Van’da belediyenin organizasyonuyla 50 bin kadın saf ve tarihi yerleri gezdi

Van Büyükşehir Belediyesi, kadınların sosyalleşmesini seçmek amacıyla 3 ayda 50 bin kadına kentin tarihi mekanları ve natürel güzelliklerinin bulunduğu alanları gezdirdi.

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Şair Balcı vasıtasıyla, kadınların toplumsal hayata katılımlarını bırakmak, evire çevire ant geçirmelerini seçmek için 27 Haziran’dahi “50 Bin Kadınımızı Van’ın Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle Buluşturuyoruz” projesi başlatıldı.

Eş ve Ev Hizmetleri Dairesi Başkanlığınca düzenlenen projeyle on binlerce eş, uray tarafından tahsis edilen araçlarla Akdamar Adası, Kavgacı Kanisipi Şelalesi, Muradiye Şelalesi, Erciş Balık Bendi ve İshak Vakur Sarayı’nı gezme fırsatı buldu.

Proje sebebiyle yıllardır kentte yaşamasına karşın tarihi yapıların ve tabii güzelliklerin bulunduğu alanlara gitme imkanı bulamayan birçok eş, yolculuk sayesinde ilk defa gittikleri yerlerde hatırat fotoğrafı çektirdi, piknik yaparak tınlamalı bire bir periyot geçirdi.

Şu asıl büyüklüğünde 50 bin avrat turlara katılırken bu sayının ay sonuna kadar 70 bine çıkması planlıyor.

“Gezi sigortaları üstelik yapılıyor”

Eş ve Sülale Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, AA muhabirine, projenin kadınlar üzere büyük olduğunu, bu nedenle çalışmaları inceden inceye sürdürdüklerini söyledi.

Kadınların güvenliği üzere gezilere katılan herkesin gezi sigortasının yapıldığını tamlayan Biçek, şöyle konuştu:

“Sayın Valimizin koordinesinde 50 bin kadınımızı Van ve mekân illerin tarihi ve tabiat güzelliğiyle buluşturmak üzere ayrımsız proje başlattık. Pandemiden sonraları kadınlarımız, ailelerimiz haddinden fazla sıkılmıştı. Bu vesileyle onları ayrımsız araya getirip bütünlüğü tavlandırmak istedik. Hedefimiz 50 bin kişiydi. Bu sayıyı tutturduk. Listemizde geziye katılmayı muntazır kadın sayısı 12 bin 500. Ilkgüz kocaoğlan sonuna kadar projemizin bitmeme etmesini istiyoruz ve bu yönde çalışıyoruz. 65 evet dahi 70 bin kadına ulaşacağız.”

Kadınların projeye yoğun rabıta gösterdiğini vurgulayan Biçek, “Yolcularımıza seyahat boyunca ikramlarda bulunuyoruz. Cümle bizim üzere çokça bulunmaz, bu sebeple elimizden gelen özveriyi gösteriyoruz. Kadınların güzel zaman geçirmelerini ve sosyalleşmelerini sağlamaya yönelik projelerimiz bitmeme edecek.” dedi.

Geziye katılan kadınlardan Leyla Identik Beyazağaç ise proje yardımıyla kentin tarihi yerlerini seyran imkanı bulduklarını söyledi.

Beyazağaç, “Bize çok güzel imkanlar sunuldu. Proje sebebiyle bakir arkadaşlıklar edindik. Düzenli anlar yaşadık. Bu geziyle hem sosyalleştik hem da kullanılmamış kullanılmamış yerler gördük. Emeği geçenlerden Cenabıhak razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Sacide Dündar üstelik “Bizim için çokça keyifli bir gezi oldu. Van’ın tarihi yerlerini, güzelliklerini kullanmak çok iyi oldu. Bize bu imkanları sunanlara teşekkür ederiz. Bu çeşit etkinliklerin devam etmesini istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: