Van Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bati Karaduman: Allah’tan 2-3 Aydır İranlılar Geliyor da Esnafımız Hamam Mülk Görüyor. Yoksa Dünyalık dahi Yok

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı konuşma etti. Odanın umumi heyet üyesi Vahim Karaduman, Van esnafını İranlı turistlerin ayakta tuttuğunu belirterek, “Van, Edirne veya sınırdaki ayrıksı bir ilin haddinden fazla ongun olması, ülkede rastgele şeyin gür olması anlamına dahi gelmiyor. Allah’tan 2-3 aydır İranlılar devam ediyorlar birlikte esnafımız hamam mülk görüyor. Yoksa dünyalık birlikte bulunmayan” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki CHP Doğu Masası heyeti, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ziyarette bulundu. Salıcı ve beraberindeki heyeti, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Pahal Karaduman karşıladı.

Karaduman, Salıcı’ya esnafın durumunu anlatırken fiyatlarda günlük artışlar olduğunu ve insanların önünü göremediğini söyledi. Karaduman, “Toptancıdan malı alıyor, geliyor, zaman satıyor 5 liraya. Banal esnafımız para almaya kalktığı antlaşma ’10 lira’ diyor. Sattığını hesabına bırakamıyor” dedi.

Karaduman, esnafın BAĞLAM-DÜZEM primlerinin bile yüksek olduğunu, esnafın primlerini ve aksiyon yeri kirasını ödeyemediğini kaydederek, “Minimal sevap, zaman SARGI-DÜZEM’lunun almış olduğu aylıktan faziletli” diyerek konuştu.

Karaduman, şu anda Van esnafını İranlı turistlerin ayakta tuttuğunu dile getirerek, “Hoppadak Van’ın ongun olması, Türkiye’nin seçme tarafının ferah olduğu anlamına gelmiyor. Edirne ile görüşüyoruz, orada bile Bulgarların gidiş-gelişi var. Orada birlikte tıpkısı debi var dediler. Van, Edirne veya ayrıksı bir sınırdaki ilin çok dolgunca olması, ülkede rastgele şeyin ferah olması anlamına üstelik gelmiyor. Allah’tan 2-3 aydır İranlılar bitmeme ediyorlar üstelik esnafımız hamam mülk görüyor. Yoksa dünyalık üstelik bulunmayan” dedi.

Yerli tüketicinin hava gücünün olmadığını, İranlı turistlere rağmen esnafın giderinin çokça aşkın, gelirinin ise mecbur olduğunu belirten Karaduman, bir nice esnafın pandeminin üstelik etkisiyle gelişim yerini durdurmak zorunda kaldığını söyledi.Share: