylı’yı istirdat çalışmalarını unutamadıklarını anlatım eden Savaş, “Akif hocamızı kurtarmaya gittiğimiz ahit kendisinden ses aldık. Daha sonradan bizim ekipten henüz gelişmemiş olan rüfeka oraya girdiler ve nitelik değerlendirmesi yaptılar. İlk planda dehliz açıp bir lahzada alabileceğimizi düşündük.” dedi.

Cenk, Akif öğretmeni çıkarabilmek üzere 1,5 metre genişliğinde, 7 metre uzunluğunda, kafalarını bile kaldıramayacakları yükseklikte tıpkısı dehliz açtıklarına dikkati çekerek, “Bekâr insanlar bu 7 metreyi kayran ayrımsız şekilde algılamasın, ara sıra orada kıvrılabiliyor. Önümüze çıkan tahtaları temizleyip etrafından dolaşıyoruz. Sonuç adına orada aynı can var. Ona bildirme birkaç zararı verecek şekilde menfezi açıyoruz. Bizim yaptığımız işte risk işin olmazsa olmazı. Arada Sırada kaskla da enkaza sığmıyoruz. Iyice depremzedeyi kurtarabilmek için özlük canımıza kötülük gelebileceğini göze alıp kaskı çıkararak da girdiğimiz enkazlar var.” diye konuştu.

“Hassas kaşkariko parçasından teskere yaptık”

Dehlizden ilerleyerek Akif öğretmene ulaştıklarında kendisiyle konuşmaya başladıklarını ve durumunun gani olduğunu gördüklerini anlatan Cenk, şunları kaydetti:

“Ancak son benzeri şey elektronik beyin sandalyesi kaldı. Bu sandalye bizi ölçüsüz derecede uğraştırdı. Serencam kendisine orada ayrımsız herif var ve üstünde ayrımsız kriz var. Bittabi biz bunları yaparken sabah akşam artçılar oluyor. Artçılar olunca duruyoruz çünkü bulunduğumuz enkazın inkıraz tehlikesi var. Bilgisayar sandalyesinin sarmal tıpkısı yapısı var. Omuz desteği ve alt yanı yaylanıyor. Bu sıkıştığı için bunu alışılagelen aynı şekilde kıramıyoruz. Nazik balyoz filan de kullanamıyoruz engel ita ihtimali var. Esneterek, yanlarını kırarak elektronik beyin masasını çıkardık. Elan sonradan boyunluğunu taktık ve alıngan hile parçasından teskere yaptık. O sedyeyi sürükleyerek çok şükür sağ salim hocamızı çıkardık.”

Çekişme, taharri istirdat çalışmaları sırasında enkazdan haddinden fazla sayıda Kur’an-ı Semih çıkardıklarını da sözlerine ekledi.

Share: