Hdp’li Işık’tan Icra Vekili Kirişci’ye: “Van’da Umum İlçelerde ve Mahallelerde Halk Aldatmak Dağıtımı Hangi Zaman Yapılacaktır?”

HDP Van Mebus Eren Orhan Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye, “Van’dahi tekmil ilçelerde ve mahallelerde ahali ekmek dağıtımı ne ant yapılacaktır” sorusunu yöneltti.

HDP Van Mebus Eren Orhan Işık, soylu erki kriz dolayısıyla el atlatmak üretiminin yapılmadığı Van’birlikte dallı güllü yurttaşların geçim sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Orhan Işık, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye genelinde derinleşen konuşu akse yurttaşların günce yaşamında dirimsel sorunlara sefer açmaktadır. Maliyet artışları zımnında işletmeler batkı ve kapanma durumları ile karşı karşıya kalırken birçok girişimci ise işini sürdürememektedir. Hesaplı akse işletmeler açısından bile haddinden fazla boyutlu adına derinleşmektedir. Van’üstelik İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri için savuşturmak üretip dağıtan el ekmek fabrikası birlikte küsurat maliyetleri esbabımucibe göstererek savuşturmak üretimini durdurmuştur.

“BELEDİYELER MALİYET ARTIŞI GEREKÇESİYLE KÂM EDİLEN FİYATIN SÖZLEŞMEYE AYKIRI”

Belediyeler kamuoyuna yaptıkları izah ile yurttaşlar üzere büyük tıpkısı dava olan bu durumu doğrulamıştır. Belediyelerin açıklamasına göre; “Van’ın İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri, bu belediyeler ile imzalanan tören düzeni layıkıyla müteahhit firmayla karşılık üstüne uzlaşılamamış ve halk aldatmak satışı hizmetini tevkif kararı almıştır. 3 belediyeden yapılan kuma açıklamada, elan geçmiş yapılan geçim gereği müteahhit firma yoluyla üretilecek tıpkı adet ekmeğin 210 gram olup tekmil masarif karışma ünite maliyetinin piyasada satılan aldatmak fiyatlarından yüzdelik 20 indirimli yerine belirlendiği belirtilmiş fakat ‘Yüklenici firma marifetiyle girdi fiyatlarında meydana mevrut artışı” esbabımucibe göstererek değer artışı irade etmiştir. Belediyeler maliyet artışı gerekçesiyle kâm edilen fiyatın sözleşmeye uymaz olduğunu belirtmiş ancak hal sağlamak namına ahali savuşturmak üretimi ve dağıtımını durdurmuştur. Bu nedenle alelhusus fırın sıfır bazı bölgelerde savuşturmak temininde çok iri sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. 3 ilçede bile alelhusus merkezi yerlere çok uzak mesafede olan mahallelerde aldatmak temininde sevgili yaşanmaktadır. Birçok yerde yaşanan bu sav alelhusus Tuşba ilçesinin Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Zemin, Amik ve Ayanıs bölgelerinde günlük yerine savmak temini sorununa öğün açmıştır. Bu mahallelerde fırın işletmesi ve bire bir unlu mamullerin üretimi kısıtlanmış veya on paralık bulunmayan durumundadır.  Özellikle bu bölgelerde halkın savmak ihtiyacı geciktirilmeden sağlanmalıdır.

“HALKI GÜNCE EKMEĞE MUHTAÇ EDEN SİYASET AHALI SAVMAK ÜRETMEMEKTE ISRAR EDEREK YAŞANAN SORUNU DAHA DAHI DERİNLEŞTİRMEKTEDİR”

Van kabil çöllük sayısı resmi verilerle 400 bin hayat üstünde olan bir ilde ahali savmak üretimi mecburi tıpkı ihtiyaçtır. Birçok ilde bu yönde bölüt toplumsal destek çalışmaları geliştirilmiştir. Van’bile da geciktirilmeden bu yönde tıpkı çalışma yürütülmelidir. 30 büyükşehir içerisinde el atlatmak üretimi yapılmayan yerler kayyum yönetiminde artan Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyeleridir. Hesaplı akse nedeniyle bölge halkının avarelik ve zaruret sorunu derinleşmiştir. Halkı günlük ekmeğe eksikli fail siyasa halk ekmek üretmemekte ısrar ederek yaşanan sorunu elan dahi derinleştirmektedir.

“VAN’BIRLIKTE BILCÜMLE İLÇELERDE VE MAHALLELERDE HALK SAVUŞTURMAK DAĞITIMI NE DEVIR YAPILACAKTIR”

HDP’li Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye şu soruları yönetti:

Van’nın Tuşba, İpekyolu, Edremit ilçelerinde umum aldatmak üretimi ve dağıtımının durdurulma gerekçeleri nelerdir? Ekmeğini bu yolla kayran bölüt ne ant almaşık ayrımsız etap başlatılacaktır? İpekyolu ve Edremit’e ilişkin ırak mahallelerde ve Tuşba’ya merbut Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Mefruşat, Ayanıs ve Amik mahallelerinde el paketlemek dağıtımının durdurulması zımnında ve yakın fırın olmaması dolayısıyla ortaya çıkan paketlemek temini sorununu bittabi çözeceksiniz? Van’de cemi ilçelerde ve mahallelerde halk savuşturmak dağıtımı ne zaman yapılacaktır?

“2022-2023 YILINDA EKMEĞE VE UNLU MAMULLERE KAÇ MISIL HENÜZ ZAM GELECEKTİR”

Van’dahi ve birçok ilde sonuç tıpkı yıl içerisinde ekmeğe 3 posta zam gelmesinin gerekçeleri nedir? Bu zamlar zımnında halkın günce ekmeğe erişiminde ortaya çıkan sorunlara dair bakanlığınız yaptığı aynı araştırma mevcut mudur? 2022-2023 yılında ekmeğe ve unlu mamullere kaç kere daha bindirim gelecektir? Eskimemiş zamların halkın tagaddi ve kıtlık sorununa etkilerinin azaltılması için hangi tedbirleri alacaksınız? Fırın ve unlu mamuller alanında işletmelerin cümbüş, un ve özge çakılı giderlerindeki artım akıbet bire bir yıl içerisinde ne büyüklüğünde olmuştur? Bu maliyetlerin azaltılması için hangi önlemleri alacaksınız?”

Share: