Bakanlar Gelgel ve Bozdağ, Diyarbakır’da konuştu

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Hava, “Cumhuriyet tarihinin yeryüzü büyük kıran konut imal seferberliğini Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 11 ilimizde eş zamanlı yürütüyor olacağız. İlk etapta daraç bölgeleme çalışmalarını yaptığımız, destek araştırı çalışmalarını yaptığımız alanlarda geçmiş sözleşmelerimizi imzalayarak imal sürecini başlattık.” dedi.

Bakan Çekicilik, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ ile Diyarbakır’daki Asayiş ve Evgin Vaziyetler Eş Güdüm Merkezi Başkanlığında (GAMER) gerçekleştirilen toplantının peşi sıra açıklama yaptı.

Çalım, şehrin tatmin önderleriyle şehremaneti başkanları, sivil topluluk örgütleriyle 17 ilçenin dahi yaralarını temizlemek için istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Depremlerin arkası sıra 85 milyon vatandaşın afetin yaralarını örtmek üzere seferber olduğunu belirten Çalım, Diyarbakır’ın elden kendini değil, depremden etkilenen başka illeri da fikren yardımlar gönderdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat izleme ettiği süreçte vatandaşların mağduriyetini tıpkı zaman önceki girmek için himmet gösterdiklerini vurgulayan Kurum, kentte taharri istirdat çalışmaları ile arızi çadır kurumlarının bittiğini, konteyner kentlere geçişe ilgilendiren altyapı çalışmalarının tamamlandığını anlattı.

Gurur, Diyarbakır’ı bilcümle alay malay yeniden ayağa kaldıracaklarının altını çizerek sürekli konutları, fen insanlarının görüşleri ve önerileri doğrultusunda yapacaklarını dile getirdi.

Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını hatırlatan Çekicilik, Diyarbakır’bile ise 25 bin 97 bağımsız bölümden oluşan 6 bin 652 binanın yorgun, evgin yıkılacak, alçak hasarlı ve orta hasarlı olduğunun belirleme edildiğini aktardı.

Alım, sahaya aklıyla, fikriyle cesaretiyle, ruhuyla koşan bilcümle kol arkadaşlarına teşekkürname etti.

“Depremlerin önce anından itibaren budun dayanışmasının ortaya kondu”

Depremlerin önceki anından itibaren izzet budun dayanışmasının ortaya konduğunu, işin sonuna kadar birlikte aynı anlayışla çalışmalarını yapacaklarını vurgulayan Çalım, şöyle bitmeme etti:

“Cumhuriyet tarihinin genişlik büyük afet göz imal seferberliğini Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 11 ilimizde eş zamanlı yürütüyor olacağız. İlk etapta sınırlı bölgeleme çalışmalarını yaptığımız, medar sondaj çalışmalarını yaptığımız alanlarda önceki sözleşmelerimizi imzalayarak imal sürecini başlattık. Diyarbakır’ımızda de bu kapsamda, 18 bin göz ve 3 bin köy konutu yapımını, hem merkezimizden ve 17 ilçemizde depremden hasar gören neresi varsa ağırbaşlı hasarlı, perişan, ivedili yıkılacak ve itidalli hasarlıda da vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda bu süreçleri yönetiyor olacağız.

Toplamda Diyarbakır’ımıza 21 bin konutun yapımı planlandı. Bugün bile yapılacak yerleri hep birlikte burada konuşma ettik. Tabiatıyla bunun dışında üstelik şehrimizde riskli olan ancak zaman bu depremde yoğun hasar veya hasar almamış olan yapılara ilgili dahi eş doyum, rezerv bölük üretilmesi noktasında aynı talep söz konusu. Bunu de inşallah Bağlar ilçemizdeki belirlediğimiz ihtiraz alanda konutlarımızı fora etmek aracılığıyla kentsel dönüşümdeki kararlılığımızı birlikte ortaya koymaya devam edeceğiz.”

Vekil Gelgel, TOKİ koordinasyonunda şehir merkezinde yapılacak konutlar için bire bir master tasrif hazırlayacaklarından, Diyarbakır’ın kültürünü ruhunu bu plana birlikte yansıtacaklarından bahsetti.

Depremlerden etkilenen 11 ilde 21 Şubat’tan bu yana münakasa süreçleri tamamlanan, toplam 27 bin 253 konutun yapımını başlattıklarını tamlayan Çekicilik, “Mart ayı içerisinde Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle birlikte 15 bin köy konutunun yapımını planlıyoruz. Gine TOKİ, Yapı İşleri Umumi Müdürlüğümüz, Gayrimenkul Konut’la alay malay önümüzdeki 2 ay içerisinde 309 bin??????? konutun yapımını başlatmış olacağız. 11 ilimizde inşa ve ihya süreci eş zamanlı yürütülüyor olacak.” ifadelerini kullandı.

Alım, Bağlar ilçesindeki bitkin alanlarda metruk alanlar olduğunu dile getirerek bu alanlardaki vatandaşları kıygın etmeyecek şekilde icap varyasyon lüzumlu takas yapma kanalıyla arazileri elan makul ve henüz akva alanlara taşıyacaklarını kaydetti.

“Diyarbakır’ımızı bilcümle gelişigüzel ayağa kaldıracağız”

Bu alanları bile şehrin ihtiyacını giderecek yeşil kayran, toplumsal teçhizat alanları üzere belediyelerle birlikte vatandaşların rızasını gözeteceklerine değinen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyarbakır’ın geleceğine ilişkin ihtiyaçlarını giderebilmek üzere parçalanmamış bölüm mensupları amacıyla esnafımız üzere bakir uran sitelerinin yerlerini belirleyeceğiz. Buradaki ahşapçılarımız, demircilerimiz, banal sanayi sitelerimiz, kunduracılar üzere gelen talepler doğrultusunda Valiliğimiz bu alanları çalışacak ve çekince alanımızda bu alanların yine yapımına ilişkin ihtiraz alanları belirleyeceğiz. Lüzumlu tahsis lüzumlu istinat gerekse bedeliyle vatandaşımıza, esnafımıza henüz ongun gelişim yerlerinin yapımı sürecine ilişik üstelik desteklerimizi yapıyor olacağız. Bu noktada çalışmalarımızı esnafımızdan mevrut talepler doğrultusunda yapacağız.”

Hedef Hava, belirledikleri rezerv alanlarda vatandaşların özlük konutlarını yapabilmesi için yürütecekleri çalışmalara ilgili, “İki bükülmüş şehrin kültürüne uygun, avlulu, buradaki medeniyetimizi, ecdadımızın bize bıraktığı izleri yansıtacak tatlılıkla yapacağız. Bu planlanmış arazileri birlikte vatandaşlarımızın kendilerinin göz yapması talebine cebin esasen satış sürecini birlikte TOKİ Başkanlığımızla yürütüyor olacağız.” dedi.

Diyarbakır’da kebir tarihi yapıların bulunduğuna meni eden Çalım, kenti aynı ekin ve nüfus bilimsel yapısıyla geleceğe sürmek amacıyla çalışmalarını yürüteceklerini kaydetti.

Alım, Diyarbakır’ın yükselen Anadolu’nun kalesi olacağını dile getirerek “Tarihi surlarımızda depremden hasar gören yerlerimiz var. Öncesinde burada restorasyonuna başlamıştık. Bakanlığımız, valiliğimiz ve belediyemiz tarafından buradaki surların yenileme sürecini tıpkı kaldığı yerden bitmeme edecek ve Diyarbakır surlarımız dimdik ayağa kalkacak. Gene buradaki tarihi tescilli camilerimiz, hanlarımız, hamamlarımız; depremden kötülük gören hangi varsa tekrar tarihi yapılarımızı bile aslına uygun bire bir şekilde icap Turizm Bakanlığımız gerek Valiliğimiz gerekse Bakanlığımızın destekleriyle inşallah ayağa kaldıracağız ve tarihi surlarıyla Ulu Camisi’yle sefir makamları ve türbeleriyle varlıklı tarihi ve kültürel dokusuyla inşallah Diyarbakır’ımızı bütün birlikte ayağa kaldıracağız.” diye niteleyerek konuştu.

Kurum, daha evvel Sur’da yaptıkları anlayışla Kahramanmaraş merkezli depremde kentte zarar gören alanları birlikte ayağa kaldıracaklarını sözlerine ekledi.

“Diyarbakır’ımız itibarıyla bile balaban kararlar makbuz”

???????Hak Bakanı Bekir Bozdağ üstelik Nazır Hava ve ekibiyle Diyarbakır’da sarsıntı sonrası faaliyetleri eş güdümlü edenlerle bugüne büyüklüğünde kentte yapılan çalışmaları eksiksizce değerlendirme imkanı bulduklarını söyledi.

Özellikle bunaltıcı hasarlı, müstacel yıkılacak, yıkılmış, orta hasarlı binalar ile Diyarbakır’üstelik bu kapsamda yapılacak binalarla sunumların değerlendirildiğini belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

“Diyarbakır’ımız bakımından birlikte eke kararlar burada alındığını söylemek istiyorum. Hem Türkiye’mizin sarsıntı ateş parçası özge yerlerinde hem bile Diyarbakır’ımızda, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kamuoyuna üstenme ettiği üzere vatandaşlarımıza dirim şartları elan iyi olan, depreme mukavemetli konutlar tekvin üstüne büyük benzeri seferberliğin, Bakanlığımız ve ilgili birimler yoluyla yürütüldüğüne Diyarbakır’dahi da bir yol henüz tanık olduk.”

Icra Vekili Alım, TOKİ, AFAD ve formalist ekiplerine bu süreci haddinden fazla çabuk ve teknik şartlara akla yatkın yönettikleri için teşekkürname fail Bozdağ, “Depremin tezelden sonrasında çokça gücük bir müddet içerisinde 20 binden çok konutun inşasının başladığını görüyoruz. Bu, iri bire bir başarıdır. İnşallah bu proses içerisinde üstelik mütezayit konutları hızlıca halkımıza konfirmasyon edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Diyarbakır Valisi Yüksek İhsan Su, AK Öğür Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal, Oya Eronat, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Fellah ile kamu çalım ve yapılış müdürleri birlikte katıldı.

Share: