AFŞİN’DE DEPREMDE 155 KİŞİ ÖLDÜ; DEPRESYON KALDIRMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

KAHRAMANMARAŞ’ın Afşin ilçesinde koordinatör vali adına görevlendirilen Çorum Valisi Mustafa Rençper, depremde ilçede hep 155 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, Gerileme çalışmalarında 38 vatandaşımızı sıhhatli namına kurtardık. Sabık hafta birlikte gerileme tahammül çalışmalarına başladık. Seçme enkaza bir numara veriliyor. Bütün enkazlar, numaralandırılarak dökülüyor dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Afşin ilçesinde koordinatör vali olarak görevlendirilen Çorum Valisi Mustafa Rençper, sonuç duruma ilgilendiren vukuf verdi. Afşin’dahi mecmu 155 kişinin hayatını kaybettiğini tamlayan Vali Rençper, İlçemizde 43 tane çökme haline mevrut yapı ile 200 lime oturulamaz kuzuluk gelen ağırbaşlı hasarlı yapı vardı. Köylerimizde bile 349 modül çatı çökme halindeydi. Tablo, bu şekildeydi. Afşin’bile bire bir hafta taharri-kurtarma çalışmalarımız bitmeme etti. Bir haftanın sonucunda buradaki hep emrihak sayısı 155’tir. Çökme çalışmalarında 38 vatandaşımızı esen adına kurtardık. 91 vatandaşımız bile enkazdan mevt etmiş halde çıkma oldu. Sabık hafta dahi kriz tahammül çalışmalarına başladık. 1 hafta ortamında bütün 21 enkazı kaldırmış olduk. 5 tanesinde üstelik çalışmalarımız bitmeme ediyor dedi.

‘ENKAZ, NUMARALANDIRILARAK DÖKÜLÜYOR’

Depresyon kaldırma sürecine ilişik Vali Çiftçi, Seçkin enkaza bir numara veriliyor. Şu anda başında bulunduğumuz enkazın numarası 19. Enkazlar buradan kamyonlara yüklenip, enkaz ambarlama alanına gidiyor. Hep göçük, numaralandırılarak dökülüyor. değme arakçılık olayına karşı da jandarmamız 24 saat yol tutuyor. Enkazda eşsiz eşyası olanlar, enkaza gitmek kanalıyla kontrol yapabiliyor. Buldukları eşyalar başkalarının malzemeleri ile karışmaması için tutanakla teyit ediliyor diye konuştu.

‘340 TIR İNSANİ YARDIM MALZEMESİ GELDİ’

Çorum’dan Afşin’e yardımların bitmeme ettiğini kaydeden Vali Dikici, Çorum’dan ve ülkemizin mütenevvi illerinden buraya 340 TIR insancasına müzaheret malzemesi geldi. Ayrımsız dahi kayıtlara girmeyip, direkt köylerimize gönderilen malzemeler var. Onlar ile gelişigüzel mevrut yardımları dağıtmaya yetişemedik. Yakacak yardımlarımız oldu. Bölgede hava sıcaklıkları, eksinin altında seyrediyor. Hele akşamları gelgel haddinden fazla itici. Bu soğuklarda çadırda yaşamak hakikaten ağırlık. Çorum’daki yetkililer ile yaptığım telefon görüşmelerinde yakacak yardımı ihtiyacımız olduğunu söyledim. Bugüne kadar Afşin’üstelik vatandaşlara 3 bin 200 ton kömür ve odun dağıttık dedi.

‘3 BİN 100 KITA TAŞIMALIK KURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ’

8 ayrı noktada çerge kentin olduğunu söyleyen Ilbay Dikici, şöyle konuştu

Buralarda 2 bin 600’e mümasil vatandaşımız barınıyor. Depremden bir bölüm sonra hamam kemirmek çıkarmaya başladık. İlçede 17 şerha kıpırdak aşevimiz var. Burada kalan ve başka depremzede vatandaşlarımıza da yunak yemek ve çorba dağıtıyoruz. Taşimalik site ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Zira çerge site eğreti aynı hal. Çadırlarda tafsilatlı müddet barınmanın imkanı bulunmayan. Çerge kentleri de müzakere ettiğimde görüyorum; sobalar ile ısınıyorlar. Ayrıksı yerlerde akrabası olan vatandaşlarımız Afşin’den ayrıldı. Kayıtlarımıza göre, 5 bin vatandaşımız bölgeden munfasıl durumda. Burada kalanlar üzere 230 dönümlük taşimalik kuracağımız tıpkı düzlük belirledik. Çekmeköy Belediye’miz bölgeye 350 kıta konteyner bina etmek üzere çalışmalarını yürütüyor. 250 kıta dahi Emlak Göz konteyner kuracak. Sair kurumlarla gelişigüzel bölgemize 3 bin 100 kıta konteyner kurmayı düşünüyoruz. Şu anda enfrastrüktür çalışmaları başladı ve devam ediyor.

Share: