Göçerler eyyam sürecek güçlü dönme yolculuğuna hazırlanıyor

Bingöl’ün Karlıova ilçesindeki yaylalarda konaklayan göçerler amacıyla albeni sıcaklığının düşmesiyle memleketlerine devir yolculuğu başlıyor.

Yaz döneminde Gün Doğusu ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerindeki Elazığ, Şanlıurfa ve Diyarbakır üzere illerden hayvanlarına daha gani otlaklar sağlamak için Karlıova’daki yaylalara mevrut göçerler günlerce sürecek dönem yolculuğu için hazırlıklarını yapıyor.

Yaz aylarını efdal rakımlı yaylalarda nâkil göçerler, eşyalarını toplayarak havaların serinlemesiyle merkeze mail ovalara yerleşti.

Burada tahminî benzeri hafta konaklayacak göçerler, hayvanlarının da kaldıkları ovaya ulaşmasıyla memleketlerine benzemek üzere yola çıkacak.

Göçerlerden Mustafa Akalın, gazetecilere, havaların ısınmasıyla Diyarbakır’dan Karlıova’ya geldiklerini belirterek, 3-4 kamer yaylada kaldıklarını söyledi.

Dönüş yolculuğu amacıyla hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade eden Akalın, “Havalar bile soğuduğu üzere dönmek zorundayız. Çocuklarımızın üstelik okula gitmesi gerekiyor.” dedi.

Haci Akalın bile şita aylarını Elazığ ve Şanlıurfa’de geçirdiklerini yaz aylarında ise Karlıova ilçesindeki yaylalara geldiklerini ifade etti.

Akalın, Elazığ’a döneceklerini anlatarak, göçerlerden bazılarının Şanlıurfa’ya bazılarının ise Diyarbakır’a gideceğini belirtti.Share: