Davutoğlu: “(Başörtüsü düzenlemesi) Gerçekte esas konusu yapılması bile akıllıcasına değil”

Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başörtüsüne anayasal güvence çalışmalarına ilişik, “Esasen esas konusu yapılması üstelik akıllıca değil, zira doğrusu anne koca hakkı amma bu esas koca hakları anayasada vurgulanmasına karşın öyle acılar yaşatıldı kim, peyda şekilde bunu tanımlamadan bu meseleyi çözmek zorlaştı.” dedi.

Davutoğlu, Amasya’de tıpkı otelde planlı programda partililer ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileriyle tıpkısı araya geldi.

Burada benzeri müzakere işleyen Davutoğlu, başörtüsü meselesinin aynı neslin şişman aynı yarası olduğunu söyledi.

Genç kızların okumasının 12 Ilkgüz ile başlayan dönemde neredeyse imkansızlaştığını belirten Davutoğlu, “Öylesine yavaş travmalar yaşandı kim Sayın Reisicumhur kişi ailesinden bilir bunu, herhangi bir eş yaşadı bunu ama en çok bile elhak tahakküm şartlarda okuyan fakir Anadolu kızları etkilendi.” diye konuştu.

Cumhuriyetin 100. yılına girerken tıpkısı üstelik seçim olacağına işaret fail Davutoğlu, “Cumhuriyetin 100 yılının içinde üç ciddi mevhum var. Birisi yıldırı tehdidi, ikincisi Sünni ve Alevi bağlamında tahrik yapılmak maksut mesail, üçüncüsü dahi laik, muhafazakar veya kült ve vicdan özgürlüğü ile darbeci içtihat arasındaki yüklülük. Bunların hepsini birer birer çözmemiz geçişsiz. Bunlardan imdi geriye benzeri husus kalmaması geçişsiz.” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, ilmek ve vicdan özgürlüğünün cihanşümul kayırıcı haklarının aynı parçası olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Haddizatında anayasa konusu yapılması birlikte akıllıcasına değil, çünkü doğrusu esas insan hakkı ama bu asıl adam hakları anayasada vurgulanmasına rağmen öyle acılar yaşatıldı kim, kategorik şekilde bunu tanımlamadan bu meseleyi fora etmek zorlaştı. Baş Örtüsü yasağının kanuncu, anayasal tıpkı temeli bulunmayan. Emrivaki ve fiili kendisine uygulandı başörtüsü yasağı 28 Şubat’ta ve 12 Eylül’da. Hiçbir kanunda, ‘başörtü yasaktır’ diyerek bir anlatım olmamasına karşın sonra benim da zarfında bulunduğum hükümetler döneminde fiili olarak kaldırıldı.”

Davutoğlu, buradaki programın peşi sıra site merkezinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Share: