Kütahya’da vatandaşlar esenlik sokağı ile bilgilendiriliyor

Kütahya İl Esenlik Müdürlüğü tarafından Umum Sağlığı Haftası dolayısıyla kurulan Sağlık Sokağı açıldı.

Vali Şanlı Çelik, Yengi Meydanı’nda açılışta yaptığı konuşmada, el sağlığının mecmu tıpkı sağlık havai namına tanımlandığını söyledi.

Günümüzde ahali sağlığını tehdit eden bir nice unsurun olduğunu tamlayan Polat, şunları kaydetti:

“Bunları biraz antet altında sayacak olursak; kötü ve kötü mamullerinin insan sağlığı üzerindeki aksi etkileri, hareketsiz yaşamla gelişigüzel oluşan obezite, hipertansiyon, şeker hastalığı ve ileride bile amansız hastalık hastalıkları… Bütün bunlar âdem hayatını ve amme düzenini yoğun bir şekilde tehdit eden sonuçlar. Bunu değiştirebilmek aslında cins. İnsanın gündelik hayatındaki aktiviteleri yönetebilme iradesi insanı bu anlamda farklılaştırabiliyor. Bu iradeyi kendimizden başlayarak çevremizle alay malay göndermek üzere diri tıpkı sese ihtiyacımız var. Bugün arkadaşlarımız bununla ilişik bilgilendirmeleri ve taramaları bu sokakta halkımızın hizmetine sundular. Cemi Kütahyalı hemşehrilerimizi buraya devir ayırarak gelmelerini bekliyoruz.”

İl Afiyet Müdürü Işaret Şenkul üstelik toplumda farkındalık tasarlamak adına stantlar oluşturduklarını, stantlarda görevlilerce bilgilendirmelerin yanı sıra tarama ve testlerin dahi yapıldığını rapor etti.

Konuşmaların peşi sıra tören düzeni üyeleri ile vatandaşlar stantları mülakat ederek görevlilerden bilgiler aldı.

Share: