Bayburt’ta “Hasattan Harmana” konserleri yapıldı

Bayburt’un Demirözü ilçesinin Beşpınar köyündeki Kenan Çetince Budun Betimi Müzesince “Hasattan Harmana konserleri gerçekleştirildi.

Dinleti öncesinde 100 sene eski ekincilik aletleri kullanılarak müze ziyaretçileri ve karye halkının katılımıyla geleneksel yöntemlerle hasat yapıldı.

Ardından “İstanbul Opera Topluluğu Anadolu’dan Ezgiler” konseriyle müzenin yanındaki buğday tarlasında tayf alarak Türk ve günindi müziğinden eserleri seslendirdi.

Etkinlik, Kerem Sanatçısı piyanist Gülsin Izin’ın “Serhan Bali ile Açıklamalı Konser” ile bitmeme etti.

Piyanist Gülsin Onay, W.A. Mozart, B. Bartók, F. Chopin ve Cesar Franck’a ilişkin eserleri yorumladı.

Diploma’ın Bali ile birlikte gerçekleştirdikleri izahlı konseri, Bayburtlu müzikseverler tarafından beğeniyle karşılandı.

Müzenin kurucusu Kenan Yavuz, konserin arkası sıra gazetecilere, Hasattan Harmana konserlerinin anadan görme namına yaptıkları faaliyetlerden biri olduğunu söyledi.

Müzenin Avrupa’dan iki ödül alarak dünyaca tanındığını vurgulayan Müşkül, bunun gururunu yaşadıklarını aktardı.

Amaçlarının Anadolu’nun güzelliklerini dünyaya öncelemek olduğunu anımsatan Çetince, “Müzemiz Bayburt kadim kültürünün yarattığı tıpkı müzedir. Bu halkın Bayburtluların, Küçük Asya’nun dokusunu, kokusunu varagelmek için kurduğumuz hasis ayrımsız familya hikayesi önceki Küçük Asya’ya sonra dünyaya dünyalık olan ayrımsız müzeye dönüştü.” dedi.

Müzenin birlikte bulunan buğday tarlasında verilen konserin mülevven görüntülere tayf olduğunu anlatım eden Yavuz, şunları kaydetti:

“Burada dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Harman hasadı içerisinde, buğday başakları beyninde piyanomuz, İstanbul Opera Topluluğu sanatçılarımız ve izzet sanatçımız Gülsin Icazet’ı ağırladık. İstanbul Opera Topluluğu sanatçılarımız bizi Rum ezgileriyle, Küçük Asya’nun ruhuyla buluştururken Gülsin Onay dahi Bayburt’tan dünyaya esenleme verdi. Buğday başaklarının sesini, ruhunu, kokusunu ve dokusunu parmaklarıyla buluşturdu ve dünyaya taşıdı. Haddinden Fazla balaban tıpkısı hava oldu.”

“Bayburt Bayburt olalı böyle gösteriş görmedi”

Çetin, Bayburtluların konsere dokunaklı ortaklık sağladığını dile getirerek, “Operayla Bayburt ilişkisi bile böylecene çözümlenmiş oldu. Zaten “Bayburt Bayburt olalı böyle merhametsizlik görmedi” derlerken konser sırasında kusurlu notaya basıldığı için Bayburtlular böyle tıpkı serzenişte bulunmuşlar. Dolayısıyla iki yıl yoğun dinlediğimiz opera sanatçılarımızdan ve piyanistimizden dinlediğimiz alışılmış günindi müziği, Bayburtluların göstermiş olduğu yabansı demet, domuzuna reaksiyon ve destek haddinden fazla bahtiyarlık veriyor. Gülsin kadın haddizatında bu bindi zımnında Bayburt’a esasen geldi. Dar içerisinden ve dışından alışılmamış güzelce tepkiler aldık. Bayburt Bayburt olalı böyle güzellik görmedi diyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Piyanist Gülsin Onay birlikte yabansı tıpkı mekanda sanatseverlerle tıpkısı araya geldiğini belirterek, “Bu sene yeniden burada olmaktan büyük bahtiyarlık saygınlık duydum. Kenan Çetin Budun Betimi Müzesi ülkemizin gururu ev dışında güçlü çok bağış sahibi reşit tıpkı müze. Aşağı şarki ve batıyı birleştiren, sanatı, doğayı müzikle varagelmek benim için büyük tıpkı imtiyaz. Onun amacıyla ikinci el burada çalmış olmaktan haddinden fazla mutluyum.” diye konuştu.Share: