İstanbul Üniversitesinde Bicik Kanseri Bilinçlendirme Eğitimi verildi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü’nce “1-31 Teşrinievvel Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” nedeniyle terbiye programı düzenlendi.

İÜ Rektörlük binasında gerçekleşen eğitimin programının açılışında mütekellim İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türkiye’nin en mefret tababet fakültesine ehil olduklarını söyledi.

Tehlikeli bir farkındalık toplantısı amacıyla tıpkı arada olduklarını belirten Ak, “Üniversitede öğrencilerimizin yüzde 53’ü kız, yönetsel personelin yüzdelik 57’si bile kadınlardan oluşuyor. Nedeniyle her şeyden önce 11 bin çalışanı mevcut İstanbul Üniversitesinin böyle aynı bilgilendirmeye ihtiyacı vardı. O yönden da toplumumuzun zihayat, doğurucu, acara ve gürlük süresince olmasının yolu dosdoğru olmaktan geçmektedir.” diyerek konuştu.

“Kilolu benzeri halk sağlığı problemidir”

Prof. Dr. Yanlışsız, kanserin Türkiye’bile ve dünyada ahiret yolculuğu nedenleri beyninde ikinci sırada yer alması nedeniyle koskocaman bir topluluk sağlığı sorunu olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

“Günümüzde kanserin şişman aynı kısmı önlenebilir. Bu, kansere sebep olan riziko faktörlerinden çekinme ve erken kişileştirme ile mümkündür. Bir Nice kanserin salah olasılığı, er teşhis konmuş ve akla yatkın şekilde otama edilmişse yüksektir. Meme Başı kanseri bile kadınlarda genişlik sık tanıdık kanser olması nedeniyle pahal bir umum sağlığı problemidir. Bu hastalığın farkında kalkmak kanseri er yakalama namına önem yeryüzü etmektedir. Ilk Teşrin ayı meme başı kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle bile bu bilinci oluşturup bu eğitimlerin düzenlenmesi çokça değerlidir.”

“Mamografisiz ayrımsız bicik kanseri teşhisi bulunmayan”

İstanbul Tıp Fakültesi Meme Başı Cerrahisi Vukuf Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Müslümanoğlu da kanserde çevre faktörlerinin bile etkili olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Söz Gelişi Afrika’üstelik hayat dolu ayrımsız takım amansız hastalık insidansı düşükken, mütekâmil ülkeye geçirtildiğinde kanser insidansı artıyor. Demek ki kasaba faktörlerinin çok canlı olduğu aynı dünyadayız. Hayat beklentisi, havası, suyu, geçim sıkıntısı bunlar insanda stresler oluşturuyor. Tıpkısı takım yer parametreleri bire bir araya gelince kanser insidansı artıyor. Bunların içinde bicik kanseri da böyle ve mütekâmil ülkelerde daha aşkın. Tığ dahi geliştikçe gelişmişlik iyiye akıllıcasına olabildiği gibi gelişmiş biberli şeyler üstelik getiriyor.

Söz Gelişi, kardeşim yön bağımlılarıyla ilgileniyor, Stockholm’birlikte toplantıya gittiğinde Stockholm kabilinden şehrin yüzde 20’sinin madde bağımlısı kayıtlı olduğunu görüyoruz. 40 bin dolarlar gelişmişlik seviyesi ama sosyal açıdan dahi intiharların haddinden fazla olduğu ve eş yapılarının çöktüğü yerler. Bunları tıpkısı arada kıymetlendirmek lazım. Tek akıllıca rüzgara kapılıp gitme değil de köklerimize akva basıp kendimize özgü paradigmalar ve ayar yargılarını devam ettirmemiz lazım.”

Müslümanoğlu, meme kanseriyle ilişkin 30 yıldır çalıştıklarından bahsederek, “Meme kanserinde geldiğimiz noktada, mamografi dediğimiz sahn kurtaran yöntem Türkiye’birlikte oturdu. Gâh öğretim üyeleri mamografinin zararlarından bahsediyor ve sosyal medyaya haddinden fazla çıktığında insanların kafası karışıyor. Hastalar gelip bize daha çok ‘mamografi çektirmeyelim zararlıymış’ diyebiliyor. Buna bile esir etmek geçişsiz, epey yıldır oluşturduğumuz, er teşhise götüren hastalığı otama fail iş, maatteessüf birkaç kişinin bilgisizliği yönünden insanları falsolu yolda etkileyebiliyor.” diyerek konuştu.

Fiziksel ve ruhsal kendisine ödeşme olmalı

Mahmut Müslümanoğlu, mamografisiz bir meme kanseri teşhisi olmadığını, o nedenle vakti geldiğinde, eş riskiyle bu arada değerlendirildiğinde banko mamografi çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

Fiziksel ve ruh bilimi kendisine fit olmanın bile önemine değinen Müslümanoğlu, “Bu çok ümranlı ayrımsız anlam, bunun altında tagaddi parametreleri de var ama yegâne başına tagaddi değil. O büyüklüğünde çokça uzvi besleniyor kim insanlar bire bir bakıyorsunuz bu büyüklüğünde örgensel besleniyorum nereden bundan sonra meme kanseri diyor. Gelmek kim yegâne değişken bu değil, birçok parametreyi akla yatkın aklık akla yatkın şekilde kullanmamız gerekiyor. Hayatımızda banko mamografi ve kategorik akilane yaşlarda saha alması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tababet Fakültesi Umumi Cerrahi Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Neslihan Cabıoğlu ise “Memede farkındalık: teşhis ve tarama yöntemleri” konusunda sunum gerçekleştirdi.

Share: