DÜRÜST Fırka, husye yasa teklifini Meclis’e sundu

DOĞRU Parti, husye yasa teklifini Meclis’e sundu

AK Tümen, çalışanlara hayatiyet ve doğal gaz desteğine idrak muafiyeti ile tahsil ve ulama kredisinin faizsiz kavrayışsız ödenmesini üstelik içeren 52 maddelik testis kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

YANLIŞSIZ Öğür Kadro Komutan Vekili Mustafa Elitaş, Meclis’te matbuat toplantısı düzenledi. Elitaş, daha önceki Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklayan düzenlemelerin yasa teklifinin içine alındığını belirterek, “Hem öğrencilerin emniyet borçlarıyla ilgilendiren hem 2 bin TL altındaki alacaklarla ait hem bile sağlık dalavere şirketlerine ahit reşit kâh bankaların 2 bin 500 ve şeş alacaklarla ilişik iyileştirmeleri düzenleyen 52 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sunuyoruz” diyerek konuştu.

SELIM Öğür’li Elitaş, teklifle ‘Gelir Vergisi Kanunu’nda değişikliğe gidileceğini dile getirerek, “50 kilovata kadar olan mesken çatılardaki cıvıltı üretimleri vergiden affedilmiş haline ati. gelişigüzel muhasebe kaydı tutulmayacak. İş yerlerinde aşındırmak verdikleri takdirde bunu direkt harcama yerine yazabiliyorlardı ama nakdi yerine verdikleri takdirde bu idrak ve sigorta primine tabiydi. Bu süreçte isteyen 51 lira kısmı servet namına verdikleri takdirde, bunun dahi alacak ve sigorta primine bağımlı olmamasıyla ait ayrımsız düzenleme getiriyoruz. Burada çalıştıran ve çalışanlar rahatlığa nail olacaklar. Gene işverenler çalıştırdıkları kişilere cümbüş ve doğal gaz yardımı yaptıkları takdirde kazanç ve sigorta priminden muaf olacaklar. İşverenlerin 1 Orak Ayı 2023 tarihine büyüklüğünde 1000 liraya büyüklüğünde yapacakları yardımlar dirimsel vergisi ve sigorta priminden affedilmiş olacak. Bu işverenlerin üstelik bu kış zat çalışanlarına destek olacaklarını umuyoruz” dedi. YANLIŞSIZ Tümen’li Elitaş, öneri kapsamında öğrenim kredisiyle ilişkin borçlarda tüm faizin silineceğini belirterek, “Öğrenim kredisinden 1 milyon 392 bin hayat faydalanmış. 26 bin birey da yardım kredisi almış. 2018 yılındaki öğrenci mahiye 500 lira yüreklilik aldı. Almanak 6 bin liralık ediyor. Bir sonraki yıl TÜFE ile güncelleştirilecek yıpranmamış yılın borcu sâdır oluyordu ve 4 yıl böylelikle bu misil yükseliyordu. 2 yıllık tehir süresi vardı. O erteleme süresinde de esasen TÜFE oranında artırılarak arttırma ediliyordu, bu hep 27,6 milyar lira bire bir rakama ulaşmış. Bununla ilişik yaptığımız düzenlemede hep faizlerini siliyoruz. Esas para haline döndürüyoruz. Bundan sonraki süreçte bile mektepli kredileri tek artışa bağımlı kaçınan. Söz Gelişi 2022 yılında tahsil hayatına başlayan öğrenci, kredisi yuvarlık hesap bin teklik olsun, 12 bin liralık itimat alacak. Bu 12 bin teklik cesaret meslek bitene büyüklüğünde sabit olacak” diye konuştu.

Pandemi sürecinde maske takmayanlara kesilen cezalardan vazgeçildiğini dahi kaydeden Mustafa Elitaş, “Peçe ile ilgilendiren toplanmış 2,7 bilyon liralık peçe ve sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşlarımıza merkum ceza vardı. 2,7 milyar liralık rakamdan bile vazgeçilmiş olunuyor” dedi. AK Parti yoluyla Mustafa Elitaş’ın açıklaması sonrası testis öneri, Meclis’e sunuldu.

Share: