Erzurum’da 56 sene ilk yangında martir olan askerler törenle anıldı

Erzurum’un Yakutiye ilçesinde, 247. Piyade Alayı Koğuşu’nda sâdır yangında martir olan 65 leşker, vefatlarının 56. yılında törenle anıldı.

Dumlu Mahallesi’nde gerçekleşen ihtifal programı, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kur’an-ı Selek tilavetinin de yapıldığı programda, yangında martir olan askerler üzere dualar edildi.

Yoğun kar yağışı altındaki programda martir askerlerin yakınları duygusal anlar yaşadı.

Vali Okay Memiş, burada yaptığı konuşmada, yaşanan hadisenin üzerinden yıllar geçmesine rağmen acının tazeliğini koruduğunu söyledi.

Hayatını kaybeden şehit askerlerin arkası sıra sarrafiye sağlığı dileğinde kâin Memiş, şunları kaydetti:

“Şehitlerimizin evlatları, babalarını tek tanımıyor. Çok üzücü bire bir format. Ama büyüklük var. Sizlerin acısını paylaşıyoruz. Siktirici büyük sıkıntı. İnsanın süt kuzusu yaşta ana babasını kaybetmesinin acısının tarifi namevcut. Tanrı mekanlarını cennet eylesin. Tanrı bizleri şehitlerimize alın utangaç etmesin. Bizler dahi ahirete ölüm ettiğimizde, Peygamber Efendimizin sancağı altında tıpkı araya geldiğimizde, şehitlerimiz ‘Ben gailesiz yaşta bu yurt üzere hayatımı kaybettim, sen ne yaptın ey Okay Memiş’ dediğinde, Tanrı bizlere verecek cevaplar felek etsin.”

Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Fevzi Polat de, “Onlar bizim canlarımız ve kardeşlerimizdir. Rabbim hepsinden razı olsun. Mekanları behişt olsun.” dedi.

Yakutiye Belediye Reisi Mahmut Uçan ise bu vatana canlarını, gözlerini kırpmadan veren askerleri ocumak ve minnetle andı.

Konuşmaların peşi sıra protokol üyeleri ve şehit yakınları, Yakutiye Belediyesince yaptırılan ve yangında şehit olan 65 askerin isminin meydan aldığı Dumlu Şehitliği’nin açılışını yaparak, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Share: