Icra Vekili Kurum, Cumhuriyet tarihinin arz şişman toplumsal hane projesi tanıtımında konuştu Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gurur, eskimemiş sosyal bölük projesinin 100 milyarları aşan yatırım değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçireceğini, ekonomiyi güçlendireceğini, beniz binleri aşan sayıda insana aksiyon kapısı açacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Kavim Kurultay ve Firez Merkezi’nde Cumhuriyet tarihinin arz şişman sosyal ev projesinin lansman töreni düzenlendi.

Bakan Hava, burada yaptığı konuşmasına, “Bugün gençlerimize, emeklilerimize, şehit ve gazi ailelerimize, sakat kardeşlerimize evvel yuvalarını milletin evinden müjdeleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza tükenmez şükranlarımı bildirme ediyorum.” sözleriyle başladı.

Hava, 14 Teşrinisani 2003’te Rize Şişko Hane Temel Atma Töreni’nde Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Zer olan, milletin teveccühü ve takdiridir, bizim ölçümüz millettir. Yegane gayemiz, bir tane aynı dirilik dışarıda kalmaksızın, ermiş milletimizin topyekun mutluluğudur.” sözlerini hatırlattı.

Misyon Çekicilik, Erdoğan’ın, o günden bugüne sabık 20 yılda, yetersiz gelirli vatandaşlar amacıyla mensur ettikleri milyonlarca sıcak yuvayla “bir tane ölçüsü budun olan, milletiyle yekvücut olan tıpkı devletin” lacerem kurma edileceğini yekpare cihana gösterdiğini, bu ülkede, hayalleri bile ellerinden alınan, yıllar yılı ocak alamayan insanlara düş olduklarını belirtti.

TOKİ’nin bu ufukla canla başla çalıştığını, mecmu 1 milyon 170 bin basamak üreterek, dünyada bir olduğunu tabir fail Gurur, 5 milyon vatandaşa eskimemiş yuva mutluluğunu yaşattıklarını söyledi.

Bakan Kurum, kentsel dönüşümle 3 milyon yuvayı dönüştürdüklerini, içerisinde reviş yollarından spor alanlarına, kavim kıraathanelerinden bisiklet yollarına büyüklüğünde milletin temas ihtiyacına cevap veren 455 ulus bahçesini milyonlarca fidanla buluşturduklarını dile getirdi.

Gurur, “Zaman, Elazığ’dahi, Malatya’birlikte, İzmir’bile evvel yaraları muhasır, ardından tarihinin sunu iri dönüşümlerine imza atan bir Türkiye var. Antalya’dahi, Muğla’bile, Karadeniz’birlikte tamlık kıran alanlarında dev tıpkı yenilenmeyi gerçekleştiren ayrımsız Türkiye var. Milletine tutkun liderimizin, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 85 milyon vatandaşının her birini sarıp sarmalayan, hararetli aynı Türkiye var.” ifadesini kullandı.

“Bu iri etap yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize iş kapısı açacak”

Tasavvur Alım, zaman millete, yüz binlerce bakir yuvayı, basamak arsasını ve iş yerleri sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu iri etap 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize iş kapısı anahtar, ekmeğine savsaklamak, aşına AŞ katacak. Bizler da inşallah, milletimizin istekli olduğumuz o pir dualarını alacağız.” dedi.

Türkiye’nin başarılarını hazmedemeyenlerin, Türkiye’ye fideist olmayanların olduğunu anlatım fail Alım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yavrularımızın yıpranmamış yuva sevincini sindiremeyenler, bu mutluluktan nasibini alamayanlar var. Onlar varsınlar bu güzellikleri anlamasınlar. Siz, bu güzellikler çoğalsın diye niteleyerek 2003’te TOKİ’yi baştan aşağı yeniden yapılandırdınız ve bizlere bire bir maksat yüklediniz. ‘Ev sahibi sıfır daraç gelirli yegâne ayrımsız vatandaşımız kalmayacak’ dediniz, biz birlikte bu ahdi namına değirmek için sakır sakır demeden çalıştık. Onlar 2007’dahi, bu cefakar milletin tırnaklarıyla kurduğu AK Partimizi durdurmak için çalışırken; biz, 250 bininci yuvamızı milletimize dürü ediyorduk. Yolculuk ihanetine kalkışıp sokakları yağmaladıkları o günlerde, tığ 450 bininci konutumuzun anahtarlarını, şenlik gözyaşlarıyla insanımıza sunuyorduk.

2013’te şiddet darbesinin arkasında akman tutarlarken, tığ 650 bin yuva sayısına ulaştık. 15 Temmuz’birlikte onlar, bu milletin bağımsızlığına kastetmiş darbecilerin önünden, tankların önünden kaçarken, biz bayrağını yere düşürmeyen bu millete tüm 750 bininci yuvayı sunuyorduk. 2021’de milletin hayrına yegâne benzeri adımı olmayanlar ecnebi büyükelçilerden sufle alırken tığ, Sayın Cumhurbaşkanımızla gelişigüzel, Gazi Başkentimizde, 1 milyonuncu yuvamızı kardeşlerimize, on binlerle gelişigüzel teslim ediyorduk.”

Çalım, bugüne büyüklüğünde olduğu kabilinden imdi birlikte mutlu aileler için yuva ihdas yolundan dönmeyeceklerini belirterek, “Sonuç nefesimize büyüklüğünde kökleri bin yıl gerilere uzanan tıpkı geleceğin inşası için temas türlü imkanı seferber etmeye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu eren milletin hizmetkarı olmaya, yekpare ekibimizle, tüm arkadaşlarımızla alay malay aşkla, azimle, kararlılıkla bitmeme edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Alım, bu balaban projenin hayata geçmesinde destekleriyle Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a, mimar, mühendis ve işçilere emekleri amacıyla teşekkürname etti.

Share: