Icra Vekili Âdem: Kamuya çalmak isteyen doktor sayısı 6 bini aştı

Esenlik Bakanı Fahrettin Âdem, şu anne büyüklüğünde 6 binden çok hekimin kamuya dönmek için başvuru yaptığını, bunlardan 5 binini ehlihibre hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Icra Vekili Insan, Kabine Toplantısı’nın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sabık hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Koca, hastalığı hafif benzeri sevimsiz algınlığı üzere geçirdiğini belirterek, “Hemen aynı bölüm belli belirsiz aynı boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi tıpkı hafta sonradan oldu. İlaç kullanmadım, dinlenme ettim ve eli nimetli likit aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, vaka sayılarının günce 5-6 binlerin altına büyüklüğünde indiğini kaydeden Insan, bu süreçte hastaneye yatışların birlikte örtüsüz şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve korkulu bakımların tekrar kapanmaya başladığını anlatan Koca, “Önümüzdeki 3-4 hafta ortamında bu daha dahi belirginleşecek. Amma bu tıpkısı henüz olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonradan ilk Avrupa’dan başlayıp sonraları bize makul gelen bir kolpo son teşrin, ara kadar yeniden kabil. Çıktı Kovid ile yaşamayı öğrendik. artık korumamız müstelzim, ati yaşlarda ilişik hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Kullanılmamış dönemin gribi imdi Kovid.” diye niteleyerek konuştu.

“Çor belirtisi hissedenler, bulaştırmamak için peçe takmalı”

Icra Vekili Insan, ayrımsız gazetecinin okulların açılmasına ilgilendiren sorusuna, “Bulut edilmemeli, peçe nakletmek isteyen mümkün, takabilirler ancak mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlılık olmadan eğitimlerine bitmeme edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından bire bir muhteşem grubun birlikte ekleme hastalığı bulunan kollar olduğuna dikkati calip Koca, şöyle bitmeme etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları oylumlu. Onların henüz dikkatli korunması gerektiğini hele anlatmak istiyorum. Maske üzere genel anlamda çıktı benzeri zorunluluk mümteni. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak için takmalılar. Katma hastalığı olan ve ati yaştaki vatandaşlarımız cıvıl cıvıl ortamlara girmeden ilk maske takmalıdırlar.”

Ayrımsız gazetecinin Türkiye’deki maymun çiçeği vakalarına ilişkin sorusunu Eş, “Geçen defa bile söyledim. Taklitçi çiçeğinin bizler üzere hangi endemi hangi üstelik pandemi olmayacağını haddinden fazla kesin anlatım edebiliriz. Şu esas kadar 12 hikâye tespit edildi. Taklitçi çiçeği fakat çok andıran temasla, aynı ortamda etraflı süre gelişigüzel kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Amme hastanelerine dönüşler henüz da artacak”

Sağlıkta Beyaz Zehir Islahat çerçevesinde kamu hastanelerine okşamak üzere başvuran hekimlerin sayısına ilişkin da hikmet veren Eş, şunları kaydetti:

“Şu esas büyüklüğünde 6 binden fazla doktor kamuya kesilmek amacıyla başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Vakit Kaybetmeden İstanbul’da 1350’yi buldu. Ankara’üstelik 650’yi geçti. İzmir’dahi 600’e yaklaştı. Hatay’birlikte 130’u buldu. Diyarbakır’bile 170’i buldu. Batman’üstelik 44 hekimi buldu. Hep illerden faziletkâr oranda referans var. Elden Bayburt ve Gümüşhane’bile henüz referans olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, avrat veladet ve dahiliye uzmanı değme biri yaklaşık 400, radyolog 300’ü geçti. nöroşirürjiyen 120, dermatoloji 115, ayn, KBB, fizik tedavi ve kardiyoloji değme biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda hizmet etmek bu anlamda avantajlı olacak ve kamu, hekimlerin emin limanı olacak. Şurası çok net söyleyebilirim, amme hastanelerine dönüşler henüz bile artacak. Bu nüsha hoppadak ‘Ben Beyaz Zehir Reform çerçevesinde bu avantajlardan feyizlenmek üzere kamuya andırmak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Eskimemiş dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Zehir Islah’ diye niteleyerek sağlık çalışanlarına ve hekimlere tıpkısı ati vadediyoruz. Ayak Tabanı ecir dışında seçme işlemin tıpkısı karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, zımnında değme çalışanın kesin munzam ödeme aldığı benzeri bölüm başlattık. Adil olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği ayrımsız periyot.”

Bakan Koca, elan önceki açtıkları alarga atamalarda müracaat sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplam ehlihibre sayısının 46 bin olduğunu nâkil Kayırıcı, “Düşünün ki 5 bini ehil olmak amacıyla 6 bin hekim dümbelek görünmek istiyor. Bu kopya elan üstelik artacak. Bunu bütün gelişigüzel göreceğiz. Gelecek hafta açılacak açıktan tayin kadrolarına daha aşkın başvuran hekimin olacağını durum ediyorum.” diyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin keyif çalışanı alımıyla ilgilendiren bile çalışmaların sürdüğüne meni fail Eş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tüm bu poliklinik odalarında hizmet yüklemek için bu yıl tıbbi yazman koyacağız. Hekimler yazmanlık işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya henüz fazla odaklanmasına, daha ferah hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan parçalanmamış aksaklıkların hepyek çözüldüğünü hep bu arada göreceğiz. Bütün 85 bin tayin bu sene içerisinde yapılacak. Bugüne büyüklüğünde ilan edilmiş genişlik iri çalım. Kademeli olarak bu sene hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde çekicilik gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda bakir arkadaşları göreceğiz.”

Share: