Zihayat kız, “kazayla” karnındaki dev kitleden kurtuldu

Aksaray’birlikte yanık kurtulduğu trafik kazası sonrasındaki muayenede belirleme edilen karnındaki kısaca 8 kilogramlık kitle başarıyla alınan züğürt, sağlığına kavuştu.

Lise öğrencisi B.G’ye (17), 25 Ağustos’ta Ankara Caddesi’nde umum otobüsü çarptı. Kaza zımnında vücudunun değişik yerlerinde kırıkları olan B.G, Aksaray Yetişek ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Burada yapılan tetkiklerde canlı kızın kanı bölgesinde sapık biçimde yetik bire bir kitle olduğu tespit edildi.

Hastanenin Çocuk Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Betül Öztürk marifetiyle ivedi şekilde cerrahi müdahale edilen B.G’nin karnından 60 santim çapına vasıl kısaca 8 kilogramlık kütle başarıyla çıkarıldı.

“Neredeyse bu yığın kamu karnını kaplıyordu”

Operasyona ilişik bilgi veren Öztürk, AA muhabirine, 17 yaşındaki kız çocuğunun yaralanıp evgin servise getirilmesiyle sürecin çok aceleci ilerlediğini söyledi.

Serviste hastanın tedavisine başladıklarını, tomografisinde karnında az çok balaban tıpkı kütle olduğunu gördüklerini anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Az Daha bu yığın yekpare karnını kaplıyordu. Aileyle görüşerek hızlı şekilde operasyon kararı aldık. Ameliyat haddinden fazla kudretli geçti. Sağ mebiz kaynaklı kitle muvaffakiyetli şekilde makbuz. Kitlenin organları sağa ve sola akıllıcasına sıkıştırdığını gördük. Yığın akciğer zarıyla bağlantı halindeydi. Zir taraftan gereklilik torbasından akciğer zarına kadar uzanan oldukça balaban tıpkı kitleydi. Bu kütle çok büyümüştü, eğer öğrenilmeseydi patlayabilirdi. Bu durumda da dirimlik od ortaya çıkabilirdi. Daha birlikte büyüyebilir ve faaliyetler edilemez tıpkı duruma gelebilirdi.”

Ailelere çocuklarının pekâlâ vuzuh aleniyet beyin muayenelerini yapmalarını önerdiklerini vurgulayan Öztürk, “Eğer deli aynı tahaccüm görüyorsak, katiyetle doktora danışmalıyız. Aileler üzere algın aynı çocukta gömlek varsa, kesin bu özen albenili olmalı”

Familya bile kitleyi öğrenince çok şaşırdı

Anne Fesleğen G. ise kızında hiçbir belirti olmadığını, kitleyi fotoğrafta görünce çok şaşırdığını ifade etti.

Kızının kitleyi hangi zamandır taşıdığını bilmediklerini tamlayan Fesleğen G, şunları kaydetti:

“Hep organlarına tartı yapmış. Çokça şükür patlamadan kurtulduk. Kızım ince zamandır diyet yapıyordu ancak benzeri kalem düşünce bölgesinden kilo veremiyordu. Hep zül ediyordu sebep kilo veremediğini. Bu kütle yüzünden etmek ki kilo veremiyormuş. Hele karnında şişik olan aileler çocuklarının kanı muayenelerini banko ertelemesin. İlk işim farklı çocuklarımı bile tetebbu ettirmek olacak.”Share: