“Her Yönüyle Havsa Sempozyumu”nda sunulan bildiriler mektup haline getirildi

Trakya Üniversitesi, Havsa Kaymakamlığı ve Havsa Belediyesi gelişim birliğiyle gerçekleştirilen “Temas Yönüyle Havsa Sempozyumu”nda sunulan bildiriler tezkere haline getirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, sempozyumda sunulan bildirilerin düz aldığı mektup, Havsa Şehremini Görgülü Balkan ve Havsa Iz Efdal Okulu (MYO) Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan yoluyla Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na arz edildi.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Rektör Tabakoğlu, Edirne ve ilçelerinin elan keşfedilmemiş ve bölüm yüzüne çıkarılması gereken değerlerle mahmul olduğunu belirtti.

Edirne’nin ilçelerini ele kayran bilimsel sempozyumlar düzenlediklerini aktaran Tabakoğlu, “Havsa’daki sempozyumumuzda sunulan bildirilerin derlendiği kitabımızda ekincilik, coğrafya, muvasala, sağlık, gastronomi, sosyal ve kültürel konuların beraberinde şehir tarihi açısından vesika niteliğinde bilgiler düzlük alıyor. Sempozyum yardımıyla daha da derinleşen bilgimizin, Havsa’ya ve ehil olduğu değerlere sağlayacağı katkı bizleri heyecanlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Havsa MYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan ise Edirne’nin tarihi ve kültürel değerleriyle ödemek turşu olmak bilmeyen bir kök olduğunu dile getirdi.

İlçeler hakkındaki bilgileri derleyen kaynakların beş altı olduğunu anlatan Prof. Dr. Tan, “Bu noktadan hareketle hayata geçirdiğimiz sempozyumumuzda verilen bildirileri derlediğimiz kitabımızın Havsa amacıyla koca benzeri gerçeklik olacağına inanıyoruz.” dedi.

Havsa Belediye Reisi Okumuş Balkan de sempozyumun yapılmasında ve kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: