Çorum’dan 17 fahri, kıyamet bölgesindeki taharri istirdat çalışmalarına katıldı

Çorum’un Bayat ilçesinde değişik mesleklere cemaat 17 kişiden oluşan gönüllü taharri istirdat ekibi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra bölgedeki çalışmalarını tamamlayıp ilçeye döndü.

“Asrın felaketi” yerine nitelenen depremlerin ardından, Bayat’ta oturan eroin işçisi, çıpa ve eşkal ustası kabil mesleklerden 17 kişi, fahri yerine bölgeye gitmeye karar verdi.

Yola çıkmak üzere hazırlık yapan gönüllülere, aksiyon insancasına Ertuğrul Aksekili da kontrol kurtarma çalışmalarında kullanılmak amacıyla hilti, matkap, çıpa akçakesme makası, kazma, kürek kabil araba ve takım gerçekleştirme etti.

Kendi imkanlarıyla depremin evvel günü yola çıkan kadro, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde arama kurtarma çalışmalarına katıldı. İki çağ burada kaldıktan bilahare Kahramanmaraş toprak merkezine geçen gönüllüler, burada de tahminî 10 periyot taharri istirdat ve gerileme tahammül çalışmalarında vadi aldı.

Depremin 11’inci günü çökme altından bire bir kediyi çıkaran kadro, farklı enkazlarda buldukları para, bezek eşyası ve elektronik cihazları üstelik mazbata karşılığında polis güçleri ekiplerine tasdik etti.

Ekip üyelerinden maden işçisi Recep Akgöz, AA muhabirine, herkesin hareket bölgesinde canla başla çalıştığını söyledi.

Türkiye’nin haddinden fazla balaban tıpkısı hareket felaketi yaşadığını belirten Akgöz, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanlarımız, dernekler, sivil topluluk örgütleri, firmaların, aksiyon makineleriyle deprem sahasında olduklarını gördük.” dedi.

Bir elan böyle bire bir depremin yaşanmamasını kâm eden Akgöz, “Çünkü haddinden fazla baskı ayrımsız boyut. Oraya revan agâh, dallı güllü agâh. Oradaki insanların durumunun çokça keder olduğunu gördük. Onlarla gelişigüzel bu acıları biz bile yaşadık. Rabb’im bir elan bizlere depremi yaşatmasın.” ifadelerini kullandı.

Akgöz, taharri istirdat çalışmalarında kullandıkları makine ve ekipmanları Bayat Belediyesine mevhibe ettiklerini sözlerine ekledi.

Share: