İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Hars ve Turizm Bakanlığımızdan arzu ettik. Müze ve örenlik yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız daha çok muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz olarak girebilecekler.” dedi.

Aristokrat, El Yetişek Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu yeniden kamu yönetiminin merkezine düz lüzumlu kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu haddinden fazla henüz farklı tıpkısı noktaya haiz Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve sükse dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün gece Van Bahçesaray’dahi olduğunu anlatan Aristokrat, “Van’dahi ayrımsız düzenlilik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem dahi Veca eksen illerimizi alelhusus öz çerçevesine düzlük tıpkısı güvenlik toplantısı yaptık. Ardından STK’ler ile gelişigüzel olduk, hem esnafımızı müzakere ettik hem üstelik geceleyin Bahçesaray’a gittik. Onların üstelik selamlarını hürmetlerini sizlere devretmek istiyorum.” diye konuştu.

Bu garip toplantıların, yerelde görev yapanlarla bir araya gelmenin, faaliyet alanlarıyla ilgilendiren danışma etmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun tıpkısı zamanda bire bir faaliyet modeli olduğunu vurgulayan Aristokrat, “Karı İçi Kadına Hovarda Uğraş Koordinasyon Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Savaş Eş Güdüm Toplantılarımız var ve afetle dahi ilgili koordinasyon toplantılarımız var. Aynı bunun kabil muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar özlük görev alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Nazır Aristokrat, şöyle devam etti:

“Sizlerin dahi takip ettiğiniz kabil sonuç yıllarda Sayın Cumhur Reisi’mızın şahsen yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna eskimemiş bir cereyan getirdik. Hele kurumsal ve aidiyet anlamında adımlar attık. Koca haklarında ve başka konularda düzenlemelere gittik ve bunları birlikte sonsuz geliştiriyor, yıpranmamış adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin ululuk yoluyla karşılanması, zırh izin harcı alınmaması gibi birçok adımı gerçekleştirdik. Serencam adına kocabaşı ödenekleri bir katsayıya bağlıydı amma netice bakımından o katsayı ile esas ücretler beyninde ayrımsız farklılık söz konusu oluyor, hep bu arada bu iyileştirmeyi yarmak üzere birlikte çabalama sarf ediyoruz. Demin onu dahi uzun zamandır bizim de dilek ettiğimiz şekilde minimum ücret seviyesine, TBMM’üstelik milletvekillerimizle Sayın Reisicumhur’mızın talimatıyla gelişigüzel çıkan kanunla minimum ücret seviyesine endekslendi. Şu anda minimal ücret arttıkça seçme ayarlamaya lüzumlu kalmadan minimum ecir seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ilişik kurumsallık anlamında adımlar atıldığına bel eden Bakan Soylu, şunları söyledi:

“19 Ilk Teşrin Muhtarlar Günü ilan etti nadir Reisicumhur’mız. Muhtarlarımıza Isim ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzden muhtar seçilir seçilmez benzeri ay içerisinde kendilerine gönderdiğimiz tanıtma kartı da İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Ofis Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada yine bu bölüm içerisinde yine bulunmaz Reisicumhur’mızın talimatıyla Muhtarlar Ofis Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın irade ve şikayetlerini strateji edebilen merkezle ilişkilerini perçinlemek üzere Muhtar Bilgi Sistemi’ni kurmak bu dönemin mehabetli adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız son hamle de şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Reisicumhur’mızın kararıyla amme yararına etkin topluluk statüsü kazandı. Bunun birlikte önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza tabiatıyla çokça iri katkısı olacağını düşünüyoruz. Başka taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız de devam ediyor. Güzeşte karı evet da gücük ay ayında bu konuyla ilgilendiren aynı girişim atmıştık. Tanrı baht ediyor, 140 devir içerisinde, az daha 4-5 ayda bozuk binayı yıktık, yıpranmamış bir binayı tertip ettik. İçinde tefrişatı dahi dahil tevessül etmek amacıyla bu ayın sonuna kadar yani 19 Ilk Teşrin’den ilk ilkgüz sonuna büyüklüğünde Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde ağız ağıza muhtarlarımızın hizmetine müteveccih benzeri Muhtarlar Evi binasını, Cenabıhak felek ederse Sayın Cumhur Reisi’mız bizimle birlikte olacak. İnşallah bu binanın açılışı bile orada bire bir vesileyle gerçekleştirilmiş peki.”

Nazır Soylu, muhtarlık binalarının düz tahsisi sorununu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla halletmek için hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini tabir etti. Muhtarlık binası talip muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini belirten Soylu, binaların evcil mimariye akla yatkın şekilde yapılması amacıyla proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Aristokrat, 19 Ekim’bile 100 muhtarlık binasının asıl atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını ifade ederek, “Bize talepte mevcut muhtarlarımızdan yeri amade olanların veya yerini bizim hazır edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını bile gine Sayın Cumhur Reisi’mızın ortaya koyduğu ferman ile birlikte başlatmış olacağız. Bunu bütün Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde hizmet binası yoksuz muhtarlık sayımız birlikte 39. İnşallah bunu bile bire bir tasrif dahilinde çok çabuk ayrımsız şekilde 19 Ilk Teşrin’den sonra ortaya koyacağımız aynı planlamaya de bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diyerek konuştu.

Muhtarlar etiket kartıyla müze ve harabelik yerlerine girebilecek

Muhtarlar amacıyla tıpkısı yeniliği elan hayata geçirdiklerini dile getiren Aristokrat, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan dilek ettik. Müze ve örenlik yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız imdi muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz namına girebilecekler.” dedi.

Icra Vekili Soylu, alelhusus karı muhtarların binaları için asayiş kamerası beklentileri olduğunu, bunun için himmet yapıldığına bel etti. Çalışmaları tamamladıklarını anlatım eden Aristokrat, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bilcümle kadın muhtarlıklarımızı kapsayacak. Kadın, erkek, hep muhtarlarımızı kapsayacak tıpkısı şekilde planlandı. Burada tıpkısı evleviyet sırası izlem ettik. Sağ olsun ayvaz muhtarlarımız bile öncelik ortaya koydular. Bu evleviyet sırasını gerçekleştirdik. Eş muhtarlarımızın de hele bu azrail sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde üstelik 16 avrat muhtarımız var. Kâm fail avrat muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Belli 12 karı muhtarımız temenni etti 4’ü murat etmedi. Biz bile 12’sini bunun çarçabuk tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Taşıt Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Nazır Soylu, şöyle konuştu:

“Bu parça tabir yerindeyse sayısal alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini hareketli yerine kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın kâffesi kullanmaktadır. Az Buçuk evvel söylediğim 50 bine andıran muhtarımıza üstelik Mekansal Adrese Dayalı Anahtar Sistemi projesiyle ait eğitimimizi üstelik aynı vasıta ile verdik. Buna ibret adres bildirimi sorgulama yöntemini birlikte ekledik. Bu şu etmek. Yani benzeri vatandaşla ait. Siz yazıyorsunuz, can idaresi, ilçe, karakol gelene kadar 3, 3,5 kocaoğlan geçiyor. Falsolu mı söylüyorum? yahut gelmiyor yani. Anca bile oluyor. Sonradan bunu tıpkısı muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla bu arada değerlendirdiğimizde çabucak bunu bire bir modül içerisine atalım ve hep kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 aktarılma süre versinler. Yani muhtarımızı bir tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, bire bir tartışmanın içerisine çekmeyelim. Erte olabilecek herhangi bir hepimizi üzebilecek bire bir olayda bile hem sorumlu tutmayalım hem vicdan azabıyla, gelişigüzel birimizi karşı karşıya bırakmayalım.”

-“118 bin metruk binadan 90 bini yıkıldı”

Aristokrat, geçen son teşrin ayında il ve belediyelerce tespiti yapılan metruk binaların MAS’a eklenmesine üstelik imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin sadece muhtarın işi olmadığını fakat hakeza tıpkı durumda muhtarın asayiş problemiyle yüz yüze kalacağı bir kayran olduğunu rapor fail Aristokrat, “Tığ uyuşturucuyla ilgilendiren tıpkı uğraş ortaya koyuyoruz. Bazı Bazı bana söylediğim sözler nedeniyle kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’dahi 118 bin metruk bina tayin ettik, süssüz da tespit etmedik, önce 60 bin 70 bin oldu ego az buçuk zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’de bulunan 118 bin metruk binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini birlikte şu zaman yıkılmayı bekliyor yani 103 bin kullanılmayan binayı metruk yapı olmaktan çıkardık.” dedi.

Aristokrat bu yapıların mahalle sakinlerini tedirgin fail alanlar yerine kullanıldığını belirtti.

-117 bin kişi uyuşturucudan tutuklu bulunuyor

Soylu Türkiye’deki uyuşturucuyla mücadele konusuna birlikte değindi. Salondakilere “Türkiye’dahi esrar suçundan cezaevinde birçok yaşama var, biliyor musunuz?” diyerek soran Aristokrat, “117 bin can” dedi.

Sahada uyuşturucuyla balaban tıpkısı savaş verildiğinin altını çizen Soylu, şöyle sürdürdü:

“Şu an cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Orak Ayı tarihinde bu rakam 35 bindi, sahada haddinden fazla kırıcı aynı savaş ortaya koyuyoruz. Geçen dönme Amerika’dan bir arkadaşımız geldi, benzeri süre orada dinç biri şu zaman Amerika’nın temas yerinden uyuşturucu çalmak serbest, kafelerde kafeteryalarda uyuşturucu kokusundan başka ayrımsız kokuya rastlanılmıyor. Bir dahi bu cinsiyetsizlik denen ayrımsız terim var evet LGBT denen şeyler tıpkı da o rastgele tarafta yaygınlaştı, alın geçmek üstelik vebal, kimse aynı molekül söyleyemiyor, anca tıpkı güçlük altına almışlar. Metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi biz uyuşturucudan yakaladığımız gelişigüzel kişiye anket yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle birçok yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana kim başlattı?’ gibi sorularla esas itibarıyla yüz yüze kaldığımız problemin elbette çözüleceğini ortaya koyan bir süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı birlikte buna bakarak ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun metruk binalar dışında park yeri ve arabalarda kullanıldığına dikkati calip Soylu, bunlarla ilişkin da parkları tenvirat, polis ve kurnaz denetimi kabilinden takatli haddinden fazla tedbir alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: