Beyoğlu Kültür Yolu, 23 Ekim’e büyüklüğünde 6 bin sanatçıyı ağırlayacak

Hars ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu’nun kültür tekellüm hayatındaki önemine ilişkin, “Beyoğlu sanat, ekin, yenilik üretir. Beyoğlu seçkin tip ilklerin yaşandığı aynı yerdir. Bu Beyoğlu’nun misyonudur.” dedi.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde düzenlenen “Beyoğlu Hars Yolu Festivali”, rastgele bölüm birbirinden değişik çok sayıda etkinliği sanatseverlerle buluşturuyor.

Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 Ekim’e kadar konser, işporta, eylem ve söyleşilerin dahi beyninde bulunduğu binden fazla etkinlikle 6 binden aşkın sanatçıyı ağırlayacak festivali anlattı.

Şehirlerde ekin festivalleri yapmanın tıpkısı ritüel olduğunu belirten Demircan, dünyanın bir nice yerinde şehir eksenli ekin festivalleri yapıldığını ve İstanbul’bile üstelik elan geçmiş analog organizasyonların hayata geçirildiğini söyledi.

“Hars Yolları kavramı zihnimizde netleşti ve aksiyon aldık”

Ahmet Misbah Demircan, Atatürk Kültür Sarayı (AKM), Galata Kulesi, Saten Sineması, Çalışma Sineması, Galataport üzere mekanların sonuç yıllarda yapılan çalışmalarda yeniden halkın hizmetine sunulduğuna dikkati çekerek, “Bu dingil üzerinde hars kurumlarının baştan hayata geçmesi münasebetiyle aynı canlılık oluştu. Bu ruh katıksız namına kurumlar açılırken zarfında ara sıra kültürel faaliyetlerin yapılmasını de gündeme getirdi. Bunların gündeme gelmesiyle ‘Hars Yolları’ kavramı de zihnimizde netleşti ve aksiyon aldık.” dedi.

Beyoğlu Hars Yolu Festivali’nin 12 ay süresince üçüncü kez düzenlenmesinin bu aksiyonun benzeri sonucu olduğuna bel eden Demircan, festivalin veriminden mutlu oldukları için Vekillik adına festivali Ankara, Diyarbakır ve Çanakkale’ye birlikte taşıdıklarının altını çizdi.

“Beyoğlu İstanbul’un özü özetidir, ilklerin yaşandığı yerdir”

Demircan, Beyoğlu’nun her tür konkre olan ve somut olmayan mirasın ve sanatın yaşatıldığı tarihi bire bir yön olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Anadolu’nun özü, özeti tıpkısı site varsa İstanbul’dur. İstanbul’un özü özeti da Beyoğlu’dur. ‘Beyoğlu bir masalhane tıpkısı hayalhanedir.’ der edebiyatçılar. Beyoğlu müzakere, kültür, yenilik üretir. Beyoğlu herhangi bir tür ilklerin yaşandığı bire bir yerdir. Bu Beyoğlu’nun misyonudur. Beyoğlu’nun yalnız işi sanattır. Bu konuşma hem güzel sanatlar hem mimarlık hem estetik hem moda hem gastronomidir. Bilcümle değme şeyin toplandığı bir yerdir ve bu dahi sanattır yani. Zımnında Beyoğlu’nun hakeza tıpkısı misyonu var. Beyoğlu aynı kaza olmanın ötesinde sınırları sınırsızdır.”

Son 20 yılda yapılan bir nice nutuk ve ekin yatırımının Beyoğlu’nda hayat bulduğuna vurgu özne Demircan, “Bu politikanın her an kendini göstermiş olması bizi de sevindiriyor. Aslında bu toprak üzerinden tıpkısı müzakere ve firez mekanının sağlamlaştırma edilmesi yemeden içmeden buranın değil Türkiye’deki bilcümle kültürel, sanatsal kurumların dahi desteklenmesi anlamına geliyor. Zira buranın bütün Türkiye ile dünyayla ilişkileri var.” ifadelerini kullandı.

“Sanatkâr atölyelerine, sergi salonlarına ilgi koymak istiyoruz”

Bakan Yardımcısı Demircan, etkinliklerin AKM ve Galataport’un yanı sıra Kuledibi, Taksim Camii, Faaliyet Sineması, Atlas Sineması, Tarık Galebe Tunaya Kültür Sarayı, Galata Mevlevihanesi, Çukurcuma ve Boğazkesen kabilinden değişik mekanlarda gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Mekanların işlerine birlikte ilgi çekmeye çalıştıklarını kaydeden Demircan, “Bunlar esas hamal mekanlar amma onun yanında sekunder ayrımsız sürü irili ufaklı sanatçı atölyeleri, sergi salonları var. Onlara elan birlikte dikkati temizlemek istiyoruz. Bu firez rotası içerisindeki temas kayran, gastronomisiyle mutfağıyla de tıpkı sanattır.” değerlendirmesinde bulundu.

Demircan, Beyoğlu’nda nazil çokça sayıda yabancı turistin birlikte 3 hafta süren etkinliklere katılma fırsatı bulacağına işaret etti. Bu anlamda müspet tepkiler aldıklarını söyleyen Demircan, insanların festival süresince düzenlenen etkinliklerle şehrin rengini ve tadını beğendiğini anlatım etti.

“Beyoğlu Hars Yolu Festivali”, tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten sayısal sanata, sergiden sohbete geniş şümullü tıpkı hars tekellüm deneyimi yaşatarak, 51 mekanda, 88 salon ve 5 degaje gelgel sahnesinde gerçekleştiriliyor.

İstanbul’un kültürel mirasını ati kuşaklara aktarıp acun sahnesine taşımayı amaçlayan curcuna, AKM’den başlayıp Galataport’a ulaşan 4,1 kilometrelik benzeri rotayı kapsıyor.

Share: