Cumhur Reisi Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik iri toplumsal basamak projesi lansman töreninde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin sunu iri toplumsal bölük projesiyle, hareket yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer önel ile emekçilere ve güre girişimcilere sunacaklarını bildirdi.

Beştepe Ulus Kongre ve Firez Merkezi’nde planlı, Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik şişman sosyal konut projesinin tanıtım töreninde mütekellim Erdoğan, şu anda 12 ilde, 3 bin 930’u evet, hep 10 bini aşan sanayi tipi gelişim yeri projesi yürüttüklerini söyledi.

Kampanyanın önceki etabı kapsamında, 10 bin bakir gelişim yerini daha aşağı ve itidalli ölçekli sanayicilerin hizmetine sunacaklarını belirten Erdoğan, mensur edecekleri aksiyon yerlerinin, ülkenin yatırımına, üretimine, sanayisine ve istihdamına hatırı sayılır benzeri ulama sağlayacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onlarca ayrımlı sektöre yayılan tamirat ve imalat kollarında yoğunlaşan basit işletmelere seslenme fail endüstri tipi hareket yerlerimiz, 100 bine mail ek istihdam sağlayacaktır. Bu iş yerlerini, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay mehil ile emekçi kardeşlerimize, gailesiz girişimcilerimize sunacağız. Bütün bu yatırımların elan önce çivileri çakılır çakılmaz uran çarkları hızlanmaya, ekonomimiz güçlenmeye ve 200 bin bakir istihdamla aksiyon gücümüz kazanmaya başlayacaktır. İlk evim, önce hisse senedi yerim projesinin 81 ilimize, ülkemize ve vatandaşlarımıza adamakıllı uğurlu olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, dünyada içtimai ev, azamet ve arkalama uygulamalarının, iktisadi daralma dolayısıyla mankafa plana atıldığı ayrımsız dönemden geçildiğini, alelhusus içtimai göz projelerinin, yapım malzemelerinin maliyetlerindeki baş döndürücü artışlar sebebiyle tamamen durduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ise çağın seçkin ihtiyacı gibi basamak arzında yaşanan daralmaya alın birlikte çözümü yerli ve milli imkanlarla arıyor, buluyor ve hayata geçiriyoruz. Aslında eskiden beri şişko göz projelerimiz Anayasamızda düz alan sosyal devlet ilkesini bildirme ileri ve deli dolu düzeyde hayata geçirdiğimiz alanlardan biridir. Türkiye’nin akıbet dönemde yaşadığı kebir soylu erki büyümeye, ihracatta ve üretimde gösterdiği performansa mecbur, iktisadi atılımının sunma konkre örneklerinden biri üstelik işte bu basamak kampanyasıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Dünyada tek ülkenin, maliyet ve müddet kendisine cesurluk edemediği bire bir projeyle, milyonlarca vatandaşı karı sahibi yapmakta azimli olduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Basamak üretimindeki hızımızdan ve hisse senedi kalitemizden idrak etmek talip Avrupa’daki, Asya’daki ve Afrika’daki tecrübemizden istifade etmek isteyen onlarca mutluluk var. Biz bu alandaki birikimimizi öncelikle vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. Bu tabela, bir ağır sıklet meselesi olmanın ötesinde, gelişigüzel şart altında millete hizmet üzere iş, üretme ve savaş ika anlayışının tabii tıpkısı sonucudur. Çap milletine bakım için çalıştıkça, millet dahi devletine elan hasis tutmak bile imdi emniyet etmektedir. 15 Orak Ayı gecesi yaşananlar bu hakikatin bildirme azrail ifadesidir.”

Hükümetleri döneminde, hayata geçirdikleri demokratlık ve kalkınma devrimleriyle milletle devleti, bir zaman tek olmadığı büyüklüğünde bütünleştirdiklerini, birleştirdiklerini ve güçlendirdiklerini belirten Erdoğan, “Hane projelerimizi de bu anlayışla yürütüyoruz. Ailelerimizin, konutlarıyla toplumsal ve kültürel imkanlarıyla ne büyüklüğünde bol, hangi kadar uyumlu iskân yerlerinde yaşarlarsa hem kişi bireyleri ortada hem çevreleriyle o kadar metin münasebat zarfında olacaklarına inanıyoruz.” dedi.

“Türkiye’yi kat sayı aynı talih haline getirmenin gayreti içerisindeyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda İstanbul Esenyurt’taki basamak tevzi projesine ilişkin dahi “Dayanaklık Etmek artı 3 dayanaklık etmek artı 4. Orada vatandaşlarımızın mutluluğunu gördüm. Esenyurt aşina geçmişi itibarıyla gecekonduların degaje olduğu tıpkısı düzlük amma orada kentsel transformasyon projesiyle haddinden fazla korkulu bir girişim attık, atıyoruz ve hep bunlarla bu arada şehirlerimize yakışan bir yapılaşmayı yaparak Türkiye’yi benzer tıpkısı devlet haline getirmenin gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, deprem konutlarına ilgilendiren da şunları söyledi:

“İzmir’dahi yaşanan hareket ve lahzada depremden sonraları o bölgeyi nasıl değiştirdiğimizi, şüphesiz dönüştürdüğümüzü basamak doğrulama töreninde tam İzmirlilere ekranları başında izleyen umum milletimize gösterdik. Aynı özdek Malatya’üstelik, Elazığ’da ve Erzincan’üstelik tüm buralarda üstelik gösterdik. Yangınlar oldu, Antalya-Muğla hep buralarda lahzada inşaatların yapımını gerçekleştirdiğimiz gibi gelip, ‘Başkanım hepsi gür evire çevire da benim traktörüm gitti benim halim ne olacak, benim savmak teknem oydu’ diyen maraba kardeşime dedim ki ‘Bir hafta içre traktörün sana gelecek.’ Biz aynı haftayı bulmadan traktörünü o rençper kardeşimin namına ve onun üzere çevredeki bilcümle çiftçilere traktörlerini ulaştırdık.”

“Yurtlarımız daha meşbu değil”

Projenin hepsi, 500 bin göz, 250 bin bölük gayeli arsa ve 50 bin iş yeri bittiğinde, 3 milyon 750 bin kişiyi henüz sakıncasız hayat alanlarına kavuşturmuş olacaklarını aktaran Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin arz büyük toplumsal hane hamlesinin sevincini milletimizle yaşarken, ülkenin seçkin kazancına, temas sevincine, rastgele güzelliğine itiraz edenler dahi unutmayın, onlar abes durmuyor. Rastgele projemiz kabil, 500 bin toplumsal konutun üstelik yapılamayacağını söylemelerini ben kermen dahi almıyorum.” diye konuştu.

Laf değil, hareket ürettiklerini, gelişim yapmaya devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizi asıl şaşırtan, uymazlık cenahının, gençlerimizin ev sahibi olmalarına cebin çıkmasıdır. Tek konuda gençlerimize güvenmeyenler, bu hususta birlikte ayrımsız yaklaşımı göstermektedir. Ey muhalefet, biz göreve geldiğimizde sizin gençlerimize verdiğiniz burs neydi evet 45 liracıktı. Demincek burslar 650’ye, 850’ye artık ve asgari ücrete bundan sonra kimlerin, lisansüstü eğitim tedris görenlerin. Biz böyle yaklaşıyoruz gençlerimize ve biz gençlerimizi hamdolsun sokaklarda bırakmadık. Şu zaman bakımından 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız var. Yurtlarımız henüz dolmuş değil, yurtlarımızı dolduracak müracaat daha namevcut ama biz buna rağmen yeni ilavelerle 1 milyonun üstüne inşallah yurtlarımızı çıkaracağız. Biz gençlerimize bilcümle güvendik, bilcümle inandık, bilcümle bindi verdik. Konut projemizde de onlara olan güvenimizi ve desteğimizi kendilerine yüzde 20’lik tıpkısı kontenjan ayırarak gösterdik. Eskiden nasıl yüz binlerce gencimizin TOKİ projeleri ile familya sahibi olmalarını sağlamışsak bugün de aynısını yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye kazandırdıkları herhangi bir ürün kabilinden toplumsal hane projesinin birlikte millete olan vefa borcunu ödemenin vasıtası adına akseptans ettiklerini belirterek, “Özellikle alelhusus TEKNOFEST gençliğini bizim gelişigüzel yönüyle desteklememiz gerekiyor.” dedi.

Erdoğan, sosyal ev projesinin ayrı bire bir özelliğine dikkati çekerek “Çeyizciler üzere doğru olsun. Çünkü her ev 250 ayrımlı çeyiz noktasında tıpkısı hareketlenme meydana getiriyor. Zımnında ekonomiye birlikte ayrı ayrımsız hareketlenme demektir bu. İnşallah attığımız bu adımla, bu projemizin ülkemiz amacıyla kullanılmamış aynı tırmanışa, bakir tıpkısı dirilişe açacak olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

-Notlar

Programda, Cumhuriyet Altını tarihin bildirme iri toplumsal bölük hamlesinin lansman filmi izlendi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Kaplıca, Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Hava, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, TBMM Başkanvekili Şevket Adan, YANLIŞSIZ Öğür TBMM Takım Başkanı İsmet Yılmaz ile Şişman Angajman Partisi Umumi Başkanı Mustafa Destici katıldı.

(Bitti)

Share: