Hdp’li Ermiş Orhan Işık Vekil Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Saylav Muazzez Orhan Işık, sonuç benzeri haftada Ankara’birlikte maden işçisi Ömer Kalem, Gaziantep’te inşaat işçisi Ulu Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’birlikte hastanede asayiş görevlisi olan Tuğrul Okudan, gemide ağabey olan Koşuk Balcı, Sakarya’de benzeri firmada ısı cazibe işçisi olan Muhsin Kısım, Konya’dahi yapım işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de yapım işçisi Emrah Arslan, Bursa’dahi Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Say ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Saylav Aziz Orhan Işık iştirakçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Mesai ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler meydan aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE BAKARAK 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE EN BIR IKI 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de mukteza önleyici tedbirler alınmadığında aksiyon cinayetleri sistematik ayrımsız şekilde bitmeme etmektedir. Rastgele sene genişlik bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve özge ara sıra kaynaklardan derlediği verilere göre 2021 yılında hareket cinayetlerinde bildirme beş alti 2.170 işçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının geçmiş sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde temelli, engelleyici tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına bakarak 2013 yılından bu yana 18.280’den çok işçi, mukteza önlemler alınmayan gelişim cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Alelhusus ekincilik ve inşaat sektörlerinde pusat dışılık zımnında hareket cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, gelişim kazası ve iz hastalığı geçirenlere ilgili verilerin kaydı ya tutulmamaktadır evet bile yarım tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRMEKTEDİR”

16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında müteharrik işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Layemut-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı iştirakçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı işçi Şafak Çelik birlikte 20 yaşındaydı. Serencam aynı haftada Adana’de orman işçisi Umut Durakçı, Kastamonu’birlikte yapım işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’üstelik inşaat işçisi Mustafa Kılıç, Samsun’de otel müteharrik Mustafa Şeker Hastalığı, Malatya’da inşaatta çalışan Fatih Kızılkaya, Sevinçli Gündoğan ve Mehmet Yel, Ankara’de Maden işçisi Ömer Kalem, Gaziantep’te inşaat işçisi Mehabetli Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’birlikte yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’birlikte hastanede düzenlilik görevlisi olan Tuğrul Okudan, gemide kabadayı olan Yır Balcı, Sakarya’bile aynı firmada ısı cazibe işçisi olan Muhsin Hane, Konya’de inşaat işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de inşaat işçisi Emrah Arslan, Bursa’dahi Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında kilolu yaralanan, mihman bire bir şekilde sakat olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ölüm getirmektedir.”

Icra Vekili Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Eylül 2022’de Van-Hakkari yolu üzerinde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Çelik’ın ölümü karşı düzenlenen bir anket kâin mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe bağlı ahiret yolculuğu sayısı’ birçok olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine bakarak dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve cinslik dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe bağlı kazalarla mânialı olan can sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği aksiyon kazaları ve maruz kaldıkları çığır hastalıklarına ilgili Bakanlığınızın ayrımsız vukuf derlemesi veya raporu kâin mudur? 2011-2022 yılları beyninde Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin tebaa, seks, yaş üzere göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik zımnında yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği namına yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruhsal, ekonomik ve sosyal destekler nelerdir?”

Share: