Erhan Usta’dan AKP’ye “Rtük Üyeliği” Tepkisi: “Bu Haddinden Fazla Mahdut Benzeri Kurnazlık, Ahbaplık Tanımazlık”

İYİ Fırka Takım Başkanvekili Erhan Usta, İzmir saylav Mehmet Ulu Çelebi’nin AKP’ye katılması ile gelişigüzel İYİ Tümen’den AKP’ye güzeşte Radyo ve Göstergeç Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine ilgili; “Bu çokça dümdüz benzeri kurnazlık, ünsiyet tanımazlık. Şimdi hukuki değerlendirme falanca yok burada. Burada ülfet tanımazlık var. Kilitsiz Küreksiz bire bir şekilde RTÜK Kanunu’nun benzeri maddesi çiğnenmiştir. Yoruma dair aynı durum olsa dersiniz ki, ‘Siz böyle yorumluyorsunuz, ego böyle yorumluyorum.’ Kıymetlendirme falan bulunmayan burada. Boşalma tarihi mahsus. 1 Orak Ayı 2022’dahi boşalmıştır. Nedeniyle tıpkı ay içerisinde bunun yapılması lazım. Zira, boşaldığı sıra itibariyle TBMM çalışıyordu” dedi. Dirayetli, “RTÜK tamamen müstakil tıpkı alım olmasına karşın siyasallaşmış bir çalım olduğunu haddinden fazla kemiksiz benzeri şekilde görüyoruz. İktidarın maşası haline gelmiş ayrımsız RTÜK var şu anda” sözleriyle bu durumu eleştirdi.

Divan aritmetiğine göre İYİ Öğür’da olması gereken RTÜK Üyeliği, Mehmet Yüce Çelebi’nin dün içtimai iletişim araçları hesabından yaptığı izah ile AKP’ye katıldığını söylemesi üstüne Taha Yücel’den boşalan RTÜK üyeliği baştan AKP’ye geçti.

RTÜK Üyeliği haklarının gasp edildiğini düşünen İYİ Fırka Takım Başkanvekili Erhan Becerikli, SIMURG Bilim Ajansı’na değerlendirmeler yaptı.

“CELAL KURUMLARI VERİLMESİ MÜSTELZIM BİLGİLERİ PAYLAŞMIYOR”

Celal kurumlarının şeffaf bir bilgi sağlamadığını belirten Çevrimli, “RTÜK Üyesi Taha Yücel… Ayrımsız el şurası söyleyeyim; bununla ilgili RTÜK ve Meclis bize hiçbir şekilde bilgelik vermiyor. Oran kurumları verilmesi gereken bilgileri degaje, belirgin bir şekilde paylaşmıyor. Burada RTÜK üyeliğinin ne ahit boşaldığının tarihi kocaman. Biz ASELSAN’ın internet sitesinde Taha Yücel’in 1 Temmuz 2022 tarihinde RTÜK’ten ayrılıp gittiği ASELSAN’bile göreve başladığını görüyoruz. Dolayısıyla 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle RTÜK üyeliği boşalmıştır” dedi.

“İKTİDARIN MAŞASI HALİNE GELMİŞ BİR RTÜK VAR”

RTÜK Kanunu’nun 35’inci maddesinin 5’inci bendine çevirme özne Idareci, “Diyor kim ‘Tıpkı üyeliğin boşalması durumunda boşalma tarihinden itibaren tıpkısı kamer süresince eskimemiş örgen seçilir.’ Inhilal tarihi Divan’in tatilde olduğu vakte gelirse diyor Meclis’in açılmasından itibaren bir kamer içre diyor. 1 Orak Ayı’birlikte Meclis çalışıyordu. Tığ 1 Temmuz haset çalıştık. Sedir’in çalıştığı ayrımsız günde RTÜK üyeliği boşaldığı amacıyla kanunda öngörülen aynı aylık süre başlamış oldu. Bu 1 Ağustos’ta doluyor. Normal şartlarda 1 Ağustos’a kadar Meclis alışılmadık toplantıya çağırılabilir kim bununla ilişik geçmişte örnekler var. Bu çağrı yapılıp Divan’in toplanıp RTÜK üyesini seçmesi gerekirdi. Burada iki kurumun kastı var. Birincisi RTÜK. RTÜK bir defa üyeliği boşaldığı halde Sedir’e aynı alfabe göndermesi lazım. RTÜK bunu yapmıyor. RTÜK tamamen bağımsız tıpkı alım olmasına rağmen siyasallaşmış tıpkı kurum olduğunu çokça net tıpkısı şekilde görüyoruz. İktidarın maşası haline mevrut aynı RTÜK var şu anda” değerlendirmesini yaptı.

“NİYE MECLİS BAŞKANLIĞI HAREKETE GEÇMİYOR?”

Dirayetli, RTÜK’ün yazıyı göndermemesi üzerine TBMM Başkanlığı’nın öncecilik alıp harekete geçmesi gerektiğini söylerken; “Neden Sedir Başkanlığı harekete geçmiyor? Sorgulanması müstelzim bu. Bizim iddiamız şu; 1 Temmuz 2022 itibariyle üyelik boşaldığı üzere deşarj tarihinden aynı kamer içre intihap yapılması lazım. Olağanüstü derinti çağrısı yapılıp bu intihap yapılabilirdi. Hadi bunu yapmadınız. 1 Teşrinievvel’dahi Meclis açıldı. Üyelik boşalalı 3 kamer ergin, 1 Ekim günü bu seçimin yapılması lazımdı. Bu niçin yapılmadı çok kemiksiz. 1 Ağustos’ta yahut Sedir’in açıldığı dolaşma 1 Teşrinievvel’birlikte bu seçim mamul olsaydı bu boşalan üyeliğin yerine İYİ Tümen’nin aday göstereceği benzeri üye seçilecekti. Meclis aritmetiği bu boşalan üyeliği İYİ Fırka’ye veriyor. Yaz aylarını hatırlarsanız, bire bir milletvekilinin YANLIŞSIZ Parti’ye geçeceği konusu gündeme gelmişti. Geçmiş itibariyle zat sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı izah ile bugün itibariyle da rozeti takıldı. Divan aritmetiği değişti. İYİ Fırka’üstelik olması müstelzim üyelik SELIM Fırka’ye esbak oldu. Burada yapılan madde meydanda ve net tıpkı şekilde hak gaspıdır. İYİ Parti’nin hakkı belirtik ve kesin tıpkı şekilde gasp edilmiştir. Hukuksuz bire bir hareket yapılmıştır. İYİ Fırka’ye verilmesi müstelzim RTÜK üyeliği, maatteessüf yapılan bu hukuksuzlukla DOĞRU Parti’ye geçecektir” diye niteleyerek konuştu.

“AÇIK BİR ŞEKİLDE RTÜK KANUNU’NUN BİR MADDESİ ÇİĞNENMİŞTİR”

RTÜK’ün Divan’e alfabe yazmamasına ilişik Çevrimli SIMURG’ya, “Bu çok olağan tıpkı kurnazlık, ünsiyet tanımazlık. Deminden türel değerlendirme falanca namevcut burada. Burada hususiyet tanımazlık var. Sarih ayrımsız şekilde RTÜK Kanunu’nun bire bir maddesi çiğnenmiştir. Yoruma dair benzeri ebat olsa dersiniz ki, ‘Siz böyle yorumluyorsunuz, ego böyle yorumluyorum.’ Değerlendirme falanca bulunmayan burada. Boşalma tarihi galiba. 1 Temmuz 2022’birlikte boşalmıştır. Nedeniyle bir kamer içerisinde bunun yapılması geçişsiz. Çünkü, boşaldığı sıra itibariyle TBMM çalışıyordu. Kanun diyor kim, ‘Inhilal tarihinden itibaren aynı kamer içerisinde seçim yapılır.’ Ama deşarj tarihinde Sedir çalışmıyorsa, Sedir açıldıktan sonra benzeri kamer diyor. Ama boşalma tarihinde Meclis çalışıyor. 1 Orak Ayı günü biz çalıştık” dedi.

“TÜRKİYE EKONOMİSİ NİYE IZDIRAP BURALARDAN ANLIYORUZ”

Mahir, İYİ Parti’nin hakkının gasp edildiğini söylerken; “Yaptıkları hesap hatası şu, bunlar 30 Haziran itibariyle Meclis’in tatile gireceğini hesap etmişlerdi. Dolayısıyla 1 Temmuz’bile Meclis çalışmayacak, 1 Orak Ayı’üstelik Divan çalışmadığı için de 1 Teşrinievvel’den sonraya bu muamelat kalacak diye niteleyerek düşündüler fakat 1 Orak Ayı’üstelik TBMM Genel Oturmuş çalıştı. Zımnında süreler o ant başladı. Yani İYİ Parti’nin hakkı gasp edilmiştir. Türkiye’nin münasebet ünsiyet devleti olmadığını aha buralardan anlıyoruz. Türkiye’ye neden yatırımcı gelmediğini buralardan anlıyoruz. Türkiye ekonomisi münasebet kötü buralardan anlıyoruz. Bu şeyler aha herhangi bir tarafta var” eleştirisini yaptı.

“RTÜK MESELESİNİ ARKADAŞLARIN HADDINDEN FAZLA ÖNEMSEDİKLERİ BELLİ”

Kankızıl, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tamamen gayrihukuki benzeri nitelik var. Ünsiyet, ayaklar altına alınmış, yasa uygulanmamış ve İYİ Parti’nin hakkı olan bir RTÜK üyeliği, SELIM Parti’ye maatteessüf geçirilmiştir. Deminden bakacaksınız sürece, patır patır başlatacaklar. İşlemleri başlatacaklar. Bu tabiatıyla iktidarın acizliğini gösteriyor bir zamanda. Yani, aritmetikle oynayarak, hukuku çiğneyerek, kanunları uygulamayarak, işleri geciktirerek burada ayrımsız hukuksuz RTÜK üyeliğini YANLIŞSIZ Tümen’ye verecekler. Bu ayrımsız acizliktir. bir tane RTÜK üyeliğinden medet beklemek. Doğrusu biliyorsunuz basının konusunda gidiliyor. Elhak hürriyet namevcut, on paralık kimse bire bir molekül yazamıyor, çizemiyor. Amma domuzuna RTÜK’ü ağız ağıza böyle basını sansürleyen, efendim basının yeraltı tek fikri yazmasına izin etmeyen benzeri vesile haline RTÜK gelmiştir. Dolayısıyla, bu RTÜK meselesini çok önemsedikleri birlikte arkadaşların muhtemelen.

“İYİ PARTİ’NİN HAKKI GASP EDİLDİ”

Güzeşte hafta üstelik intihabat yapıldı. Münasebet bu RTÜK üyeliği seçimleri yapılmadı? Bu çok açık. Yani, burada yapılan öz, bu transferi beklediler. Biliyorsunuz kamuoyunda bu gündeme geldi. Buraya cebin bire bir hizip itirazlar, ayrımsız hane eleştiriler olunca geciktirdiler amma elan çok tehir imkanı olmadığı için işte bu transfer şimdi gerçekleşti. Amma hukuksuzdur. Yani, aktarma kısmını demiyorum, o antrparantez tartışılacak tıpkısı laf. O milletvekilinin taktiridir. Ona tığ aynı şey diyemeyiz. Ancak bu tarafta yapılan molekül, tamamen hususiyet ayaklar altına alınmıştır. DOĞRU Parti aracılığıyla, RTÜK eliyle ve DÜRÜST Tümen Grubu ve TBMM Başkanlığı vasıtasıyla hukuk çiğnenmiştir. İYİ Öğür’nin hakkı gasp edilmiştir.”

Share: