Akıbet dakika gündem: İzmir Adliyesi saldırısı davasında tanık: Sanığı Suriye’den tanıyorum

İZMİR’de, polis memuru Fethi Sekin ve çağrıcı Musa Can’ın martir olduğu adliye saldırısı amacıyla bomba ve tüfek mermilerini temin ettiği iddiasıyla tutuklanıp, hakkında 3 posta ağırlaştırılmış müebbet ve 192 yıla büyüklüğünde hapis cezası istemiyle sorun açılan PKK/KCK’lı yıldırıcı Suriyeli Beyyine Hıso’nın (35) yargılanmasına bitmeme edildi. Duruşmada Hıso’nun İzmir’de bu arada kaldığı R.H., şahit olarak dinlendi. R.H., “Sanığı Suriye’den tanıyorum. Tıpkısı arkadaşıyla birlikte geldi ve 1 şeb kaldılar. Yanındaki kişiyi tanımıyorum” dedi.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca İzmir Adliyesi’hangi yönelik 5 Aile 2017’de, PKK/KCK’lı teröristler tarafından planlı, polis memuru Fethi Sekin ve davetçi Musa Can’ın şehit olduğu saldırıya ait yürütülen anket kapsamında; ‘Tutamak Azzo’ harf ünlü Suriye uyruklu terörist Tanıt Hıso, geçen yıl 12 Ekim’de polis ekiplerince yakalandı. Tanıt Hıso’nun, adliyeye hücumcu teröristlerin kullandığı Kalaşnikof tüfek mermilerini, TNT malzemelerini ve el bombalarını İzmir’e getirdiği belirtildi. Terörist Hıso’nun, 2015 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesinde düzenlilik güçlerine yönelik düzenlenen 3 bombalı gösteri ve zırhlı polis güçleri aracına yapılan saldırıya katıldığı tespit edildi. Emniyetteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye atıf edilen Tanıt Hıso, tutuklandı. Hazırlanan iddianamede, Hıso’nun silahlı terör örgütü PKK/KCK-YPG/PYD içerisinde cümbüş yürüttüğü, adliye saldırısından tahminî 6 ay önceki İzmir’e çok sayıda mermi, TNT, el bombasını tatlı kutularında getirdiği belirtildi. Savcı, Hıso’nun, 1 sefer ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’, 2 sefer ‘kişiyi adına getirdiği amme görevi zımnında kasten öldürme’ suçlarından doğmak için 3 nöbet ağırlaştırılmış müebbet cezaevi cezası, 19 öğün ‘düşünülerek yaralama’ ve 24 posta ‘patlayıcı bap kullanarak mala beis verme’ ve ‘kamu malına kötülük verme’ suçlarından dahi mecmu 192 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi.

‘BİR ARKADAŞIYLA GELİP KALDI’Hıso’nun yargılanmasına bugün İzmir 18’inci Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Vakfedilmiş sanık Hıso, avukatları ve mütercim salonda hazır bulundu. Duruşmada evvel kendisine şahit R.H.’ye saraka verildi. R.H., “Sanığı Suriye’den tanıyorum. Üç çıkmaz baş döndürücü oturuyordu. Esasen abimin arkadaşıdır. İzmir’e geldiğinde bana Facebook’tan kaygı attı. ‘Size misafirliğe geleceğim’ dedi. Ayrımsız arkadaşıyla alay malay geldi ve 1 gece kaldılar. Evde kaldıktan sonraları ben sanıkla Kemeraltı’na gittim. Sonra birlikte ayrıldık. Aynı elan görmedim. Yanındaki kişiyi tanımıyorum. Hıso, babamlara yanındaki arkadaşının patronun oğlu olduğunu söylemiş” dedi. Duruşmada kortej verilen sanık Hıso ise daha önceki ifadelerinde azap altında hangi istedilerse söylediğini sav ederek, “Benim ve sülalemde kimsenin terörle bağlantısı bulunmayan” dedi.Müvekkilinin günahsız olduğunu savunan sanık avukatı ise boşaltma ve aklanma talebinde bulundu. İddia makamı, esas hakkında mütalaasını hazırlamak amacıyla süre talebinde bulundu.Konuşmaların arkası sıra astronomi, sanığın mevkufiyet halinin devamına karar vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesine hükmedip duruşmayı 8 Aralık’a erteledi.

Share: