İçi kalıntı vaziyette metrukiyet edilen bina mahalle sakinlerini paslı ediyor

İçi harabe vaziyette terk edilen yapı mahalle sakinlerini karmakarışık ediyor

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Kızılpınar Gültepe Mahallesi’nde bulunan ve yıllardır terk edilip harabeye dönen 5 bükülmüş 50 dairelik bina, mahalleliyi tedirgin ediyor. Mahallede yaşları 3-5 beyninde mütebeddil çocuklar tehlikeyle koku alma organı buruna yaşıyor. Sıra ‘Çocuklarımızın başına hangi gelecek’ kaygısı taşıyan mahalleli, gece ise burayı aşiyan tutan maden müptelalarıyla adeta kabusu yaşıyor.

Kızılpınar Gültepe Mahallesi’nde 2012 yılından beri inşaatı bitmeme eden 2022 yılında de ara sıra dairelerinde vatandaşların yaşamaya başladığı 50 daireden oluşan bina, sahipleri vasıtasıyla boşaltılarak ayrılma edildi. İddiaya göre, sahibi gelerek binanın başlık çerçevelerini kırdı amma maden müptelaları binayı metrukiyet etmedi. Mahalleli bir nice sefer çıkışlı birimlere başvurdu ancak tek ilaç alınmadı. Sıra yapı çevresinde oynayan kollar de emniyetsiz tuğlaların bulunduğu alanlarda tehlikeyle koku alma organı buruna kalıyor.

Binada kâin dairelerin kaynak duvarları yıkılarak içi yıkı vaziyette metrukiyet edildi. Çatı içerisinde yıkılan merdiven duvarları kazaya okuntu çıkarırken, yetkililerin tek tılsım almaması mahalleliyi ayaklanma ettirdi.

“Sıkıntımızı toplantılarda dile getirdim”

Gültepe Mahalle Muhtarı Seyithan Kayaç, “Mahallemizde bir nice sıklet yaşıyoruz. Bu sıkıntımızı da birçok toplantımızda kaymakamımıza ve belediye başkanımıza birlikte söyledim. Bu durumdan ben tasalı oluyorum. Gece saat 02.00-03.00’bile mahalle sakinleri beni arayarak ‘muhtarım burada çirkin amal yapılıyor, burada çete toplandı’ diyorlar. Ben bile jandarmayı tasalı etmekten artık usandım. Biz Gültepe Mahallesi olarak bu durumdan çok rahatsızız. Bir an önceki yetkililerin bu duruma çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

“Bina sahibi bizi oyalıyor”

50 dairenin bulunduğu binanın sahibiyle iletişime geçtiğini söyleyen Kaya, “Ne antlaşma arasam bizleri oyalıyor. Ego da bu durumdan duyduğum rahatsızlığı seçme seferinde jandarmaya bildirmekten usandım” diye konuştu.

“Sesimizi duyuramadık”

2015 yılından beri Gültepe Mahallesi’nde canlı ayrımsız mahalle sakini da, “Bu binada hele geceleri haddinden fazla yavaş amal yapılıyor. Maden, eroin, duman kadar maddeler kullanılıyor. Gündüzleri çocuklarımızı okula gönderiyoruz, vardiyalı çalışanlar alelhusus kadınlar gece işten evlerine gelirken hastalık yaşıyor. Buna tıpkı merhem bulunmasını istiyoruz. Ayrımsız kalem sesimizi duyuramadık. Burada birinin başına bire bir şey gelirse bunun hesabını kim verecek” diye niteleyerek duruma aksülamel gösterdi.

“Binayı kendilerine bekar evi yapmışlar”

Çocuklarını mahallede oynamaları için rağbet rahatlığıyla bırakamadıklarını dile getiren mahalledeki kadınlar üstelik, “Buraya park yeri yapılacak sözde. Geçtiğimiz günlerde öz gözlerimizle gördük, birileri ellerinde eroin poşetleriyle binaya girdi. Cingöz geliyor arkadan kaçıyorlar. Binanın içerisini kendilerine bekar evi yapmışlar. İçerisi görülecek gibi değil. İçeride muttasıl zehir yakıyorlar. Aksi hareketler yaptıklarına şahit olduk. Çocuklarımıza kırıcı kat sayı oluyorlar. Açıkgöz burada metal kullananları topluyor, 2 ahit sonradan erkin minval esasen buraya geliyorlar. Bu durumdan şikayetçiyiz” ifadelerini kullandılar.

“Binanın yıkılmasını istiyoruz”

Binanın yıkılmasını talip mahalle sakinleri, “Bu yapı oturulacak gibi değil. Buraya bala parkı yapılacak amma bizim çocuklarımız için yapılmıyor bu park yeri. Burada esrar kullananlar var, bu park yapılırsa tığ çocuklarımızı nasıl parka göndereceğiz? Bire Bir madde yapılması üzere çocuğumuzun başına aynı özdek gelmesi mi gerekiyor? Aynı park yapılacaksa evvel ilaç alınmalı. Şikayet etmekten bıktık artık” dedi. Binanın duvarlarını metal kullanıcılarının yıktığını argüman fail mahalle sakinleri, “Duvarlara olur gayrimümkün cümleler yazmışlar. Takkadak bu yapı değil böyle olan mecmu binalar yıkılmalı” dedi.

Share: