Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında kararlı: Yunanistan kendine sıkıntı akort vermeye başladı, karşıt halde ayrımsız akşam anlayışsız gidebiliriz

Tıpkısı süredir gerilen Yunanistan ve Türkiye ilişkileri, Ege’deki tepkili uçak tacizleriyle tıpkısı ense seviyeye taşındı. Palikarya kuvvetleri, Veli Denizi’nde pervaz işleyen Türk jetlerini S-300’lerle radar kilidi atarak taciz etti. Bu akıbet kadem iki mevki arasındaki tansiyonu henüz bile artırdı.

“İZMİR’İ UNUTMAYIN”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan gelişmeler sonrası Yunanistan’a rest çekti. Erdoğan, “Ulan Palikarya tarihe bak. Haddinden Fazla elan fazla doğacak gidersen, bunun bedeli okkalı peki ağır sıklet. Yunanistan’a bir tane cümlemiz var. İzmir’i unutma. Vakti, saati geldiğinde gereğini yaparız. Bire Bir akşam ansızın gelebiliriz.” ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ’NDEN YANIT GELDİ

Erdoğan’ın şişman aksiseda uyandıran sözlerine Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan cevap geldi. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Yunanistan, günce şopar ve her nev sınırı aşan meşruhat ve tehditler konusunda Türkiye’ye uymayacak. NATO içerisindeki birlik ve beraberliğe kimin uymazlık verdiğini afişe etmek amacıyla son günlerde yapılan provokatif açıklamaların içeriğine dair müttefiklerimize ve ortaklarımıza bilgelik vereceğiz. Ayrımsız zamanda uluslararası hususiyet ve deniz hukuku temelinde bölgenin hacısı hocası için muvazene ve düzenlilik sütunu olarak kalmaya bitmeme edeceğiz.”

ERDOĞAN: KENDİLERİNE ÇEKİ AKORT VERME DURUMUNA GİRDİLER

Bugün Bosna-Hersek’i gezmek üzere havaalanına giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, matbuat toplantısı düzenledi. Erdoğan, ayrımsız gazetecinin Yunanistan’ın tacizlerini sorması konusunda şunları söyledi: “Milli Defans Bakanlığımız gerek NATO Umumi Sekreteri ile lüzumlu diğer temsilcilerle görüşmeleri sürdürüyor. Bu kilit atma konusunda hassasiyetimiz kararlılıkla devam ediyor. Yunanistan bunun farkında ve kendilerine üzüntü düzen verme durumuna girmiş bulunmaktalar. Oraya yönelik açıklamalarım bundan ahir süreçte dahi Yunanistan Türkiye ile pekâlâ bire bir ahzüita içerisinde olacağının herhalde kararını verecektir. Aksi halde tıpkı akşam anlayışsız gidebiliriz!”Share: