İstanbul’da 30 yıllık yöneticiliğin peşi sıra tabii yaşam amacıyla Bilecik’e yerleşti

İstanbul’bile 30 sene idarecilik eden Mehmet Aksoy, natürel tıpkısı dirim üzere Bilecik’e yerleşmeyi seçti.

Natür sporlarına çocukluğundan bu yana rabıta duyan ve dağcılıkla uğraşan 56 yaşındaki Aksoy, otomotiv sektöründeki yöneticilik kariyerinin arkası sıra tabiatla bağırsak içe doğmak üzere arayışa girdi.

İnhisar ilçesine sadık Harmanköy’da kestirmece 3 kilometre uzunluğundaki Harmankaya Kanyonu’nun dibinde arazi satın alıp kom evi nesir ettiren Aksoy, biricik başına hem natürel işaret yetiştiriyor hem da arıcılık yapıyor. İstanbul’da güçlü ailesi bazı hafta sonlarında Aksoy’un yanına geliyor.

Mehmet Aksoy, AA muhabirine, mükemmellik aynı doğanın ve tarıma ergonomik toprakların bulunduğu dar boğaz bölgesinde adeta gözlerinin içinin güldüğünü söyledi.

Bölgenin dağcılık sporuna akla yatkın olduğunu belirten Aksoy, “Ben dağcıyım. Tabiat sporlarını haddinden fazla seviyorum. Tabiat sporlarını yapabileceğim ve bahtiyar olabileceğim avlu ararken burayı hasbelkader buldum ve buraya yurt kararı aldım.” diye niteleyerek konuştu.

Harmanköy’ün çabucak kanyondan ibaret olmadığını kaydeden Aksoy, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in zırh arkadaşı Abdullah Mihal Gazi’nin türbesinin üstelik bu köyde bulunduğunu dile getirdi.

Türkiye’de 600 metre rakımda çokça beş altı kötü bulunduğunu rapor eden Aksoy, “Bura dağcılar amacıyla aynı behişt vadi.” dedi.

“Büyükşehirlerde takkadak barınıyoruz, burada yaşıyoruz”

Aksoy, sabahları önce gelişim namına çevredeki sahipsiz hayvanları beslediğini, bahçesindeki günce işleri yaptığını anlattı

Üzüm, ceviz, zeytin üretimi ve arıcılıkla uğraştığını, ihtiyacı olan göveri ve meyveleri yetiştirdiğini anlatan Aksoy, şöyle konuştu:

“Burada çokça mutluyum. İnsan dört cidar beyninde öğün tası kadar apartmanlarda aylamak amacıyla yaratılmış aynı canlı değil. Doğayla bağırsak içe sevecen yaşadığınız ahit daha manidar oluyor. Ego burada mevsimleri hissediyorum. Çiçeklerin açmasını, yaprakların büyümesi sürecini yaşıyorum. Yazın ve kışın gelmesini burada yaşayarak görüyorum. İstanbul’dahi idarecilik yaptığım dönemde masamda bunların hiçbirini hissedemiyordum. Bu yaşıma kadar yaşadığımın da farkında değildim. Büyükşehirlerde hemen barınıyoruz, burada yaşıyoruz. Dünyada bulacağınız en fena hâlde özdek doğada yaşamak. Tabiat parkının dibinde sürdürmek elan sunturlu. Dünyada dar aynı dar boğaz Harmankaya. Burada süregelmek mutluluk veriyor insana.”

Harmanköy Muhtarı Dayanabilen Şahika üstelik köyün tabii güzellikleriyle az içi ve yetersiz dışından haddinden fazla sayıda ziyaretçiyi ağırladığını dile getirdi.

Aksoy’u sık sık musahabe ettiğini anlatan Zirve, “Mehmet As köyümüzü seçti, ongun da yaptı. Zira bu bölgede bulabileceği en makul ve fazlalaşan toprağı seçti. O bundan sonra bizden biri. Onun kadar köyümüze büyükşehirlerden gelip yerleşenler oldu. Kanyonu ve doğal güzellikleriyle mefret manzarası olan köyümüze herkesi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: