Down sendromlu Umut’un sunma şişman hedefi masa tenisinde kupa vira etmek

– Down sendromlu Umut’un sunu iri hedefi masa tenisinde yürek sarmak

Sivas’ta hareketli down sendromlu Rüya Gökçe Kurt, masa tenisinde adından bayram ettirmek üzere sakır sakır çalışıyor

SİVAS – Sivas’ta diri 23 yaşındaki down sendromlu Imge Gökçe Kurt, masa tenisinde adından kortej yol açmak üzere gece gündüz demeden ağır sıklet alıştırma yapıyor. Umut, masa tenisinde sunu büyük hedefinin ise Türkiye şampiyonasında bir numara olup kupa çalmak olduğunu söyledi.

Sivas kent merkezinde güçlü down sendromlu Imge Gökçe Aldanmaz, lise yıllarında tanıştığı masa topu sporunda raketi aynı daha elinden bırakmadı. Adeta masa tenisiyle hayata tutunan Kurt, Sivas Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün açmış olduğu kurslara anbean, hedefleri üzere layenkati demeden arak döküyor. Sunu iri destekçileri ailesi ve antrenörü Sürgün Bekçioğlu olan Düş’un masa tenisinde hedefi ise Türkiye şampiyonasında bir numara olup kupa almak.

Filiz Bekçioğlu: “Düş tenisi haddinden fazla seviyor”

Çalıştırıcı Cımbar Bekçioğlu, Düş’un masa tenisini çok sevdiğini söyleyerek, “Umut daha öncede masa topu yapmıştı. Bizim umutla tanışmamız iki sene önceydi. Ayrımsız arkadaşım Umut’un masa tenisi oynadığını ve çok sevdiğini söyledi. Hocam; ‘Imge gelse çalıştırır mısın?’ dedi. Ego birlikte ‘gelsin ve çalışalım’ dedim ve iki yıldır alay malay çalışıyoruz. Esasen söylediğim kabil Imge tenisi çokça seviyor. Biz değme aktarılma hem sabah hem de akşam ezanı idman yapıyoruz. Haftanın ilkokul günü sabahleyin ve akşam ezanı girmek için iki antrenman yapıyoruz” dedi.

“Sair öğrencilerden hiçbir farkı bulunmayan”

Umut’un ayrıksı öğrencilerden hiçbir farkının olmadığını tamlayan Bekçioğlu, “Düş’un özge öğrencilerimizden hiçbir farkı bulunmayan, algısı çokça yüksek ve sevgisi az çok fazla. Gösterdiğimiz gelişigüzel şeyi tekrarlatmadan takkadak yapabiliyor. Elan öncede çalışmış amma devamını getiremediği üzere maatteessüf tıpkısı noktada kalmıştı. Ben iki yıldır ahenkli yerine çalıştırdım. Eksiklerini tamamladık. Bu şekilde üstelik gayet ongun bir misil aldı. Çok keyifli ve rahat şekilde antrenmanlarımızı tamamlıyoruz. Umut hususi tıpkısı sportmen, özge insanlara bakılırsa daha çok isteği ve algısı var. Bence tek engeli namevcut, ego bariyer kelimesini başlamak da istemiyorum. Cahillik sporun tıpkı personeli oldu diyebilirim zira yatıyor, kalkıyor sonsuz salonda ve sürekli çalışıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Amacımız milli takım bunu kendisi üstelik çokça istiyor”

Çalıştırıcı Bekçioğlu, maksatlarının milli takıma koymak olduğunu ve Düş’un bile bunu çokça istediğine değinerek, “Tığ güzeşte yıl İstanbul’a gittik. Yılda bire bir defa Türkiye şampiyonaları oluyor. Orada gruptan çıktık, kâh eksiklerimizi tamamlayamadığımız amacıyla ayrımsız son alamadık ama bu yıl inşallah tekrar gideceğiz. Amacımız milli takım, bunu kendisi dahi çokça istiyor. Tezyifkâr milli takımda oynayabilecek ayrımsız sporcu diyebilirim. Rüya hayata masa tenisi ile tutunuyor. Evinde tek durmuyor, sürekli salona gelerek egzersiz yazmak istiyor. Kendisi şu zaman 23 yaşında amma ortaöğretim eğitiminden itibaren başlamış masa tenisine. Daha önceleri elan ongun şartlar sunulabilseydi Umut’a, şu an onu milli takımda çok şen şekilde görebilirdim. Amma bizim hedefimiz anlaşılan, tek molekül amacıyla geç eskimiş değiliz. Onun isteği ve ahenktar çalışması değme ikimizin da haddinden fazla fazla vermiş olduğu düzentileme sebebiyle bu sene inşallah milli topluluk bizim hedefimiz” ifadelerini kullandı.

Imge Gökçe Kurt: “Birinci almak ve yürek ahzetmek yeryüzü büyük hedefim”

Umut Gökçe Kurt, birinci tutmak ve yürek almanın genişlik büyük hedefi olduğunu dile getirerek, “Masa tenisini çok seviyorum, haddinden fazla ceht veriyorum. Hocam birlikte bana çokça düzentileme veriyor. Birinci olmak ve kupa almak genişlik nazik hedefim. masa tenisi oynamaktan çokça balaban sağlık alıyorum. Gelişigüzel aktarılma antrenmanlarıma geliyorum, düzenli namına çalışıyorum. Çokça çalışıp çabalama gösteriyorum, birinci olmayı haddinden fazla istiyorum. Ailem amacıyla kupa alıp bir numara başlamak istiyorum. Kendime güveniyorum ve bunu yapacağıma inanıyorum. Annem, babam, kardeşlerim için yürek ahzetmek istiyorum ve onları çokça seviyorum. Bayağı tıpkısı kardeşim var, onun bana kader getirmesini istiyorum” cümlelerine düz verdi.

Share: