HDP’li Gergerlioğlu: “Bir eksantrik nüfuz göreve geldiğinde gine başörtüsü yasağını devreye koyabilir”

HDP Kocaeli Saylav Ömer Faruk Gergerlioğlu, başörtüsü meselesinin yasalı bire bir zemine oturtulmasının önemine işaret ederek, “Benzeri ayrıksı nüfuz göreve geldiğinde yine başörtüsü yasağını devreye koyabilir.” dedi.

Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüne kanuncu serbestiyet getirilmesi üzerine verdiği yasa teklifiyle öne çıktığını, Kılıçdaroğlu’nun bu teklifine Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan yoluyla kanunuesasi değişikliği teklifiyle kıymet verildiğini söyledi.

Başörtüsü yasağının DOĞRU Fırka iktidarının uygulamalarıyla kalktığını ancak bu yasağın bire bir eksantrik partinin iktidarında yeniden uygulamaya konulabileceğinin altını çizen Gergerlioğlu, şöyle konuştu:

” Türkiye’birlikte başörtüsü meselesi ortadan kalkmış olsaydı zaman bu tartışmalarla ruzname meşgul edilmezdi. Yaşanan tartışmalar başörtüsü meselesinin halen bitmeme ettiğinin açıkça göstergesidir. Bu ülkede başörtüsü yasaklarıyla milyonlarca kadının canı acıdı ve senelerce siyasi gündemin yer zirvesinde saha aldı. çıktı de türlü zira nüfuz bu konuyu akva tıpkı zemine oturtmuş değil. Başörtüsü meselesinde ne kanuni hangi de anayasal tıpkı serbestiyet yok. Bir başka iktidar göreve geldiğinde esasen başörtüsü yasağını devreye koyabilir.”

Gergerlioğlu, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun önerisini HDP yerine desteklediklerini belirterek, “Bu işi yokuşa sürmekle, lafı dolandırmakla hiç kimesne aynı yere varamaz. CHP ve SELIM Parti yetkililerine sesleniyorum: İşi yokuşa sürmeyin, gelin bu işi halledelim. Anayasal uymazlık mi diyorsunuz? Münteha, buyurun hazırlayın anayasal değişikliği, tığ da bu konuda diploma veririz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: