Faziletkâr kiralar kazanmak isteyen fırsatçıların kiracılardan aylık bordrosu ve itimat notu istemesi aksülamel çekti

Sonuç günlerde kümes kadar evlere yüksek kiralar talip sülale sahiplerinin haberleri sıklıkla gündeme gelirken ara sıra karı sahiplerinin kiracılardan akla gelmeyecek vesaik istedikleri ortaya çıktı.

KİRACILARDAN MAHIYE BORDROSU VE KREDİ NOTU GİBİ VESAIK İSTENDİ

İstanbul’bile faziletkâr fiyatlarla evini kiraya yüklemek talip eş sahipleri alacaklarını garanti altına almak üzere yıpranmamış şartlar ortaya koymaya başladı. Kiralık ilanı veren gâh familya sahiplerinin mahiye bordrosu, emniyet notu gibi kriterler tepkilere illet oldu. Sülale sahiplerinin yaptırımla karşı kaşıya kalabileceğini hatırlatan Mütemmim Konfederasyonu Başkanı Ağaoğlu, “Hukuka aykırıdır bu. Kimesne kimsenin maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. Bu bilgileri çevirmek zorunda değiller” dedi.

Son zamanlarda kiralık familya sayısındaki düşüş ve fiyatlardaki artım, kiralık eş arayan vatandaşların ev bulmasını zorlaştırdı. Bu zorluğa bire bir da eş sahibi ve emlakçıların ilanlara yazdığı koşullar eklendi.

İlanlarda medeni durumdan aylik bordrosuna, meslekten, güven notuna büyüklüğünde büyüklüğünde eskimemiş şartlar sıralandı. Bunlara ilişik adına 1 ya bile 6 mahiye önceden icar şartı evet de yer az 2-3 güvence akçesi gibi şerait ise şimdi ocak arayanları daha üstelik edisyon durumda bıraktı. Başakşehir’bile bulunan ayrımsız familya ilanında; kiracının güven notu ibraz etmesi zorunlu tutulurken Beşiktaş’ta kâin tıpkı başka kiralık evden ise 4 maaş önceden kira, 2 depozito, 1 almanak aidatın evvelce ve 30 bin lira burhan alınacağı ilan şartlarında kayran aldı.

“ARTIK İŞİN DOZUNU KAÇIRDILAR”

Bitiren Konfederasyonu Başkanı Kültürlü Ağaoğlu, düzgüsüz taleplerle karşılaşıldığında şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Ağaoğlu, “Bundan Sonra işin dozunu kaçırdılar. Neredeyse sabıka belgesi, saha kağıdı isteyecekler. Kanunlara muhalif geçim mi tamam? Bakın geçtiğimiz günlerde birlikte bir dinç avukat bayan familya kiralamak istediğinde; mesleğini öğrenince sülale sahibi, ‘ben avukata vermem’ diyor. Haddinden Fazla uğraştırır beni sonradan diyor ve ona kiralamıyor. Elan geçmiş tıpkısı benzeşim değişmeyen var. Denklik ve herif hakları kurulumuz öğrenciye aile kiralamayan aile sahibine ceza uyguladı. Bu kök durumla karşılaşan yekpare vatandaşlarımız mutlaka İnsan Hakları ve Akreditasyon Kurumu’na internet üzerinden çok zorlamasız şikayetlerini yapabilirler. Müstecir kesmek hangi söylemek? Yani pazarcıdan lamba karpuzu mu seçiyorsunuz? Böyle ayrımsız hakkınız bulunmayan. Mütemmim Kanunu’nun 6. maddesince da satıştan istinkâf etmek yasaklanmıştır ” diye konuştu.

“ÇOKÇA AĞIR KOŞULLAR İLERİ SÜRÜYORLAR”

Kiralık sülale sorununu kızıştıran, ev sahiplerini kışkırtanların bazı taşınmazlar komisyoncularının olduğunu düşündüğünü tabir eden Ağaoğlu, “Onların birlikte taşınmazlar ticareti yetki belgesi sahibi olduklarına inanmıyorum. Zira o bitirme belgesine cemaat olanlar bilirler kim; hukuka çapraz prosedür yaptıkları takdirde o bitirme belgesi, yani yurt ticareti ruhsatı fesih edilebilir. Kâh emlakçılar o kadar abarttılar, ortamı kızıştırdılar ve aile sahiplerini birlikte kışkırttılar kim, 1 yıllık başlangıçta isteniyor. 1 maaş kira komisyonu yerine 2 mahiye komite isteniyor.

Depozito 2 mahiye istenirken, 6 aylık kira karşılığı güvence akçesi isteniyor. Haddinden Fazla tehlikeli şartlar ileri sürüyorlar. Ego bu kabil kışkırtma fail ve durumu fırsata çeviren kişilerin, esas yurt taşınmazlar ticareti izin belgesine sahip emlakçılar olmadığı kanaatindeyim. Bu mezuniyet belgesine cemaat olan biri agâh ki, hukuka marjinal sözleşme maddeleri geçersizdir. O tek hükümranlık anlatım etmeyeceği kadar şikayet edildiği takdirde Tecim Bakanlığı’nın vermiş bulunduğu o gayrimenkul ticareti yetki belgesi, yani ruhsatı de iptale kadar gidebilir. Yaptırımlarla karşılaşabilir” şeklinde konuştu.

“BU BİLGİLERİ YÜKLEMEK ZORUNDA DEĞİLLER”

Ağaoğlu,” Bu çeşit düzgüsüz taleplerle karşılaşan müstecir adayları kendilerini yılgınlık, usanç içine atmasınlar. İnternet çağındayız. Girsinler internete. Ticaret Bakanlığı’nın reklam oturmuş şikayeti dedikleri ant şikayetlerini oraya iletsinler. Kendilerine müeyyide uygulanacağını bilmeli o emlakçılar. Ayrıca İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na üstelik internet üzerinden şikayetlerini yaparlarsa bu garip tavır sergileyen lüzumlu emlakçılar gerekse sülale sahipleri yaptırımla yüz yüze kalabilirler. Selim tıpkısı amil olmadan kiraya vermekten kaçınılamaz. Hukuka aykırıdır bu. Ayrıca on paralık kimse kimsenin gelenini, gidenini, maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. O kişilerin özel hayatıyla ilgilendiren, ferdî marifet ile ilgili bir durumdur. Bu bilgileri vermek zorunda değiller” diyerek sözlerini noktaladı.

“AYLIK GELİR, AYLIK BORDROSU SORULMASI YANLIŞ”

17 yıldır emlakçılık yaptığını tamlayan Zühtü Güldibi bu garip ilanları kendisinin bile haddinden fazla gördüğünü söyleyerek, “Bunlar hatalı ve yasal değil. Burada sürtüşme ve insanlar arasında ayrıştırma yapılıyor. Burada bizim yaptığımız bir tane şey şu tutak olan kişiye hemen enikonu mesleğini sorabiliyoruz. Nerelisin falan diye istifsar şansımız yok” dedi.

Gâh patika gruplarına ev sahiplerinin sülale kiralamak istemediğini tabir eden Güldibi, “Maaş dirimsel, maaş bordrosu sorulması yanlış. Yavru 7 tamam, 15 peki. Sen burada kişiye ‘kardeşim sen buraya çocuksuz gel’ gelmek gayrimümkün. Yani bu doğrusu kusur şeyler. Kiracılık edisyon bir molekül” diye konuştu. Bundan 10 sene geçmiş kiralık sülale sayısının aşkın olduğunu belirten yurt Güldibi, “O dönemde ben şunu dedim. Kiracılarınızla haddinden fazla mebzul geçinin. Müstecir bulma şansınız namevcut. Deminden de yekpare tersi oldu. Şimdi üstelik yani daire sahiplerinizle çokça ongun geçinin, kat yok” ifadelerini kullandı.

Share: